جنگل اولنگ ؛ جنگل ناشناخته هیرکانی

به گزارش مجله پیامکی، مشخصات طبیعی جنگل اولنگ

جنگل اولنگ

اولنگ از شمال به استان گلستان و از شرق غرب و جنوب به ارتفاعات حوشه آبریز شاهرود می رسد. اینجا از سطح دریا 3200 متر ارتفاع دارد و واقع شدن بر کوهستان و اقلیم متفاوت آن، شرایط ویژه ای برای این منطقه ایجاد کرده است. پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما، چشمه های خیلی زیاد و پوشش جنگلی. نام این محدوده خلیج شاهرود است که در واقع مابین یال های جداکننده دو حوضه آبریز شمالی و جنوبی البرز شرقی است.

جنگل اولنگ ؛ جنگل ناشناخته هیرکانی

پوشش گیاهی

جنگل اولنگ

قسمت جنوبی اولنگ دارای پوشش گیاهی مرتعی است. گونه هایی مثل استیپا، فستوکا، برموس و اگروپایرون به علاوه درمنه، چوبک، کلاه میرحسن و سالویا … در اینجا یافت می شود. در بخش شمالی جنگل اولنگ، بافت جنگلی به چشم می خورد. بلوط، افرا، یردار، توسکا، آزاد داغداغان، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر را می توانید در بافت اولنگ پیدا کنید. کوهستان به هم پیوسته در کنار این تنوع گیاهی شگفت انگیز، اولنگ را به یکی از زیباترین پدیده های طبعی ایران تبدیل می کند. این جا پر از گونه های جانوری متنوع نیز هست. پرندگان و خزندگان و پستانداران اما معمولاً این جانداران را نمی شود دید. برای دیدن آن ها به کمین یا شرایط خاصی احتیاج است.

چطور به جنگل اولنگ برویم؟

جنگل اولنگ

اولنگ در شمال شرقی شاهرود واقع شده است. برای رسیدن به اولنگ باید 50 کیلومتر به سمت شمال شرقی شاهرود بروید. این جنگل در راستا جاده شاهرود- رامیان است.

جنگل های هیرکانی

جنگل اولنگ

جنگل اولنگ در مجموعه جنگل های هیرکانی است. در شاهرود یکی از بزرگترین جنگل های این مجموعه وجود دارد و شاید حرف ها در مورد آن زیاد است؛ جنگل ابر. شاید این جنگل برای بسیاری از ایرانیان و کسانی که به گردش در ایران علاقه مند هستند نام آشنایی باشد. اما اولنگ، جنگلی کمتر شناخته شده است. پوشش گیاهی آن فشرده است و احداث جاده منتهی به آن به علت کشف معدن زغال سنگ بوده است.

حفاظت

جنگل اولنگ

این منطقه که به تازگی در میراث طبیعی جهانی ثبت شده است، تحت حفاظت قرار گرفته است و در مواقع کولاک و برف شدید حافظان طبیعی راه را برای دسترسی به آن باز نگه می دارند. اینجا به طور معمول 98 روز یخبندان دارد.

به علاوه حافظان طبیعی، مراقبت از فضای جنگل و همینطور شکار بدون مجوز و آسیب های محیط زیستی را به عهده دارند.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2076

به "جنگل اولنگ ؛ جنگل ناشناخته هیرکانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل اولنگ ؛ جنگل ناشناخته هیرکانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید