رئیس انجمن صنفی گاوداران: حذف ارز واردات کره تأثیری بر قیمت لبنیات نداشت

به گزارش مجله پیامکی، مقدسی گفت: با توجه به حذف ارز دولتی از واردات کره در 10 روز گذشته مشاهده می شود که گرانی در قیمت این محصول یا لبنیات رخ نداده است.

رئیس انجمن صنفی گاوداران: حذف ارز واردات کره تأثیری بر قیمت لبنیات نداشت

به گزارش ، احمد مقدسی، رئیس انجمن صنفی گاوداران با اشاره به حذف ارز واردات گرده و گوشت قرمز اظهار کرد: ارز واردات کره بیش از 10 روز است که قطع شده و مشاهده می شود که گرانی در قیمت این محصول یا لبنیات رخ نداده است.

وی افزود: حذف ارز واردات گوشت باعث ارزان شدن آن شد که این نشان می دهد ارز 4200 تومانی که برای واردات این محصولات اختصاص یافته بود کارآیی لازم را نداشته است.

رئیس انجمن صنفی گاوداران ادامه داد: در این شرایط برخی برندهای کارخانه های لبنی که حجم زیادی شیر تهیه می کنند، می گویند دامداران شیری در اختیار آنها قرار نمی دهند، به همین دلیل دنبال واردات شیر خشک هستند و دلیل این امر بدهی های قبلی این کارخانه به دامداران است.

مقدسی ادامه داد: در شرایطی که این کارخانه ها پول دامداران را پرداخت نمی کنند برای بر هم زدن بازار، شیر برخی از دامداران را در برخی استان ها با قیمت های بالا حتی 2700 تومان خریداری می کنند تا اینطور به بازار القا شود که شیر خام نیست و کمبود وجود دارد تا بتوانند واردات داشته باشند.

وی در ادامه افزود: تداوم شرایط موجود و از طرفی آزادشدن واردات شیر خشک باعث می شود که دامداران نتوانند هزینه های خود را جبران کنند و مجبور شوند گاو های شیری خود را ذبح کنند.

رئیس انجمن صنفی گاوداران همچنین با اشاره به اینکه کامیون داران هزینه های مازادی پشت بارنامه برای حمل و نقل نهاده های دام اخذ می کنند، گفت: در حال حاضر با وجود اینکه هزینه حمل نهاده های دامی از بندر 150 تومان است، اما آن ها 40 تومان نیز پشت بارنامه طلب می کنند.

تأکید وزیر جهاد کشاورزی بر افزایش خود اتکایی تولیدات کشاورزی

مقدسی با بیان اینکه واردکنندگان نهاده های دامی محصول وارداتی خود را به بهانه اینکه بارگیری نشده است ،میان دامداران توزیع نمی کنند، اظهار کرد: در این شرایط این نهاده ها با قیمت بازار آزاد در داخل کشور مشاهده می شود.

وی افزود: در صورتی که این نهاده ها از بندر بارگیری نمی شود چرا در داخل کشور با قیمت آزاد به وفور یافت می شود و این امر نشاندهنده آن است که واردکنندگان خود در روند حمل و نقل نهاده ها به داخل کشور اختلال ایجاد می کنند تا بتوانند محصولات وارداتی خود را توسط واسطه ها به قیمت بالاتری به فروش برسانند.

به گفته مقدسی، وقتی تاجری به حدی بزرگ است که توان کنترل آن را در کشور نداریم منجر می شود که بار نهاده ای که سوم دی ماه 97 پول آن را دریافت کرده، در سال جاری هنوز تحویل ندهد این در حالی ست که باید در همان ماه نهاده ها را تحویل می داد.

رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور گفت: تعداد زیادی از دامداران با وجود آنکه پول خود را به مدلل (یکی از وارد کنندگان نهاده دامی) در سال گذشته تحویل داده اند، اما وی حاضر نیست که نهاده های دامداران را تحویل دهد.

وی افزود: در شرایط فعلی سویایی که 2450 تومان نرخ مصوب دارد 5200 تا 5300 تومان خریداری می شود.

مقدسی در خاتمه شرح داد: به دلیل فروش نهاده های واردشده با ارز 4200 تومانی در بازار آزاد تاجران در هر تریلی سویا 40 تا 50 میلیون و در تریلی ذرت 25 تا 27 میلیون سود بیشتر دریافت می کنند و در این شرایط حاضر نیستند محصولات خود را به قیمت های مصوب به دست دامداران برسانند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 183

به "رئیس انجمن صنفی گاوداران: حذف ارز واردات کره تأثیری بر قیمت لبنیات نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس انجمن صنفی گاوداران: حذف ارز واردات کره تأثیری بر قیمت لبنیات نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید