نقطه جوش تورم خوراکی در 11 استان ایران

به گزارش مجله پیامکی، آنالیز ها نشان می دهد تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی در شهریور ماه برای یازده استان کشور بالاتر از 80 درصد بوده است، استان لرستان با تورم نزدیک به 90 درصد در صدر این استان ها واقع شده است.

نقطه جوش تورم خوراکی در 11 استان ایران

به گزارش اقتصاد نیوز، تورم نقطه به نقطه در شهریور ماه 49.7 درصد برآورد شده، به بیان دیگر خانوار ایرانی در شهریور ماه سال جاری برای تهیه یک سبد تعیین از کالا و خدمات نسبت به شهریور سال گذشته نزدیک به یک و نیم برابر بیشتر هزینه نموده است. تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی و آشامیدنی در شهریور ماه 75 درصد به ثبت رسیده، این در حالیست که تورم نقطه ای اقلام غیر خوراکی در همین ماه تنها 35 درصد بوده است.

بر این اساس می توان گفت که قسمت زیادی از تورم در یکسال گذشته متأثر از افزایش قیمت خوراکی ها بوده است. آنالیز ها نشان می دهد دلیل عمده این رخداد جراحی مالی دولت در ابتدای سال است، چند ماه گذشته دولت با حذف ارز ترجیحی یا اصطلاحا اصلاح یارانه کالا های اساسی باعث شد تا قیمت کالا ها الاخصوص اقلام خوراکی جهش بالایی داشته باشد، به گونه که تنها در یک ماه قیمت خوراکی ها به طور میانه بالغ بر 25 درصد افزایش پیدا کرد.

تورم نقطه به نقطه خوراکی ها در استان لرستان 89.6 درصد به ثبت رسیده، این بالاترین تورم نقطه ای خوراکی شهریور در میان تمامی استان های کشور محسوب می گردد. خراسان شمالی نیز با تورم 87 درصدی در جایگاه دوم قرار گرفته است. حتی کمترین تورم نقطه ای خوراکی ها که در میان استان ها به ثبت رسیده بالای 60 درصد بوده، این جایگاه به استان بوشهر با نرخ 62.5 درصد تعلق دارد. به طور کلی می توان گفت که در شهریور ماه تورم نقطه ای خوراکی ها در یازده استان کشور بالاتر از 80 درصد بوده و تعداد استان هایی کمی تورم پایین تر از 70 درصد را تجربه نموده اند.

بعلاوه تورم سالانه رقم خورده در شهریور ماه سال جاری برای استان کهگیلویه و بویراحمد 47.9 درصد به ثبت رسیده است، این رقم بالاترین تورم سالانه رقم خورده در ماه سرانجامی تابستان سال جاری در میان تمامی استان های کشور محسوب می گردد. استان مازندران نیز با تورم 47.4 درصدی در جایگاه دوم بالاترین تورم سالانه استانی قرار گرفته است، بعلاوه تورم دوازده ماهه در استان آذربایجان غربی نیز بسیار بالا بوده است.

در میان تمامی استان های کشور، پایین ترین تورم به ثبت رسیده سالانه در استان خوزستان بوده، نرخ تورم دوازده ماهه در این استان در شهریور به 38 درصد هم نمی رسد. بعلاوه استان های همدان و سیستان و بلوچستان نیز در زمره استانی هایی هستند که تورم پایینی را به نسبت سایر استان ها در سرانجام تابستان 1401 به ثبت رسانده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مهر 1401 بروزرسانی: 17 مهر 1401 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2115

به "نقطه جوش تورم خوراکی در 11 استان ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقطه جوش تورم خوراکی در 11 استان ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید