خودروهای لوکس قاچاقی تردد می نمایند؟

به گزارش مجله پیامکی، خودروهای لوکس قاچاق بسیاری این روزها در سطح کشور تردد دارند. 350 دستگاه خودرو شامل 160 مورد انواع بنز، 40 دستگاه بی ام و، 40 دستگاه لکسوس و 25 لندکروزر اکنون به صورت غیر قانونی و قاچاق وارد کشور شده و در حال تردد هستند.

خودروهای لوکس قاچاقی تردد می نمایند؟

آئودی S8

خبرنگاران - این روزها که سری به اتوبان های سطح شهر می زنیم. انواع مختلفی از خودروهای لوکس خارجی با پلاک گذر موقت به چشممان می خورد. خودروهایی که به گفته مسوولان تنها اجازه تردد سه ماهه در سال را دارند که می توانند سه ماه دیگر آن را تمدید نمایند.

تردد غیر قانونی گذر موقت ها ادامه دارد

اما در این بین گویی بعضی از خودروها، بیش از 6 ماه است که در سطح شهر با پلاک گذر موقت تردد دارند. به گفته معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، بعضی از این خودروهای لوکس قاچاق حتی از سال 97 در کشور حضور دارند. مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به اینکه ورود موقت خودرو به کشور در قانون امور گمرکی تصریح شده است عنوان نموده که هر ایرانی مقیم خارج از کشور به شرطی که بیش از سه ماه در خارج کشور اقامت داشته باشد، می تواند یک دستگاه خودرو به صورت موقت به کشور وارد کند.

مرسدس بنز GLE 53 AMG

پس از اتمام مهلت استفاده اما باید آن را به مبدأ بازگرداند. او گفت: ورود موقت خودرو به دو صورت انجام می گردد. اولین حالت مراجعه به کانون جهانگردی است. فرد به این کانون مراجعه می کند و با در نظر دریافت تضامینی که کانون اخذ می نماید، امکان ورود یک دستگاه خودرو با ارائه دفترچه مخصوصی فراهم می گردد. این امکان برای تمام کشور های عضو کنوانسیون دو پاساژ فراهم است.

ارونقی اعلام کرد: در حالت دوم شخصی که حائز شرایط وارد کردن خودرو باشد با مراجعه به مبادی ورودی و اعلام شرایط و فراهم کردن سپرده می تواند خودرو را وارد کند. یعنی فرد بعد از مراجعه به مبادی ورودی، خودروی مد نظر خود را معرفی می نماید. میزان مشخصی برای تضمین در قالب بن بیمه، سپرده بانکی یا ضمانت نامه بانکی ارائه می نماید. پس از آن امکان ورود موقت کالا به داخل کشور به وی داده می گردد.

مرسدس بنز S کلاس

تردد خودروهای گذر موقت تا یک سال تمدید می گردد

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران ادامه داد: خودرو های ورود موقت اغلب سه ماهه است، اما این مدت تا یک سال قابلیت تمدید دارد. تا زمانی که گمرک اجازه ورود موقت به کشور را صادر نموده است صاحب کالا می تواند آن را استفاده کند. اما بعد از این موعد کالا باید قبض انبار دریافت نموده و تحویل آن به گمرک تایید گردد.

او تشریح کرد: آنالیز های انجام شده از سال 97 تا 20 اردیبهشت سال جاری نشان می دهد در حال حاضر 330 دستگاه خودروی سواری با اجازه ورود موقت در کشور در حال تردد هستند. مهلت تحویل آنها اما هنوز به خاتمه نرسیده است. برای 360 دستگاه خودرو در گمرکات و بنادر کشور قبض انبار صادر و تحویل مراجع مربوطه داده شده است. اما به دلیل بسته بودن مرز ها در شرایط کرونا به ناچار خودرو را از کشور خارج نکردند. اما متروکه نمی شوند و در اختیار اموال تملیکی قرار نمی گیرد.

ارونقی درباره جزئیات ورود خودروهای گذر موقت به کشور گفت: گاهی این خودرو ها بعد از خاتمه مهلت مقرر به گمرک بازگشت داده نمی گردد. گمرک اخطار های متعددی به صاحبان کالا برای معین تکلیف خودرو ها ارسال می نماید. اطلاع رسانی از سوی رسانه ها هم انجام می گردد.

اما گمرک براساس قانون موظف خواهد شد وقوع جرم قاچاق را به دستگاه های نظارتی مثل سازمان تعزیرات حکومتی گزارش دهد. تا به امروز 350 دستگاه خودرو را از سال 97 معرفی کردیم. اعلام جرم تردد خودروهای لوکس قاچاق به مراجع ذکر شده انجام شده است. وی اضافه نمود: از این 350 دستگاه حدود 160 مورد از انواع بنز و 40 دستگاه بی ام و هستند. 40 دستگاه لکسوس، 25 لندکروزر و مابقی نیز از انواع برند ها بودند. گزارش وقوع جرم تردد خودروهای لوکس قاچاق به مراجع مربوطه اعلام و ابلاغ شده است.

سودهای کلان دلالان از تردد خودروهای گذر موقت

علاقه مندان به خودروهای گذر موقت در دو دسته جای می گیرند. گروه اول افرادی هستند که از تردد این خودروهای لوکس در سطح کشور لذت برده اما سرمایه و شرایط لازم برای وارد کردن یک خودرو روز را ندارند. گروه دوم اما کسانی هستند که عمداً از سوی دلالان برای دریافت سودهای کلان اقدام به وارد کردن یک خودرو خاص می نمایند. اما چگونه؟ ماجرا از این قرار است که بسیاری از سودجویان با بهانه هایی از جمله مجوزهای سرمایه گذاری، کار آفرینی و… اقدام به واردات خودروهای خاص می نمایند.

مشتریان این دلالان افرادی هستند که مایل اند خودرویی خاص داشته باشند. سودجویان با ارائه مستنداتی به مشتریان خود عنوان می نمایند که خودرو گذر موقت شما به زودی پلاک ملی دریافت خواهد نمود. برای جلب اطمینان بیشتر هم مدارکی به مشتریان ارائه می گردد. مشتری از همه جا بی خبر هم در دام این سودجویان افتاده و مال باخته محسوب می گردد.

رنجروور اسپرت

دلال مورد نظر مدارکی هم به شما ارائه می نماید. او میگوید پلاک ملی برای بسیاری از خودروهای گذر موقت دریافت نموده است. شما هم وسوسه می شوید! خوب، رنجرووری که پنج میلیارد تومان خریده اید بعد از دریافت پلاک ملی به راحتی فراتر از ده میلیارد تومان ارزش دارد! پس این کار را انجام می دهید.

جگوار F-pace

قافل از اینکه خودرو شما در بهترین شرایط یک سال در کشور تردد می نماید. پس از این مدت رنجروور رویایی تان را باید به مبداء برگردانید و حتی با قیمت کمتری نیز بفروشید!

تصاویر: پیمان جهانی

ترانزیت خودرو های لوکس و آمریکایی در مناطق آزاد منتفی شد

منبع: بیت ران
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1623

به "خودروهای لوکس قاچاقی تردد می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروهای لوکس قاچاقی تردد می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید