فاجعه دریاچه ارومیه تکرار می گردد؟

به گزارش مجله پیامکی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: سند توسعه آب سفارشی سمنان وجاهت قانونی ندارد.

فاجعه دریاچه ارومیه تکرار می گردد؟

علی محمد شاعری در گفت وگو با مجله پیامکی اظهار کرد: اقداماتی که در زمینه طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور در استان سمنان صورت می گیرد، قانونی نیست. همه شواهد علمی دال بر این است که هرگونه انتقال آب دریای خزر به بخش مرکزی ایران فاقد وجاهت قانونی و کارشناسی است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه سند توسعه آب سمنان هیچ گونه الزامی برای اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان ایجاد نمی کند، اضافه نمود: حتی اگر سند توسعه آب استان سمنان توسط مشاوران سفارشی تنظیم گردد از نظر مجلس شورای اسلامی وجاهت قانونی ندارد و قطعا با مخالفت شدید مردم و مسئولان استان های شمالی کشور روبرو می گردد و ما اجازه انتقال آب خزر را نمی دهیم.

شاعری تاکید نمود: تاکنون هیچ گونه ردیف اعتباری و بودجه ای برای طرح مطالعاتی و یا عملیات اجرایی پروژه انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی در مراجع رسمی و قانون گذاری کشور به تصویب نرسیده است.

وی با بیان اینکه آغاز هر گونه عملیات اجرایی یا طرح مطالعاتی احتیاجمند پیش بینی و تصویب ردیف اعتباری قانونی است که تاکنون این اقدام صورت نگرفته و بودجه ای برای آن لحاظ نشده است، یادآور شد: شرکت آب منطقه ای سمنان برای هرگونه طرح مطالعاتی جهت انتقال آب دریای خزر به سمنان باید مجوزهای قانونی آن را از مجلس شورای اسلامی دریافت کند.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس گفت: هر چند الزام آور نیست اما می توان آنالیز طرح مطالعاتی انتقال آب خزر به سمنان را در دستور کار شرکت آب منطقهای مازندران قرار داد تا اثرات سوء انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران مورد آنالیز و واکاوی دقیق علمی قرار گیرد و سپس مضررات اجرای این پروژه برای مردم بازگو گردد.

شاعری اظهار کرد: شاید شرکت آب منطقه ای سمنان یکی از منابعی که به صورت ذهنی برای تامین احتیاج آب استان سمنان متصور است و می تواند روی کاغذ آن را طراحی و برنامه ریزی کند فقط انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی باشد اما در عمل این اتفاق غیرممکن است و چنین اقدامی برای مردم و مسئولان شمال کشور وجاهت قانونی ندارد و اجازه اجرای این پروژه را نمی دهند چراکه غیرکارشناسی و مخرب برای محیط زیست است.

وی اضافه نمود: مسئولان استان سمنان می خواهند فضاسازی رسانه ای انجام دهند تا بحث انتقال آب خزر به سمنان را در میان اذهان مردم نهادینه نمایند اما اجرای این پروژه با توجه به اثرات مخرب زیست محیطی که در پی دارد؛ غیرممکن است و مردم مازندران، گیلان و گلستان اجازه نمی دهند که فاجعه دریاچه ارومیه دوباره تکرار گردد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اعلام کرد: راه چاره مشکل کم آبی فلات مرکزی کشور به وسیله شیرین سازی و تامین آب از خلیج فارس و دریای عمان انجام می گردد که این پروژه در حال انجام است.

به گزارش مجله پیامکی، سه شنبه 22 آبان ماه جاری ایرج حیدریان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان در جلسه شورای اداری این استان گفته بود که سند توسعه آب استان سمنان در جلسات شورای سازگاری با منابع آبی استان تهیه و تدوین و در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان ارائه شد و گزارش آن به وزیر نیرو نیز ابلاغ شده و نهایی شدن سند توسعه آب این استان عاملی شد که طرح های انتقال بین حوزه ای از جمله انتقال آب دریای خزر توجیه پذیری داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 فروردین 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 77

به "فاجعه دریاچه ارومیه تکرار می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاجعه دریاچه ارومیه تکرار می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید