کم طرفدارشدن رشته ریاضی میان دانش آموزان، همکاری آموزش وپرورش با خانه ریاضیات بروجن سلیقه ای است

به گزارش مجله پیامکی، مدیر خانه ریاضیات بروجن با بیان اینکه یکی از مسائل خانه ریاضیات بروجن همکاری نکردن آموزش و پرورش و دیگر نهادهای دولتی با این موسسه است، گفت: همکاری آموزش وپرورش و دیگر نهادهای دولتی با خانه ریاضیات سلیقه ای است و یاری چندانی به خانه ریاضیات بروجن نمی گردد؛ در واقع بیشتر به خانه ریاضیات به چشم یک موسسه خصوصی نگاه می نمایند که احتیاجی به حمایت ندارد. فکر می کنم برای جلب حمایت آموزش وپرورش احتیاج به دستوری از مسئولان رده بالاتر وزارتخانه باشد.

کم طرفدارشدن رشته ریاضی میان دانش آموزان، همکاری آموزش وپرورش با خانه ریاضیات بروجن سلیقه ای است

قربانعلی نصیری در گفت وگو با مجله پیامکی با بیان اینکه فعالیت های این مرکز علمی به چهار دسته مسابقات ریاضی، دوره های آموزشی کوتاه یا بلند مدت، برگزاری اردوی های تفریحی-آموزشی و برگزاری همایش ها تقسیم می گردد، گفت: استقبال از برنامه های خانه ریاضیات بروجن خوب است؛ در حال حاضر معضل ما جلب یاری های مالی است؛ از آن جایی که در اساسنامه خانه ریاضیات ذکر شده که نباید هزینه های زیادی از دانش آموزان گرفته گردد و باید حمایت های مالی از افراد خیر یا نهادهای دولتی دریافت گردد، برای جلب حمایت های مالی مسائلی داریم؛ البته افراد خیری در بروجن حضور دارند که به خانه ریاضیات یاری می نمایند.

وی با اشاره به این که متولی خانه ریاضیات بروجن، شهرداری بروجن است، اضافه نمود: حمایت های مالی شهرداری از خانه ریاضیات خیلی کم است، حمایت های شهرداری بروجن بدین شکل است که به طور مثال زمینی را در اختیار خانه ریاضیات قرار داده تا خانواده زنده یاد مژگان هادی پور که از افراد نیکوکار هستند، ساختمانی برای خانه ریاضیات تاسیس نمایند و یا اگر ما احتیاج به وسایل نقلیه برای شرکت در همایش های کشوری داشته باشیم در اختیار ما قرار می دهد. البته اینطور نیست که مالکیت را به خانه ریاضیات بدهند؛ مالکیت با شهرداری است اما همین حمایت ها هم خیلی خوب است. وی با تاکید بر این که خانه ریاضیات بروجن یکی از خانه های ریاضیات فعال ایران است، اضافه نمود: در خانه ریاضیات بروجن جلساتی با عنوان گفتمان ریاضی و با محوریت موضوعات مختلفی که خود دانش آموزان پیشنهاد می دهند، برگزار می گردد؛ همچنین دوره های آموزشی پنج، ده یا دوازده جلسه ای معما و بازی ریاضی هم برگزار می گردد که در انتهای این دوره های آموزشی دانش آموزان برتر به اردوهایی فرستاده می شوند و یا جوایزی به آن ها داده می گردد. در خانه ریاضیات به مناسبت های مختلف مسابقات عملی و گروهی پروژه نویسی، برنامه نویسی و مقاله نویسی برگزار می گردد. مسابقات خانه ریاضیات به این سبک نیست که دانش آموزان با نگرانی در جلسات بنشینند و سوالات را جواب دهند، بلکه دانش آموزان با همفکری و همکاری یکدیگر مشغول حل سوالات می شوند.

وی با بیان اینکه در این مرکز بخش های دانشجویی، همکاران فرهنگی، عامه مردم و دانش آموزی وجود دارد، درباره گروه دانشجویی خانه ریاضیات بروجن گفت: گروه دانشجویی، سال جاری جلساتی برای انتخاب رشته و معرفی رشته های دانشگاهی برای دانش آموزان برگزار کردند، همچنین کارگاه هایی برای آموزش متلب برگزار گردید؛ گاهی سمینارهایی هم برگزار می گردد و از استادان دانشگاه برای سخنرانی دعوت می نمایند. مدیر خانه ریاضیات بروجن یکی دیگر از مسائل خانه ریاضیات بروجن را همکاری نکردن آموزش و پرورش و دیگر نهادهای دولتی با این موسسه مطرح کرد و اضافه نمود: همکاری آموزش وپرورش و دیگر نهادهای دولتی با خانه ریاضیات سلیقه ای است و یاری چندانی به خانه ریاضیات بروجن نمی گردد؛ در واقع بیشتر به خانه ریاضیات به چشم یک موسسه خصوصی نگاه می نمایند که احتیاجی به حمایت ندارد. فکر می کنم برای جلب حمایت آموزش وپرورش احتیاج به دستوری از مسئولان رده بالاتر وزارتخانه باشد.

نصیری در ادامه با بیان اینکه مهم ترین دغدغه وی به عنوان مدیر خانه ریاضیات بروجن کم هوادار شدن رشته ریاضیات میان دانش آموزان است، اضافه نمود: به نظر من یکی از مهم ترین دلایل کاهش علاقه مندی به رشته ریاضی این است که تامین شغل برای فارغ التحصیلان آن با مشکل روبه رو شده؛ به همین خاطر اغلب دانش آموزان رشته تجربی را انتخاب می نمایند. من امیدوارم که این وضعیت اصلاح گردد؛ زیرا اگر بچه ها به ریاضیات علاقه مند نباشند آینده کشور به خطر می افتد. ما در خانه ریاضیات سعی می کنیم زیبایی های ریاضیات را به دانش آموزان نشان دهیم؛ البته کاهش علاقه مندی دانش آموزان به انتخاب رشته ریاضیات تاثیری بر حضور آن ها در خانه ریاضیات بروجن نداشته و از آنجایی که ما ریاضیات را به صورت عمومی آموزش می دهیم، دانش آموزان رشته تجربی هم به خانه ریاضیات رجوع و در مسابقات شرکت می نمایند.

مدیر خانه ریاضیات بروجن در پاسخ به سوالی درباره میزان تعامل این مرکز علمی با صنایع، گفت: ما با تعدادی از صنایع ارتباط گرفتیم و حضوری برای ارائه پیشنهاد همکاری به آن جا رفتیم؛ اما به جز یک کارخانه و یک شرکت فرآورده های معدنی بقیه برای همکاری استقبال نکردند. الان حامی مالی اصلی ما همین دو بخش هستند؛ البته گروه دانشجویی بروجن فعلا به حدی نرسیده که بتواند مسائل و مسائل ریاضیاتی صنایع را حل نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 108

به "کم طرفدارشدن رشته ریاضی میان دانش آموزان، همکاری آموزش وپرورش با خانه ریاضیات بروجن سلیقه ای است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم طرفدارشدن رشته ریاضی میان دانش آموزان، همکاری آموزش وپرورش با خانه ریاضیات بروجن سلیقه ای است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید