صید 19 هزار تن ماهی کیلکا توسط صیادان مازندرانی

به گزارش مجله پیامکی، معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران مقدار صید سال گذشته ماهی کیلکا از دریای خزر در استان را 18 هزار و 800 تن به ارزش 780 میلیارد ریال گفت.

صید 19 هزار تن ماهی کیلکا توسط صیادان مازندرانی

به گزارش مجله پیامکی به نقل از روابط عمومی شیلات مازندران، قاسم کریم زاده، معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان مازندران گفت : اگر چه این مقدار صید از نظر وزنی حدود هزار تن و کمتر از 10 درصد نسبت به سال 97 بیشتر است، ولی ارزش اقتصادی و درآمدی برای ماهیگران افزایش 56 درصدی دارد.

وی اضافه کرد که 95 درصد کیلکاهای صید شده از گونه معمولی، چهار درصد آنچوی و یک درصد از گونه چشم درشت بوده است.

صید ماهی کلیکا در دریای خزر همه ساله از ماه اردیبهشت شروع می شود و تا انتها سال ادامه می یابد. ماه فروردین صید کلیکا تعطیل می شود اگر چه در سال های اخیر صیادان به صورت داوطلبانه تعطیلات را تا خرداد ماه هم تمدید کردند.

صیادان مازندران با 44 ففرایند شناور برای صید کیلکا به دریا می فرایند. 85 درصد ماهیان کیلکا صید شده تبدیل به پودر ماهی می شود و بقیه پس از فرآوری به مصارف انسانی می رسد.

مازندران 2 بندر صیادی در بابلسر و امیرآباد و چندین کارخانه فراوری شیلاتی دارد که بیشتر ماهیان کیکای صید شده برای فرآوری و تامین خوراک دام، طیور و آبزیان تحویل این کارخانه ها می شود.

بارندگی های بهاری و ورود آب شیرین رودخانه ها به دریا سبب می شود تا تغذیه ریزپلانکتون ها به عنوان غذای اصلی ماهیان کیلکا بیشتر شود.

کیلکا مهم ترین غذای بسیاری از جانوران دریایی از جمله ماهیان خاویاری، ماهی آزاد و فک دریای خزر است و هرگونه تهدید برای این گونه آبزی، تهدید برای زنجیره غذایی دریای خزر محسوب می شود.

مازندران 338 کیلومتر ساحل در دریای خزر را در اختیار دارد. علاوه بر کیلکا، صد ماهیان استخوانی به صورت پره نیز در دریای خزر انجام می شود. فصل صید ماهیان استخوانی نیز از بیستم مهر تا اواخر فروردین سال بعد است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 856

به "صید 19 هزار تن ماهی کیلکا توسط صیادان مازندرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صید 19 هزار تن ماهی کیلکا توسط صیادان مازندرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید