فصل هفتم کاوش دیوار گرگان توسط یک هیات بین المللی آغاز شد

به گزارش مجله پیامکی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، جبرئیل نوکنده مدیر پروژه پژوهش های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان با اعلام این خبر گفت: هیات دانشگاه ادینبورگ طی تفاهم نامه ای با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری هفتمین فصل از پژوهش های باستان شناسی را در دیوار بزرگ تاریخی گرگان درحالی آغاز می کنند که این کاوش ها تا 15 آذرماه سال جاری ادامه دارد.

فصل هفتم کاوش دیوار گرگان توسط یک هیات بین المللی آغاز شد

او با اشاره به اینکه در این فصل قرار است ارتباط ساختار قلعه های متصل به دیوار گرگان بررسی گردد، تاکید کرد: در این کاوش ها که با همکاری پژوهشگرانی از کشور های آلمان، روسیه، گرجستان، آفریقای جنوبی، کانادا، ایتالیا و فرانسه انجام می گردد، برآورد قلعه شهرهای وابسته به دیوار گرگان انجام می گردد.

به گفته نوکنده؛ این قلعه شهرهای وابسته به دیوار تاریخی گرگان شامل، گبری قلعه، دشت قلعه و قلعه پل گنبد کاووس است.

این باستان شناس گفت که همچنین در این فصل از کاوشهای دیوار گرگان، مطالعات ژئوفیزیک، جانور باستان شناسی، گاهنگاری، گیاه باستان شناسی، مطالعات معماری و شهرسازی و مطالعه باستان شناسی منظر با تغییر تصاویر هوایی و ماهواره ای ادامه دارد.

به گفته مدیر پروژه پژوهش های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان، علاوه بر مطالعات داده های حاصل از کاوش های باستان شناسی، مطالعه ساختار خندق های قلعه شهرها با خندق های متصل به دیوار گرگان نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

او تاکید کرد که بررسی سازه های آبی و سیستم های آبرسانی دیوار بزرگ گرگان و همچنین کاوش های باستان شناسی زیر آب از اهداف دیگر این فصل از کاوش ها محسوب می گردد.

دیوار بزرگ گرگان یا دیوار سرخ که در متون قدیمی مار سرخ نامیده می شد، نخستین بار در سال 1316 توسط اریک اشمیت خلبان آمریکایی شناسایی شد و عکس های هوایی او سندی برای تحقیقات باستان شناسان ایرانی و خارجی قرار گرفت.

قدمت این دیوار به دوره ساسانی باز می گردد که برای مقابله با قوم هون و سایر اقوام شمالی ایران ساخته شد.

این دیوار به طول 200 کیلومتر، پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان است که در 29 تیرماه سال 1387 به ثبت ملی رسید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 439

به "فصل هفتم کاوش دیوار گرگان توسط یک هیات بین المللی آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل هفتم کاوش دیوار گرگان توسط یک هیات بین المللی آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید