گردن درد؛ علل و راه حل

به گزارش مجله پیامکی، مهره های گردن بعد از مهره های کمر به بیشترین اختلالات استخوانی و عضلانی دچار می شوند. آرتروز، ساییدگی، کاهش فاصله بین مهره ها و فتق دیسک بین مهره ای مهم ترین مسائل گردن هستند. مهره های گردن، نخاع و ریشه های عصبی بسیار مهمی را دربرگرفته اند و بسیار حساس تر از مهره های کمری هستند. برای آشنایی بیشتر با شایع ترین

گردن درد؛ علل و راه حل

گردن درد؛ علل و راهکار

مصاحبه با دکتر علی ترکمان درباره یک درد شایع

مهره های گردن بعد از مهره های کمر به بیشترین اختلالات استخوانی و عضلانی دچار می شوند. آرتروز، ساییدگی، کاهش فاصله بین مهره ها و فتق دیسک بین مهره ای مهم ترین مسائل گردن هستند. مهره های گردن، نخاع و ریشه های عصبی بسیار مهمی را دربرگرفته اند و بسیار حساس تر از مهره های کمری هستند. برای آشنایی بیشتر با شایع ترین مسائل گردن و پیشگیری از آنها مصاحبهی ما را با دکتر علی ترکمان، جراح و متخصص بیماری های استخوان ها و مفاصل و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بخوانید.

آقای دکتر! مهره ها و عضلات گردنی از نظر ساختار و عملکرد چه اهمیتی دارند؟

ما در ناحیه گردن 7 مهره داریم که علاوه بر آنکه نخاع و ریشه های عصبی را در برگرفته اند، عروقی را که از سمت قلب به مغز می فرایند هم احاطه کرده اند و همچنین نقش حمایتی از اعصاب و عروقی را دارند که از جمجمه به سمت اندام ها می فرایند. مسائلی که در این ناحیه ایجاد می شود معمولا به دلیل حرکات زیادی است که در گردن وجود دارد. از طرفی، دردهای گردن به دلیل خستگی عضلاتی است که در اطراف گردن وجود دارد؛ چون عضلات باید گردن را در موقعیت های خاص به شکل های خاصی نگه دارد و این عامل باعث ایجاد خستگی یا وارد آمدن فشار روی اعصاب و عروق این منطقه شده و در نتیجه ایجاد درد می کند.

و این دردها در چه کسانی شایع تر است؟

درد گردن در افراد پشت میزنشین (کارمندها، تایپسیت ها، نویسنده ها، بافنده ها و تمام آنهایی که با دست، کار دقیقی انجام می دهند و باید سرشان را دایم خم کنند) رایج تر است؛ چون عضلات گردن شان دایم در حال انقباض است و خسته می شود. وقتی عضله ای خسته شود جریان خونش کاهش پیدا می کند. هر عضله پس از مدتی انقباض باید استراحت کند تا خون به آن برشود و در غیر این صورت، در اثر کاهش جریان خون دردناک می شود.

چه توصیه ای به این افراد دارید؟

توصیه می کنیم که سعی کنند مدتی طولانی در یک شرایط ثابت پشت میز قرار نگیرند و بسته به توانایی عضلات و بدنشان بلند شده و یک سری حرکات کششی انجام دهند؛ به خصوص حرکاتی در اندام فوقانی (دست، شانه و گردن) که تا رفع خستگی شود. بهتر است صفحه کارشان کمی حالت مورب داشته باشد تا خیلی مجبور نشوند سر و گردن شان را به سمت پایین خم کنند. توصیه می شود بیشتر از 25 درجه سر و گردن به سمت پایین خم نشود.

از کجا این 25 درجه را باید تشخیص داد؟

اگر فرد مستقیما به جلو نگاه کند و یک اتوماتیک بین دندان هایش قرار دهد به این صورت با خم کردن سرش و در نظر گرفتن اتوماتیک می تواند این زاویه را تنظیم کند و بفهمد 25 درجه ای که می گوییم در چه حدی است. مطلبی که همه افراد به خصوص پشت میز نشین ها باید بدانند، این است که صندلی باید در حدی ارتفاع داشته باشد که وقتی فرد پشت میز می نشیند آرنج هایش به راحتی در سطح میز قرار بگیرد. صندلی باید دسته های کناری داشته باشد تا فرد آرنج و ساعد خود را به راحتی روی آن بگذارد و بتواند رفع خستگی از عضلات ناحیه شانه و کتف بکند. از طرفی صندلی باید طوری باشد که فرد بتواند سر و گردن خود را به آن تکیه بدهد. در ناحیه ستون فقرات کمری هم باید قوس داشته باشد تا گودی کمر موقع نشستن حفظ شود.

در مورد تکیه گاه گردن صندلی که اشاره کردید، آیا باید قوس گردن روی آن قرار بگیرد یا پشت سر کافی است؟

نه، باید طوری باشد که قوس گردن روی آن قرار بگیرد.

ولی مثلا صندلی خیلی از اتومبیل ها این طور نیست.

بله، متاسفانه تکیه گاه صندلی بعضی اتومبیل ها مناسب و استاندارد نیست ولی جدیدا گردن بندهای مخصوص اتومبیل به شکل C و از جنس ابر به بازار آمده که افراد می توانند آن را بین تکیه گاه صندلی و گردن خود قرار دهند؛ که به خصوص در مسافرت های طولانی و برای افرادی که گردن درد دارند مناسب است.

نصایح هفت گانه

1 بهتر است گردن تان را چه در شرایط نشسته و چه در حالت ایستاده (موقع راه رفتن) صاف و عمود بر بدن نگه دارید، طوری که زاویه ای را با بدنتان تشکیل ندهد.

2 خم کردن گردن مشکل ساز است؛ به خصوص اگر در حالت های نامناسب و برای مدتی طولانی باشد. با کوتاه تر کردن ارتفاع صندلی یا افزایش ارتفاع میزتان از خم شدن دایمی و بیش از حد گردن جلوگیری کنید.

3 بهتر است صندلی ماشین تان دارای تکیه گاهی برای گردن باشد؛ تکیه گاهی که هنگام تصادف یا ترمز شدید از خم شدن ناگهانی گردن به عقب پشگیری کند، چون این حرکت شدید ممکن است به نخاع آسیب برساند یا سبب شکستگی مهره گردن شود.

4 بهتر است از میزهایی مانند میز تحریر مدارس استفاده کنیم که پایه های جلویی بلندتر و پایه های عقبی کوتاه تری دارند.

5 یکی از عادت های غلطی که خیلی ها برای مطالعه کردن دارند، این است که سرشان را خیلی زیاد و برای مدتی طولانی به سمت پایین خم می کنند یا بعضی ها عادت دارند به صورت طاق باز دراز بکشند و چند عدد بالش زیر گردن شان بگذارند و بعد کتاب را روی قفسه سینه شان بگذارند و مطالعه کنند؛ بعضی ها هم برعکس این کار را انجام می دهند یعنی به شکم می خوابند و کتاب را جلویشان می گذارند و مجبورند سر و گردن را به سمت عقب خم کنند تا بتوانند کتاب را بهتر ببینید. این عادت ها در طولانی مدت می تواند به گردن درد منجر شود.

6 بهترین روش برای مطالعه، استفاده از میزهای شیب دار یا میزهای مهندسی است که نمی گذارد گردن زیاد خم شود.

7 بلندی بالش ها باید در حدی باشد که سر و گردن تان در امتداد بقیه بدن قرار بگیرد؛ چه به پشت بخوابید چه به پهلو. بنابراین استفاده از بالش های بلند که سبب بالا رفتن گردن از امتداد ستون فقرات می شود، مناسب نیست.

منبع: http://www.salamat.com

ae

منبع: راسخون
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1761

به "گردن درد؛ علل و راه حل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردن درد؛ علل و راه حل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید