یک تحقیق جالب روی 160 هزار نفر نشان داد که هر چه کتابخانه شان در زمان کودکی عظیم تر بوده، در هنگام عظیمسالی باهوش تر شده اند

به گزارش مجله پیامکی، در خصوص آثار مثبت مطالعه و دسترسی به کتاب های خوب هر چه بگوییم کم گفته ایم.

یک تحقیق جالب روی 160 هزار نفر نشان داد که هر چه کتابخانه شان در زمان کودکی عظیم تر بوده، در هنگام عظیمسالی باهوش تر شده اند

اما در خصوص فواید کتاب و کتابخوانی تا به حال پژوهش های عینی و متکی بر شواهد و عدد و رقم هم اجرا شده است.

مثلا:

-معین شده که مطالعه می تواند شما را به شخصیت بهتری تبدیل کند و شما را تبدیل به صاحب یک تجارت کوچک پیروز تر کند.

-معین شده که تنها شش دقیقه مطالعه در روز می تواند میزان تنش را 68 درصد کاهش دهد.

-کتاب می تواند فرایند زوال قوای شناختی را در مقایسه با کتاب نخوان ها، یعنی آنهایی که کمتر از یک کتاب در سال می خوانند، به تاخیر اندازد و کتابخوان ها در سنین بالاتر 32 درصد کمتر دچار قوای عقل می شوند.

اما تحقیق جدیدتر:

در سال 2018 تحقیق گسترده ای روی 160 هزار نفر در 31 کشور جهان انجام شد. این تحقیق نشان می داد که آن دسته بزرگسالانی که در دوران کودکی، کتابخانه های خانگی شان پرکتابدارتر بوده، به هنگام بزرگسالی در بخش ادبی، ریاضیات و استفاده از فناوری در ارتباط میان فردی و تحلیل اطلاعات، بهتر بوده اند.

در این پژوهش معین شد که دست کم 80 کتاب به طور متوسط برای این تاثیر کافی بوده و این تاثیر به صورت فزاینده تا 350 جلد کتاب، بیشتر هم می گردد.

معین است که شخصی که مهارت های ارتباطی بهتری داشته باشد ر بخش رهبری و مدیریت و تاثیرگذاری همکاران و توانایی اشتراک دیدگاه ها و اهداف چقدر می تواند پیروز تر باشد. یا کسی که دانش ریاضی بهتر داشته باشد و با اعداد میانه بهتری داشته باشد، در زمینه مالی چقدر جلوتر خواهد بود. مهارت استفاده از فناوری هم بی گفت و گو، شما را پیش خواهد انداخت.

به این موضوع بیشتر فکر کنید:

هنوز هم در ایران افرادی پیدا می شوند که جز کتاب درسی، هیچ کتاب دیگری نخوانده اند. متاسفانه نگاهی به کتابخانه های بسیاری از تحصیل نموده ها هم نشان می دهد که اصلا به روز نیستند و کتابخانه شان تعدادی کتاب قدیمی بیشتر ندارد و متاسفانه بعضی هم از کتاب تنها به عنوان دکور استفاده می نمایند.

حالا این استفاده زینتی از کتاب را در تقابل بچه ها والدینی در نظر بگیرید که خانه شان پر از کتاب در زمینه های مختلف است. کتاب هایی که در طول سال ها، به تدریج و با دقت انتخاب نموده اند.

کودکی که در این شرایط رشد و نمو کند، خواه ناخواه در دوران حساس کودکی مسیرهای عصبی متعددی در ذهنش باز خواهد شد و وارد حیطه هایی خواهد شد که کودک دچار فقر کتاب نخواهد شد.

شاید در زمانه حاضر که تحصیل کردگان ما مایوس و سرخورده اند، زیر لب چیزی در مخالفت خوانی این پست بگویید، اما قانون کلی همین است، حتی اگر مدتی به سبب شرایط محیطی سخت، نقیض اش را ببینید.

منبع: یک پزشک
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1187

به "یک تحقیق جالب روی 160 هزار نفر نشان داد که هر چه کتابخانه شان در زمان کودکی عظیم تر بوده، در هنگام عظیمسالی باهوش تر شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک تحقیق جالب روی 160 هزار نفر نشان داد که هر چه کتابخانه شان در زمان کودکی عظیم تر بوده، در هنگام عظیمسالی باهوش تر شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید