نخستین جشنواره ازگیل (کنس) در شهرستان نور برگزار گردید

خبرنگاران/مازندران برگزاری انواع جشنواره های بومی محلی بستر و فرصت مناسبی برای همدلی وهم زبانی است و در واقع می توان گفت در برگزاری چنین جشنواره هایی باید حوزه های مختلف فرهنگی، هویتی، هنری، اجتماعی و مالی در نظرگرفته گردد و شور و نشاط اجتماعی محصول برگزاری چنین جشنواره هایی است.

نخستین جشنواره ازگیل (کنس) در شهرستان نور برگزار گردید

اجرای ورزش های سنتی و بازی های بومی و محلی و به نمایش گذاشتن غذاهای سنتی باعث انتقال آداب و رسوم گذشته به نسل جدید و نشان دادن فرهنگ اصیل مردمان هر دیار می گردد.

استان مازندارن با پیشینه تمدن چند هزار ساله و دارای فرهنگ های متفاوت و ارزشمندی است که باید به نسل امروز نشان داد و برگزاری جشنواره های بومی محلی مانند پلی می تواند این هویت اصیل و فرهنگ غنی را به نسل جوان و آینده داران فردا که بیشتر خودر ا در دنیای مجازی غرق نموده اند، نشان دهد.

استقبال بی نظیر از جشنواره نشان دهنده توجه مردم به فرهنگ بومی محلی است

داوود فلاح رئیس اداره فرهنگ وارشاد شهرستان نور در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به برگزاری شانزدهمین جشنواره بومی محلی در روستای انارجار از توابع بخش مرکزی شهرستان نور اظهار کرد: جشنواره بومی محلی ازگیل (کنس) برای نخستین بار در استان مازندارن و شهرستان نور به همت دهیاری و شورای روستای انارجار، موسسه فرهنگی و هنری پژواک هنر آرمان ودبیری اداره فرهنگ و ارشاد نور در یک روز بسیار زیبا و همزمان با فصل برداشت کنس از جنگل های مازندران برگزار گردید.

وی با بیان اینکه استقبال بی نظیر از جشنواره نشان دهنده توجه مردم به آداب و سنن وفرهنگ بومی محلی است، توضیح داد: جشنواره بومی و محلی باعث نشاط اجتماعی و شادابی مردم و رشد امید در زندگی می گردد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد نور با اشاره به اینکه 15 هکتار از زمین های این شهرستان به غیر از جنگل ها که به صورت طبیعی این درخت رشد دارد، زیر کشت درخت ازگیل (کنس) رفته است، اعلام کرد: میوه، رب ازگیل (کنس) و چوب استفاده های مردم از این میوه جنگلی است.

فلاح اضافه کرد: اکثر دامدارن و حشم داران از چوب سخت و محکم این میوه جنگلی برای محافظت از دام خود به عنوان یک سلاح سرد از آن استفاده می نمایند.

وی بیان نمود: در نظر داریم در جشنواره بعدی این روستا با توجه به خاصیت منطقه ای همان طور که از نامش پیداست، جشنواره انار را برگزار کنیم.

منصور محمدی فر دهیار روستای انارجار در گفت وگو با خبرنگاران در ادامه این جشنواره با اشاره به اینکه روستای انارجار حدود 5 کیلومتر از شهرستان نور فاصله دارد، اظهار کرد: اسم روستا انارجار برگرفته از دررخت های اناری که به صورت طبیعی در این محل رشد می نمایند.

وی با بیان اینکه این روستا حدود 110خانوار دائم و 324 نفر جمعیت و بیش از 200 خانوار مهاجر است، توضیح داد: قلعه قدیمی به نام انارک در ضلع شمال غربی و قلعه وازیر در قسمت جنوبی و وجود آب های معدنی به نام های بچا لارو و گرم لارو و همچنین باقی مانده قسمتی ازسنگ فرش جاده معروف به عباسی از جاذبه های گردشگری این روستای بسیار زیبا است.

دهیار روستای انارجار با اشاره به اینکه برای رسیدن به روستا باید از جاده بسیار زیبا که دو طرف آن را درختان جنگلی احاطه نموده عبور کرد، اعلام کرد: برگزاری جشنواره ازگیل(کنس) باعث شد تا مردم این روستا و روستاهای همجوار در کنار هم لحظات شاد و خوشی را سپری نمایند و همچنین مسافرانی که در این شادمانه حضورداشتند با این میوه جنگلی که خاصیت درمانی بیماری هایی چون قند خون، فشارخون و غیره هم دارد، آشنا شوند.

محمدی فر بیان نمود: ازگیل جنگلی (کنس) را به چند صورت خام (میوه) و رب ازگیل و پودری برای ریخت در داخل غذا می توان استفاده کرد.

به گزارش خبرنگاران، در جشنواره بومی محلی ازگیل(کنس) برنامه هایی چون موسیقی سنتی، اجرای دروم، کشتی لوچو، بازی های بومی و محلی مانند طناب کشی، کنس چوکا، پخت ترشی ازگیل و نان محلی همراه بود و در انتها مراسم مهمانان با آش دوغ محلی پذیرایی شدند.

لازم به ذکر است حدود 100 نوع بازی، بومی و محلی در بیش از 3 هزار روستاهای مازندران وجود دارد که بخشی از شناسنامه فرهنگی استان را تشکیل می دهداما با کمرنگ شدن این سنت و آیین های محلی، بخشی از فرهنگ و سنت در این مناطق از بین خواهد رفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 9 دی 1398 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 535

به "نخستین جشنواره ازگیل (کنس) در شهرستان نور برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین جشنواره ازگیل (کنس) در شهرستان نور برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید