کرونا ، دغدغه نان با خطر جان

به گزارش مجله پیامکی، خطر و احتمال ابتلا به کرونا در شروع فعالیت سال جاری صنایع و کارخانه ها از یک سو و هراس از قرنطینه 2 هفته ای و احتمال از دست دادن شغل از سوی دیگر برای مبتلایان، کارگران را در موقعیتی سخت قرار داده است تا علاوه بر اندیشیدن به سفره خانواده، نگران سلامت و جان خود نیز باشند.

کرونا ، دغدغه نان با خطر جان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا از مرکزی، هرچند در دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا و مقررات ابلاغی از سوی دولت تاکیدی بر تعطیلی کارخانههای صنعتی نشد اما واقعیت آن است که کرونا زمان و مکان نمی شناسد و می تواند هر جا که محل تجمع آدم ها باشد، خودی نشان دهد.

بخش عظیمی از جامعه کارگری کشور در مراکز فراوریی و صنعتی شاغل هستند که با شیوع کرونا همیشه از اعضای خانواده و فعالان حقیقی و حقوقی حوزه کارگری هشدارهایی در خصوص خطر ابتلای این قشر زحمتکش داده شد.

حدود 55 هزار کارگر در صنایع و کارخانه های 2 شهرستان ساوه و زرندیه که در مجموع بیش از 850 کارخانه را در دل خود جای داده اند، شاغل هستند که بخش عظیمی از آنها را کارگرانی از استان های مختلف کشور به خصوص مناطق غرب و شمال کشور تشکیل می دهند که شیوع کرونا در آنها جدی شده است و حالا نگرانی عمیقی وجود دارد که مبادا کارگرانی که در تعطیلات به این مناطق سفر نموده اند در بازگشت سوغاتی تلخ و مرگباری به همراه داشته باشند و مراکز فراوریی را به کانون شیوع کرونا تبدیل نمایند.

بسیاری از کارگران به دلیل تخصصی که فرا گرفته اند، شاید به سرعت جایگزین نداشته باشند و اگر چنین افرادی به دلیل ابتلا به کرونا نتوانند در محل کار خود حاضر شوند، نخستین بازخورد منفی آن در ایجاد وقفه نسبی در فرآیند فراوری و فعالیت کارخانه ها نمایان خواهد شد به همین خاطر اکنون مراجعی چون خانه کارگر، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و انجمن مدیران صنایع ساوه و زرندیه نگرانی هایی دارند.

خانه کارگر خواهان اتخاذ تدابیری جدی چون تعطیلی صنایع تا سرانجام فرودین و پرداخت حقوق یک ماه به کارگران برای تامین سلامت آنهاست، اداره کار هم پیشنهاد قرنطینه 2 هفته ای برای مبتلایان و اتخاذ راهکارهایی به خصوص در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی کارفرمایان می دهد و انجمن مدیران صنایع هم نگران کتمان ابتلا به کرونا از سوی کارگران است و در عین حال از معرفی سریع مبتلایان شناسایی شده به نقاهتگاه به عنوان اقدامی بازدارنده یاد می نماید و البته این اطمینان خاطر را هم می دهد که بعد از دوران قرنطینه خطر اخراج، هیچ کارگری را تهدید نمی نماید.

نگرانی از شیوع کرونا در کارخانه های فراوریی

دبیر خانه کارگر شهرستان های ساوه و زرندیه در این رابطه با ابراز نگرانی از به خطر افتادن سلامت کارگران به خصوص آنهایی که در ایام نوروز به مسافرت رفته و اکنون در آستانه بازگشت به کار هستند، اظهار کرد: در ابتدای شیوع کرونا دستورالعمل های شفافی برای تعطیلی یا نحوه فعالیت صنایع و کارگاه های فراوریی نداشتیم و بعضی از کارفرمایان هم از آنجا که صرفا به فکر سود خود بودند، همچنان فعالیت خود را تداوم دادند که سبب اتفاقات ناگواری در بدنه جامعه کارگری از جمله ابتلا و حتی فوت شماری از آنها شد.

داود میرزایی گفت: در شرایطی چون شیوع کرونا ضروری است کارگران از سوی مسئولان به نحو شایسته ای مورد توجه واقع شوند و در حالیکه شاهد تعطیلی مدارس و معلمان و نوبتی شدن ادارات هستیم، اما کارگران شاغل در حوزه صنایع ساوه و زرندیه همچنان در شیفت های طولانی مدت و محیط های متراکم جمعیتی بدون رعایت پروتکل های بهداشتی در حال فعالیت هستند.

وی گفت: اداره کار ساوه هم از نظر داشتن بازرس در تنگناست و آنقدر نیرو ندارد که به صورت مرتب از صنایع و کارگاه ها بازرسی و نظارت به عمل آورد.

میرزایی گفت: نگرانی ما به عنوان یک تشکل کارگری در شرایط شیوع کرونا از ابتلای کارگرانی است که در تعطیلات نوروز به استان های زادگاه خود در غرب یا شمال کشور رفته اند.

به گفته وی احتمال ابتلای این بخش از کارگران به کرونا جدی است و در صورت بازگشت به محیط های شغلی، معلوم نیست در کارخانه های ساوه و زرندیه چه اتفاقاتی رخ دهد.

میرزایی تاکید نمود: متاسفانه کرونا به بدنه جامعه کارگری سرایت نموده و حتی جان تعدادی از آنها را گرفته است که مایه نگرانی است.

دبیر خانه کارگر ساوه و زرندیه گفت: اگر کارگران در محل کارشان حاضر نشوند با خطر اخراج روبرو خواهند شد و به همین دلیل روزانه تلفن و پیغام های زیادی از همسران یا خود کارگران دریافت می کنیم که نگران سلامت و همچنین شرایط شغلی و اجبار به کار در محیط های ناامن هستند.

وی گفت: از دولت انتظار داریم که حداقل تا سرانجام فروردین کارخانه ها و صنایع غیرضروری را تعطیل کند و برای پرداخت حقوق این ماه با همفکری کارفرمایان به اجماع برسد.

میرزایی تاکید نمود: کارگرانی که از سفرهای نوروزی و زادگاهشان باز می گردند دست کم باید 10 روز در قرنطینه خانگی باشند تا شرایط سلامت کامل و بی خطر بودن آنها برای سایر بدنه جامعه کارگری احراز و با خیال راحت به کارشان بازگردند در غیر این صورت امکان شیوع گسترده کرونا در مراکز صنعتی و کارخانه ها یک خطر جدی است.

دبیر خانه کارگر ساوه و زرندیه گفت: حالا که تکلیف و دستورالعملی برای تعطیلی کارخانه ها و صنایع وجود ندارد، انتظار داریم که حداقل به علوم پزشکی و اداره کار تکلیف گردد تا بازرسی ها را به صورت روزانه از این مراکز فراوریی انجام دهند تا رعایت پروتکل های بهداشتی بدون مشکل از سوی کارفرمایان انجام گردد.

میرزایی همچنین تامین وسایل حفاظت فردی از قبیل ماسک، دستکش، ژل بهداشتی برای کارگران و همچنین ضدعفونی محیط کار، سرویس های ایاب و ذهاب که به گفته وی در روز بعضی از آنها به چند کارخانه خدمات می دهند و نیز رستوران ها را ضروری عنوان نمود.

وی تاکید نمود: در سالی که عنوان جهش فراوری دارد، ما نیز حامی افزایش فراوریات داخلی هستیم اما مهمترین شرط تحقق این مسأله حفظ سلامت کارگران بعنوان پیشگامان جبهه فراوری و صنعت است و باید مجموعه تدابیری برای فعالیت سالم و بدون خطر این اقشار که گاه تا 12 ساعت کنار هم هستند، از سوی مسئولان عالیرتبه کشور اتخاذ گردد.

ادامه کار به شرط ارائه گواهی سلامت

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ساوه نیز گفت: با اینکه اجباری برای تعطیلی کارخانه ها از سوی دولت اعمال نشد اما بعضی از صنایع عظیم ساوه برای حفظ سلامت کارگران به صورت خودجوش ادامه فعالیت فراوریی را متوقف کردند.

حسن حق پرست گفت: از نظر نیروی بازرس در تنگنا قرار داریم و با اینکه پارسال پنج نفر برای ما در حوزه بازرسی و نظارت فعالیت می کردند اما سال جاری تعداد آنها به 2 نفر کاهش یافته است که شرایط ما را برای کنترل فعالیت ها در مراکز صنعتی و کارخانه ها با مسائلی روبرو نموده است.

وی اظهار کرد: در اوایل شیوع کرونا در ساوه، دستورالعمل های کشوری در خصوص نحوه تعامل مراکز صنعتی با کارگران را به همه کارخانه ها ابلاغ کردیم و اکثریت آنها نسبت به رصد شرایط سلامت کارگران خود اقدام کردند.

حق پرست گفت: کارخانه های ساوه برای اینکه در شرایط تعطیلی یا اعطای مرخصی ایام نوروز مطمئن شوند که کارگران از ساوه خارج نشده اند، هر روز با آنها تماس می گرفتند و درخواست داشتند که برای ثبت حاضری باید به کارخانه مراجعه نمایند تا بدانند آیا در منطقه حضور دارند یا خیر.

وی گفت: اگر کارگری در ساوه حضور نداشت و به مسافرت رفته بود از سوی کارخانه به او اعلام می شد که در صورت برگشت، آنها را به کارخانه راه نمی دهند مگر اینکه 14 روز در قرنطینه و تحت مراقبت باشند و سلامت قطعی شان محرز گردد.

رئیس اداره کار شهرستان ساوه گفت: این اقدام از سوی کارخانه ها و کارفرمایان به صورت خودجوش انجام می گردد زیرا خود آنها هم متوجه عمق خطر هستند.

وی گفت: برای اینکه کارگران از سفر منع شوند و به خاطر پیشگیری از ابتلا به کرونا، حتی بعضی از شرکت ها اعلام کردند که در بازگشت آنها از سفر، قرارداد جدید را 15 روز بعد از قرنطینه خانگی منعقد می نمایند و حتی ضروری است گواهی سلامت ارائه نمایند.

2 نگرانی عمده در خصوص کارگران و کارخانه ها

رئیس انجمن صنایع مدیران شهرستان ساوه نیز در این مورد گفت: با همکاری دانشکده علوم پزشکی و کارشناسان تیم بهداشت حرفه ای شهر صنعتی کاوه دستورالعمل هایی علاوه بر پروتکل های وزارت بهداشت برای سلامت کارگران تهیه شده است که می تواند در کارخانه ها از جان پرسنل محافظت کند.

سعید رضوانی تاکید نمود: همه مدیران صنایع در ساوه با این تلقی که کارگران سرمایه اصلی عرصه فراوری هستند، با دلسوزی و تعهد کامل نسبت به تامین زمینه های بهداشتی و سلامت پرسنل خود پای کار هستند که سبب ایجاد شرایطی خوب در حوزه صنایع این شهرستان شده است.

وی در عین حال از وجود 2 مشکل بازدارنده در راه تامین کامل سلامت کارگران یاد کرد و اضافه نمود: نخستین مشکل این است که هرچند کارگران از نظر شخصی در محیط های کاری دارای شرایطی امن و سالم هستند ولی عمده نگرانی ها در خصوص خانواده های آنان و بستگانشان است که ممکن از ناحیه افراد احتمالا مبتلا، دچار آسیب شوند.

رضوانی اظهار کرد: در مواردی اطلاع پیدا نموده ایم که یکی از اعضای خانواده و بستگان سببی و نسبی کارگران فوت نموده یا مبتلا به کرونا شده اند و نگران هستیم که در ساعات غیرکاری به دلیل ارتباط با این افراد، کارگران نیز به این ویروس مبتلا شوند.

رئیس انجمن مدیران صنایع ساوه دومین مشکل را کمبود مواد ضدعفونی نماینده در کارخانه ها و واحدهای صنعتی عنوان نمود.

وی ادامه داد: با وجود کوشش های دلسوزانه مسئولان استان مرکزی و شهرستان ساوه، اکنون با این کاستی روبرو هستیم و مواد ضدعفونی نماینده به سختی برای این مراکز تامین می گردد.

رضوانی تاکید نمود: اگر راه حل ای برای برطرف این مسائل چه در زمینه شناسایی افراد مشکوک یا مبتلا در خانواده و خویشاوندان کارگران و منع ارتباط پرسنل شاغل با این افراد و همچنین کمبود مواد ضدعفونی نماینده حل گردد، شرایط بهداشتی و سلامت نیروهای شاغل به نحو چشمگیری ارتقا خواهد یافت.

به گفته وی شبکه بهداشت، انجمن مدیران صنایع، اتاق بازرگانی و تشکل های مردمی در کنار اعضای قرارگاه پدافند زیستی با برنامه های آموزشی نسبت به ارتقای سطح دانش کارفرمایان، کارگران و کارشناسان بهداشتی فعالیت های موثری داشته اند و به جرات می توان گفت که سطح رفتارهای بهداشتی در حوزه صنایع ساوه از برترین های کشور است.

رئیس انجمن مدیران صنایع ساوه گفت: در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به جهش فراوری نامگذاری شده است، نیروهای کارگری بعنوان رکن اصلی فراوری ارزش بالایی دارند اما نباید فراموش کرد که کارفرمایان نیز با ناملایمات مالی زیادی دست به گریبان هستند و در این شرایط دغدغه فراوانی برای حفظ سلامت کارگران در برابر کرونا دارند.

وی اضافه نمود: کارفرمایان در ساوه به سختی و با چندبرابر قیمت در حال تهیه اقلامی چون ماسک و دستکش برای پرسنل هستند.

رئیس انجمن مدیران صنایع ساوه ضمن قدردانی از توجه مسئولان برای تامین این اقلام برای صنایع و کارخانه ها، اظهار کرد: مشکل این است که این اقدامات با تاخیر انجام می گردد و متناسب با سرعت شیوع کرونا نیست هرچند این مسائل حتی در کشورهای پیشرفته هم وجود دارد و انتقادی از این حیث وارد نیست.

کتمان ابتلا به کرونا

از رئیس انجمن مدیران صنایع ساوه در خصوص نگرانی هایی که به خاطر ابتلای احتمالی کارگران در بازگشت از سفرهای نوروزی و زادگاهشان و خطر سرایت ویروس از آنها به سایر شاغلین وجود دارد، سوال کردیم.

رضوانی گفت: واقعیت آن است که در کشور و شهر ساوه این فرهنگ غلط قابل درک است که نیروهای کارگر مبتلا به کرونا با صداقت و صراحت بیماری خود را اعلام نمی نمایند.

وی اظهار کرد: ما هم آگاه شده ایم که بعضی نیروهای کارگری پس از ابتلای خفیف به ویروس کرونا و پس از بهبود، موضوع را به نوعی کتمان می نمایند.

رضوانی گفت: هم نیروهایی که به استان های خود در ایام نوروز رفته اند و هم نیروهای موجود در ساوه به دلیل رعایت نکردن کامل اصل خانه نشینی به یک اندازه در خطر ابتلا به کرونا هستند و اکنون هم در خصوص کارگران مسافرت رفته و هم آن افرادی که در ساوه ماندگار بودند، دغدغه جدی داریم.

رئیس انجمن مدیران صنایع ساوه تاکید نمود: اگر از ابتلای کارگرانی که به محیط های صنعتی باز می گردند، آگاه شویم بدون اتلاف وقت آنها را به علوم پزشکی معرفی می کنیم تا در نقاهتگاه تحت مراقبت باشند و پس از شفای کامل خواهند توانست به کارشان بازگردند.

به گفته این فعال حوزه صنعتی، اکنون مدیران کارخانه ها و صنایع ساوه برای تامین سلامت کارگران با اقداماتی چون انجام آزمایش های مختلف پزشکی هزینه هایی را متحمل می شوند اما واقعیت آن است که این اقدامات فقط 15 تا 20 درصد مبتلایان احتمالی به کرونا را تعیین می نماید.

کارگران مبتلا نگران از دست دادن شغل خود نباشند

رئیس انجمن مدیران صنایع ساوه در خصوص بعضی نگرانی ها از احتمال اخراج کارگرانی که مبتلا به کرونا هستند، گفت: سال جاری شرایط کار و فراوری در ساوه چشم انداز بسیار خوبی دارد و به وجود و توان همه کارگران احتیاج است.

وی اظهار کرد: نیروهای کارگری توانمند و موثر حتی اگر 2 هفته هم به دلیل ابتلا به کرونا تحت مراقبت و قرنطینه باشند، پس از بازیابی کامل سلامت خود برای بازگشت به کارشان هیچ مسئله ای نخواهند داشت.

رضوانی گفت: کارخانه ها برای مهارت آموزی کارگران خود هزینه های زیادی را تقبل نموده اند و جایگزینی یک کارگر خوب، متبحر و صادق بسیار سخت است زیرا این گونه افراد همیشه در حوزه صنایع مشتری های خود را دارند.

وی تاکید نمود: کارفرمایان با درک شرایط این روزهای جامعه و با فرض احتمال ابتلای کارگران به کرونا، قطعا با صبوری و سعه صدر رفتار خواهند کرد و منتشر بهبود و بازگشت به کار آنان خواهند ماند.

ساوه دارای عظیمترین شهر صنعتی ایران (کاوه) و فعالیت افزون بر 550 کارخانه صنعتی و فراوریی است، در زرندیه نیز 320 کارخانه فعال وجود دارد و در مجموع این شهرستان ها با فاصله 50 کیلومتری از هم، قطب مهم فراوریات صنعتی کشور به شمار می آیند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 877

به "کرونا ، دغدغه نان با خطر جان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا ، دغدغه نان با خطر جان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید