سکته معاملات در بازار مسکن

به گزارش مجله پیامکی، در روزهای پایانی دی ماه، حال و هوای این روزهای بازار مسکن آن گونه که فعالان بازار می گویند، از سردرگمی و بلاتکلیفی خریداران حکایت دارد تا جایی که حتی از عبارت سکته معاملاتی نیز صحبت می گردد.

سکته معاملات در بازار مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، خبرآنلاین نوشت: گزارش های رسمی از میزان معاملات مسکن در تهران حاکی از آن است که رکود همراه با کاهش قیمت همچنان ادامه دارد. در آذرماه معاملات مسکن نسبت آبان ماه افزایش یافت، اما نمی توان این افزایش را به خروج از رکود تعبیر کرد؛ اگرچه میزان معاملات در تهران در سطح بسیار کمی قرار گرفته است.

در آذرماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 9/5 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل 40 درصد افزایش نشان می دهد. این در شرایطی است که میانگین قیمت مسکن در آذرماه با رشد 41/6 درصدی همراه بود؛ به طوری که هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی به طور متوسط با قیمت 13/5 میلیون تومان به فروش رفت.

افزایش معاملات مسکن در آذرماه در حالی رخ داده که به نظر می رسد تقاضای مصرفی در بازار حاضر شده است. حضور تقاضای مصرفی در بازار، شرط اصلی حرکت به سمت خروج از رکود خواهد بود و به طور قطع تقاضای سرمایه ای یا سوداگرانه به تنهایی نمی تواند بازار مسکن را به تحرک وا دارد. به همین دلیل به باور فعالان بازار مسکن، نمی توان رشد معاملات آدرماه را بی ارتباط با حضور تقاضای مصرفی دانست.

  • سکته معاملات در بازار مسکن

در این فضا و در روزهای پایانی دی ماه، حال و هوای این روزهای بازار مسکن آن گونه که فعالان بازار می گویند، از سردرگمی و بلاتکلیفی خریداران حکایت دارد؛ تا جایی که حتی از عبارت سکته معاملاتی نیز صحبت می گردد.

شواهد حاکی از آن است که متقاضیان خرید مسکن در حال حاضر در میان انبوه قیمت های نجومی و معدود فایل های زیرقیمت دچار سردرگمی شده تا جایی که عنوان می گردد شرایط کنونی شباهت بسیاری به شرایط بلاتکلیف ماه های اسفند و اردیبهشت دارد.

به باور آن ها، فضای مالی و سیاسی کشور باعث شده که هم اکنون بازار مسکن در حالت کما قرار گیرد و خرید و فروش به یک باره نزدیک به صفر گردد. اگرچه تحلیلگران بازار مسکن عنوان می نمایند با آرام شدن فضا، آرامش به بازار مسکن نیز باز خواهد گشت.

  • آخرین قیمت ها در بازار مسکن

با وجود این شرایط، گروه بسیار محدودی از خریداران مسکن که به دنبال تبدیل به احسن کردن واحد مسکونی خود هستند، تمایل دارند در همین شرایط تقاضای خود را در بازار بالفعل نمایند.

گزارش ها از بازار مسکن در میان خانه های کم متراژ حاکی از آن است که یک خانه 60 متری با 15 سال ساخت در منطقه تهران پارس، خیابان استخر با قیمت 13 میلیون تومان برای فروش گذاشته شده است. در منطقه قیطریه، اندرزگو یک خانه 57 متری با 15 سال ساخت هر مترمربع 25 میلیون تومان به فروش می رود. در بزرگراه محلاتی، مخبر شمالی یک خانه 48 متری با 12 سال ساخت هر مترمربع 10 میلیون و 410 هزار تومان برای فروش گذاشته شده است.

  • آشنایی با مناطق 22گانه تهران

از سوی دیگر، یک خانه 50 متری با 15 سال ساخت در میدان رازی، نرسیده به وحدت اسلامی با قیمت هر مترمربع 5 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می رود. در منطقه نیروهوایی یک خانه 50 متری با 12 سال ساخت با قیمت هر مترمربع 12 میلیون تومان دیده می گردد. همچنین در منطقه پیچ شمیران، کفایی امانی هر مترمربع یک خانه 48 متری با 12 سال ساخت 11 میلیون و 870 هزار تومان قیمت دارد.

  • پیش بینی شرایط آینده بازار مسکن

در این میان، پیش بینی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک از شرایط مسکن در آینده این گونه است: بازار مسکن در حال حاضر وارد فاز رکود غیرتورمی شده و پیش بینی این است که این شرایط تا نیمه اول سال 1399 دوام بیاورد.

به اعتقاد حسام عقبایی، رکود حاکم بر بازار مسکن در امسال طی 25 سال اخیر بی سابقه بوده است.

وی درخصوص این که ریزش قیمت ها در بازار ادامه دار خواهد بود یا خیر؟ عنوان می نماید: آنالیز ها نشان می دهد ریزش قیمت ها تا نیمه اول سال آینده ادامه یابد و بازار مسکن هنوز برای کاهش 15 درصدی قیمت ها جا دارد.

وزیر راه و شهرسازی نیز معتقد است: تحولات اخیر قیمت مسکن در تهران متاثر از سایر مؤلفه های مالی دانست. به گفته محمد اسلامی، ما موتور محرکه مسکن و عمران را دنبال می کنیم، به طوری که افزایش فراوری باید یاری کند قشر متوسط و پایین بتوانند مسکن مورد احتیاج خود را خریداری نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 669

به "سکته معاملات در بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکته معاملات در بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید