معرفی خانه مرتاضیون در یزد، تصاویر

به گزارش مجله پیامکی، در مقابل ورودی حیاط کوچک تر فقط درگاه و راهروی کوتاه دارد که آن هم به ایوانچه ای واقع در گوشه جبهه جنوبی ختم می شود. تفاوت ورودی مفصل حیاط عظیم با ورودی ساده حیاط کوچک چنان که تفاوت اهمیت دو حیاط را می رساند نشان دهنده استقلال آنها از یکدیگر است. ارتباط دو حیاط را راهرویی برقرار میکند که با چند پیچ از گوشه شرقی حیاط کوچک تا گوشه جنوبی حیاط اصلی امتداد یافته است.

معرفی خانه مرتاضیون در یزد، تصاویر

حیاط عظیم حیاط مفصل تر و پرکارتر مجموعه است و مهم ترین عنصر آن ایوانی است که با بادگیر خود بیش از دیگر عناصر حیاط جلوه گری می نماید. بلندی ایوان نسبت به جبهه های اطراف حیاط هم این صنف را شدت می بخشد. در مقابل حیاط خانه با نماهای پرکار و تزیینات زیبا و پنجره ها و ارسی های چوبی و آب نما و سبزه رقیب مهم این ایوان است، رقیبی که در عین رقابت حریف را می نوازد و ارج می نهد و کامل می نماید. بنابر الگوی خانه های سنتی یزد در هر جبهه حیاط فضاهای اصلی تر در مرکز و بر امتداد محورهای تقارن می نشینند و فضاهای کم اهمیت تر در بین آن ها و دور حیاط قرار می گیرند. لیکن در این خانه فضاهای هشت ضلعی منظم در چهار گوشه حیاط نشسته اند.

این فضا ها در طبقه اول ارتباط با دیگر بخش ها و اجزای خانه را ممکن می سازند و یکی از آنها به ورودی خانه متصل است اما طبقات فوقانی آنها اتاق هایی با ارسی هایی زیبا و پرکارند که از گوشه حیاط به داخل آن می نگرند. لذا بر خلاف نماسازی های خانه های سنتی ارسی ها نه در مهم ترین نقطه نما که در خارج از محورهای اصلی و بر فراز فضاهای ارتباطی واقع شده است. در حالی که تالارها و اتاق ها عظیم خانه که در مرکز جبهه ها قرار گرفته اند چهره ایی ساده تر دارند.

این ترکیب گوشه های حیاط را پر اهمیت نموده است این عناصر پرکار در گوشه حیاط بخشی از دو نمای طرفین خود را متاثر ساخته و مرکزی برای آنها شده اند. به این ترتیب چهار نمای جبهه های حیاط در این نقاط به یکدیگر گره خورده اند. هم اکنون به سبب تعمیراتی که در بنا انجام شده ارسی ها از نقطه مذکور حذف و به این ترتیب لطف نمادهای پیشین کم شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1722

به "معرفی خانه مرتاضیون در یزد، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی خانه مرتاضیون در یزد، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید