توجه به آدرس سایت ها برای مقابله با فیشینگ

به گزارش مجله پیامکی، با توجه به آگاهی کلاهبرداران نسبت به توجه کاربران به پروتکل های امن HTTPS، ضروری است کاربران هنگام مراجعه به یک وب سایت، حتما به نشانه صحیح آدرس سایت نیز توجه نمایند تا دچار حمله فیشینگ نشوند.

توجه به آدرس سایت ها برای مقابله با فیشینگ

یکی از اقدامات کلاهبرداران این است که با راه اندازی سایت های جعلی که شبیه به سایت های اصلی است، به ربودن اطلاعات افراد، اغلب برای سوءاستفاده های اقتصادی اقدام می نمایند؛ در این شیوه که اصطلاحاً به فیشینگ معروف است، به وسیله اطلاعات واردشده توسط کاربران در صفحات جعلی حساب های بانکی قربانیان خالی می گردد.

از طرفی یکی از شگردهای کلاهبرداران سایبری برای در طعمه قرار دادن مردم این است که با سوءاستفاده از احساسات شهروندان به ارسال لینک های حاوی بدافزار و سرقت اطلاعات شهروندان اقدام می نمایند.

اگر بخواهیم در برابر تهدیدات سایبری ایمن باشیم، باید موارد امنیتی را رعایت کنیم. یکی از موارد امنیتی این است که هوشیار باشیم، هر ایمیلی را باز ننموده و روی هر لینکی کلیک نکنیم، آدرس سایت ها را دقیق چک کنیم که همان آدرس مورد نظر باشد، زمانی که یک سایت ما را به مرحله پرداخت راهنمایی می نماید، دقت کنیم که مثل همان نوشته شده باشد.

ضروری است سیستم عامل و مرورگرمان را همواره به روز کنیم، آنتی ویروس اصلی و معتبر داشته باشیم که ویژگی های امنیت اینترنتی داشته باشد، از جمله ویژگی حفاظت در برابر وب سایت ها و لینک های آلوده. مرورگرها معمولاً از طرف آنتی ویروس افزوده می گردد و آن ها بخش زیادی از فیشینگ را تشخیص می دهند. هم چنین اگر لینک پرداخت به وسیله ایمیل ارسال شد، نباید به وسیله آن به اینترنت بانک و ایمیل خود وارد شویم.

کاربران باید توجه نمایند که امنیت در فضای مجازی نسبی است. بنابراین عدم اعتماد و اطمینان به غریبه های آنلاین، عدم به اشتراک گذاری محتوای شخصی در شبکه های اجتماعی، دانلود نکردن فایل ها از سایت های نامعتبر و غیرمطمئن، به روزرسانی آنتی ویروس، دقت در وارد کردن نشانی درگاه های پرداخت الکترونیکی بانک ها و توجه به پروتکل امن HTTPS و عدم توجه به ایمیل یا لینک های ناشناس از بروز و ظهور چنین کلاهبرداری هایی پیشگیری نموده و ضریب امنیت را در فضای مجازی افزایش می دهد.

پلیس فتا هشدار داد که کاربران ضروری است نسبت به سایت های فیشینگ که از HTTPS سوء استفاده می نمایند، محتاط باشند. زیرا اگرچه HTTPS به معنی یک اتصال امن و رمزگذاری شده با یک سرور است تا با رمزگذاری ترافیک بین وب سایت و مرورگر، از حریم خصوصی افراد حفاظت کند، بدین ترتیب دیگران نمی توانند داده تبادل شده را رؤیت نمایند، اما مجرمان سایبری از این سردرگمی کاربران در خصوص HTTPS مطلع هستند و این خود دلیلی بر افزایش سوء استفاده از افراد به وسیله کلاهبرداری به روش فیشینگ است.

به همین دلیل ضروری است کاربران علاوه بر توجه به پروتکل امن HTTPS در ابتدای ادرس سایت، حتما به نشانه صحیح آدرس سایت نیز توجه نمایند. همچنین از کلیک کردن روی لینک های ارسالی از طرف افراد ناشناس و موجود در کلیه تارنماها که افراد را به یک سری درگاه پرداخت بانکی راهنمایی می نمایند جدا خودداری نمایند.

،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 384

به "توجه به آدرس سایت ها برای مقابله با فیشینگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توجه به آدرس سایت ها برای مقابله با فیشینگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید