جاذبه های گردشگری ونیز؛ شهر کانال ها

به گزارش مجله پیامکی، جاذبه های گردشگری ونیز زبانزد تمام گردشگران در جهان است و باید قبل از مرگ آن را دید. به دلیل روی آب بودن ونیز نیز به شهر کانال ها نیز مشهور است.

جاذبه های گردشگری ونیز؛ شهر کانال ها

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

شهر ونیزبخودی خود یک چشم انداز بی نظیر است و جاذبه های گردشگری آن در دنیا مانندی ندارد.این شهر با جمعیتی حدود 7 میلیون نفر در منطقه ونتو، شمال شرقی ایتالیا نهاده شدهاست. ونیز بصورت جزیره های کوچکی است و خشکی ها به وسیله کانال ها از هم جدا شدهاند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می گیرد. شهر ونیز یکی از شهرهای گردشگر پذیردنیا است و سالانه میلیون ها گردشگر به این شهر میروند از دیدنی های این شهر میتوانبه میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی از حواریون حضرت مسیح که به سن مارکو مشهوراست را نام برد.

قصر دوک

قصر دوک (به ایتالیایی: Palazzo Ducale) یکی از قصرهای ساخته شده به سبک گوتیک ونیزی در شهر ونیز است. این قصر یکی از نشانه های مهم شهری ونیز و شمال ایتالیا محسوب می شود. این قصر محل سکونت دوک ونیز، بالاترین مقام جمهوری ونیز بوده است که در سال 1935 میلادی به عنوان موزه بازگشایی شد و امروز یکی از یازده موزه ای است که تحت مدیریت بنیاد موزه های شهری ونیز واقع شده است. در سال 2010، این موزه توسط 1358168 نفر بازدید شده است.

میدان سن مارکو

پیازا سان مارکو در انگیسی به میدان نشان مقدس شناخته می شود، میدان اصلی ونیز در ایتالیا است. نشانه ای که اغلب به ناپلئون (و شاید به طور صحیح تر به آلفرد دموزت) اختصاص داده شده که پیازا سان مارکو را اتاق رسم کشی اروپا می نامند. این یکی از معدود جاهای عظیم شهر در اروپا است که صداهای انسان بر همه صداهای رفت آمد موتورها غلبه پیدا می نماید که به آبراه های ونیز محدود می شود. این تنها قسمت شهر است که در ونیز پیازا نام دارد، سایر قسمت ها بدون توجه به اندازه آنها کامپی نامیده می شوند. به عنوان یک بنای تاریخی برای ونیز ، پیازا سان مارکو در میان گردشگر ها، عکاسان و مهاجرکنندگان به ونیز بسیار پر هوادار است.

پیازا در قرن نهم به عنوان یک ناحیه کوچک در جلوی قصر سلطنتی اصلی استی مارک (marks Basilica st) بوده است . این به اندازه کنونی اش گسترش یافت و در سال 1177 شکل گرفت در هنگامی که ریوباتاریو (Rio Batario)که آن را به محدود نموده بود و لنگرگاهی که کاخ داگ (Doges Palace) را از میدان جدا نموده بود در آن نهاده شدند . تنظیم مجدد آن به خاطر جلسه پاپ الکساندر سوم (Pope Alexander III) و امپراطور فردریک باباروسا (Fererick Barbarossa) بود .

پیازا همواره به عنوان مرکز ونیز نگریسته شده است. این مکان قرارگیری همه ادارات مهم ایالت ونیتیان بوده است ، و از قرن نوزدهم مکان مقامات اسقف بوده است. این همچنین مکانی برای بیشتر جشنواره های ونیز بوده است. حتی امروز هم یک مکان پرهوادار در ایتالیا می باشد.

کاخ سانتا سوفیا

یکی از زیباترین قصرهای ساخته شده به سبک معماری گوتیک است. این ساختمان روی کانال گراند در شهر ونیز ساخته شده است. دیوارهای داخلی این کاخ از برگه های طلا، نقوش لاجوردی و مرمرهای قرمز ساخته شده اند. سقف کاخ سانتا سوفیا نیز همچون معماری ها مسلمانان شمال آفریقا ساخته شده است. جذابیت معماری این کاخ هنگام شب تعیین می شود. وقتی نور بر نمای بیرونی این کاخ می تابد، عکس بنا در آب منعکس می شود و شکلی قرینه از آن می سازد. این انعکاس نمای زیبایی به بنا می بخشد.

پل ریالتو

پل ریالتو، نخستین و قدیمی ترین پل ساخته شده بر کانال گراند و از دیگر جاذبه های گردشگری شهر ونیز است. ریالتو به معنای مرکز معاملات است. این نام کاملا برازنده این پل قدیمی است زیرا از همان ابتدا محلی برای تجارت و معاملات مختلف بوده است. در حال حاضر نیز مملو از مغازه ها و فروشگاه های مختلف همچون شیشه و کریستال، سوغاتی، جواهرات و … است.

این پل، یک نمای 360 درجه از کانال گراند را در اختیار گردشگران قرار می دهد. از آنجا که مسیرهای پیاده روی ونیز محدود هستند و بیشتر آنها نیز به پل ریالتو منتهی می شوند، هنگام پیاده روی بدون اینکه که متوجه باشید به این پل می رسید. این پل ابتدا از دو قسمت و دو قوس ساخته شده و متحرک بود. به طوری که هنگام عبور کشتی ها به دو طرف باز می شد تا کشتی ها توان عبور از آن را داشته باشند. اما در حال حاضر دو قوس دارد و از سنگ ساخته شده است.

پل افسوس ها

پل افسوس ها و یا پل آه یکی از دیدنیهای ونیز ایتالیا پلی است که یک طرف آن دادگستری و طرف دیگر زندان است و زندانیها پس از دادگاهی به وسیله این پل روانه زندان می شدند و روی پل افسوس می خوردند. پل افسوس یکی از جاذبه های گردشگری ونیز و دیدنیهای ایتالیاست. این پل معروف شروع قرن هفدهم برای اتصال زندان قدیمی به اتاق بازپرسی در کاخ دوج ساخته شده است. با این حال وجود این پل منظره زیبایی به کانال بخشیده و به عنوان یکی از بهترین نمونه های معماری پل در دنیا شناخته شده است.

کانال گراند

کانال گراندیک کانال در ونیز ایتالیا است که یکی از اصلی ترین مسیرهای آبی در این شهر میباشد. حمل و نقل عمومی این منطقه توسط اتوبوس های آبی و تاکسی های آبی خصوصی انجام میشود و بیشتر گردشگران از قایق های باریک و دراز خاصی بنام گوندولا (Gondola) گشت و گذار درون این کانال بهره میبرند.

کانال گرند ونیز از یک سو به تالابی در نزدیکی ایستگاه راه آهن سانتا لوچیا (Santa Lucia) و از سوی دیگر به مناطق مرکزی ونیز منتهی میشود. این کانال زیبا 3800 متر طول و 30 تا 90 متر عرض و عمق متوسطی به میزان 5 متر دارد. کانال گراند از بالا در مرکز ونیز به شکل یک S برعکس میباشد و از یک رودخانه باستانی جریان می یابد و سپس به تالاب میریزد.

تا قرن نوزدهم تنها یک پل روگذر از روی کانال گراند میگذشت ولی هم اکنون سه پل دیگر بر روی این کانال ساخته شده که یکی از این پلها ایستگاه راه آهن ونیز را به میدان Piazzale Roma وصل میکند و از معدود جاهایی در ونیز است که امکان تردد اتومبیل و اتوبوس در آن وجود دارد.

کلیسای سنت مارک

در سال 828، تجار ونیسی، آثار به جا مانده از یهودا که از پیروان عیسی مسیح بود را از اسکندریه مصر به سرقت بردند. گفته می شود که آن ها آثار را در بشکه ای ریخته و در زیر بار وسایل خود پنهان کردند تا بتوانند از جلوی نگهبانان مسلمان رد شوند، توضیح این ماجرا در بالای سر در ورودی کلیسا نوشته شده است. این آثار در ابتدا در کلیسای کوچکی در دوک نگهداری می شد اما کلیسای دیگری در فاصله سال های 829 تا 832 ساخته شد تا از این آثار ارزشمند در آن به خوبی محافظت شود. این کلیسا در شورشی که رخ داد سوزانده شد اما مجددا در سال 1070 مورد بازسازی نهاده شد و کلیسای کنونی در حدود سال 1071 کامل شد.

با اینکه ساختار کلی این ساختمان در طول قرن ها تغییرات کمی داشته اما تزئینات مورد استفاده در آن در فواصل مختلف زمانی تغییرات زیادی نموده است. در قرن های بعد، به خصوص در قرن 14 افراد زیادی برای تزئینات این کلیسا همکاری کردند به طوری که کشتی های ونیزی ستون ها و گچ بری های پیش ساخته را از ساختمان های باستانی مشرق زمین برای تزئین کلیسا می آوردند. نمای آجری این کلیسا کم کم با سنگ های مرمر و حکاکی هایی پوشانده شد. نمای جدید ساخته شد و بر روی گنبد قبلی، گنبد جدید چوبی گذاشته شد تا با معماری گوتیک قصر دوک که در کنار آن قرار داشت یکی باشد. این کلیسا برای سال ها کلیسای قصر دوک بود اما در سال 1807 تبدیل به کلیسای جامع ونیز شد.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1195

به "جاذبه های گردشگری ونیز؛ شهر کانال ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری ونیز؛ شهر کانال ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید