کاروانسرای تاریخی مشهد میقان مرمت می گردد

به گزارش مجله پیامکی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: مرمت کاروانسرای تاریخی مشهد میقان شهرستان اراک با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون ریال شروع شده است.

کاروانسرای تاریخی مشهد میقان مرمت می گردد

به گزارش مجله پیامکی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سیدمحمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی استان امروز یکشنبه 21 مرداد 97 با اعلام این خبر، گفت: کاروانسراها بناهایی هستند که در راستا راه به عنوان استراحتگاه و مکانی برای اسکان موقت ایجاد گشته اند و پیشینه ساخت و استفاده از این بناها که امنیت جاده را نیز افزایش می دادند در تاریخ گذشته ایران قابل مشاهده است. این بناها که وابسته به راه ها و به عنوان جزء جدانشدنی شبکه راه های کشور به شمار می رفته اند در دوره صفوی بر اثر گسترش ارتباطات با کشورهای اروپایی و رونق تجارت و همچنین افزایش سفر های زیارتی، اهمیت زیادی داشته اند اما طی سالها با تحول در راه ها و سیستم حمل ونقل به طبع کارایی این بناها از بین رفته و طی سال ها به بناهای فراموش شده تبدیل شده اند از این رو اداره کل میراث فرهنگی به دنبال احیا، مرمت و القای کاربری های جدید گردشگری، فرهنگی و اقامتی به این بناهاست تا ضمن حفاظت از این مواریث تاریخی، فرصت های سرمایه گذاری و رونق مالی را نیز پیش آورد.

حسینی اضافه نمود : کاروانسراها را می توان حاصل اندیشه ایرانیان و تبلوری از فرهنگ این مرز و بوم دانست ازین رو با توجه به ارزش والای مادی و معنوی این بناها مرمت بعضی کاروانسراهای استان را در دستور کار قرار داده ایم. در حال حاضر مرمت کاروانسراهای دودهک دلیجان و مشهد میقان در دستور کار اداره کل است. کاروانسرای مشهد میقان در جنب روستای مشهد میقان واقع شده است که به دلیل وجود آستان مبارک امام زاده عابد (ع) به این نام معروف شده است. این بنا در کنار جاده اراک فرمهین واقع شده است که عبور این جاده متاسفانه موجب تخریب بخشی از این بنا در سال های گذشته شده است.

او در ادامه اظهار کرد: طرح و نقشه کاروانسراها در طی قرون متمادی دست خوش تغییرات چندانی نشده و اساس آن ها شامل ایجاد فضاهای اطاق مانندی است که پیرامون حیاط وسط ساخته شده اند. یکی از خصوصیات شاخص این بنای مربوط به دوره صفویه را می توان چهار ایوانی بودن آن دانست که حجره ها به صورت یک یا دو ردیفه در اضلاع آن استقرار پیدا نموده اند. از اهم اقدامات عملیاتی شده در این بنا پی گردی و خوانا سازی پلان اصلی آن، آوار برداری و پاکسازی بنا، مرمت جرز ها و پایه های دیوار های اصلی و حفاظت و مرمت طاق های ضلع غربی و همچنین نصب درب ورودی برای حفاظت بیشتر بنا است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در انتها گفت: این کاروانسرا با مالکیت دولتی در تاریخ 78/5/23 به ثبت ملی رسیده است و در حال حاضر مرمت این بنا با اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون ریال در مرحله عملیاتی است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 261

به "کاروانسرای تاریخی مشهد میقان مرمت می گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "کاروانسرای تاریخی مشهد میقان مرمت می گردد" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای تاریخی مشهد میقان مرمت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید