با معروف ترین دیوارهای مرزی جهان آشنا شوید

به گزارش مجله پیامکی، مرزها در هر کشور و سرزمینی نقش بسیار مهمی دارند. این موضوع درگذشته نیز از اهمیت بسیاری بهره مند بود. حاکمان برای معین کردن محدوده قلمرو و مرزهای خود دیوارهایی را می کشیدند که جز مهمترین سازه ها در آن موقع به حساب می آمدند. هنوز در بعضی کشورها و مناطق، دیوارهای مرزی دیده می شوند که در این مطلب قصد داریم تا بعضی از معروف ترین دیوارهای مرزی دنیا را معرفی می کنیم. ما را در مقاله دیوارهای مرزی معروف دنیا همراهی کنید که همراهی شما افتخار ماست.

با معروف ترین دیوارهای مرزی جهان آشنا شوید

دیوار برلین

امروزه یکی از جاذبه های دیدنی آلمان که اتفاقات نه چندان خوبی را در ذهن مردم این کشور بوجود آورده، دیوار برلین است. این دیوار آلمان شرقی و غربی را از هم جدا می کرد. دیوار برلین در سال 1961 میلادی توسط دولت شوروی در آلمان شرقی ساخته شد تا مردم این منطقه با مردم آلمان غربی ارتباطی نداشته باشند و دشمنان از این قسمت بیرون رانده شوند. سیستم دفاعی این دیوار به دلیل وجود حصار الکتریکی و چندین برج نگهبانی، بسیار قوی بود و افراد بسیاری در هنگام فرار در این قسمت گیر می افتادند و کشته می شدند. با این وجود، مردم به دنبال راه چاره های مختلف برای گذر از این دیوار بودند و از جمله کارهایی که برای عبور از آن انجام می دادند، بالن های دست ساز، تونل زدن یا بالا رفتن از آن بودند. این مورد از معروف ترین دیوارهای مرزی دنیا در سال 1989 میلادی تخریب شد و قسمت هایی از آن باقی ماند. در بخش هایی از این دیوار نقاشی های صلح به چشم می آیند.

دیوار چین

با آوردن نام دیوار مرزی، بسیاری دیوار عظیم چین را به یاد می آوردند. در واقع دیوار چین یکی از دیوارهای مرزی معروف دنیا بوده که 2092 کیلومتر طول دارد. این دیوار از بیایان گبی تا کره شمالی قرار داشته و از سنگ، چوب و گل ساخته شده است. این دیوار در ابتدا در قرن 3 قبل از میلاد، زمانیکه مغول ها به این سرزمین حمله کردند، به منظور دفاع ساخته شد. دودمان مینگ برای آنکه در مقابل عشایر استپ شمالی مقاومت نشان دهند، این دیوار مرزی را گسترش دادند. در این دیوار چندین دروازه و برج دیده می شوند. کاربرد برج ها ارتباط دود و آتش بوده و از دروازه ها برای ترددهای تجاری و مهاجرت استفاده می شد. با وجود چنین دیوار مستحکمی در سال 1550 میلادی، آتلان خان از رهبران مغول از این دیوار عبور کرد. یکی دیگر از شکست های این دیوار که سرزمین چین را مصون نگه نداشت، هجوم مردم منچو در سال 1644 در پی زوال دودمان مینگ بود. با گذشت زمان، این دیوار از حالت دفاعی بیرون آمد و نقش دنیاگردی پیدا کرد. امروزه این سازه مشهورترین اثر تاریخی کشور چین است و سالانه، دنیاگرد های بسیاری به دیدن آن می فرایند.

دیوارهای صلح بلفاست

در ایرلند شمالی و در سال 1969 میلادی، برای جدا کردن کاتولیک ها از پروتستان ها، دیوارهای صلح بلفاست ساخته شدند. تقریبا 100 دیوار صلح برای سرکوب درگیری ها و ایجاد صلح ایجاد شدند، اما ساخت آن ها به ضرر جامعه بلفاست تمام شد. در سال 2013 دولت ایرلند تصمیم به تخریب آن ها گرفت، اما با این وجود باقی مانده هایی از آن ها همچنان وجود دارند. گفته می گردد این مورد از دیوارهای مرزی معروف دنیا تا سال 2023 کاملا تخریب می شوند، پس اگر می خواهید آن ها را ببینید، هرچه زودتر به این کشور سفر کنید.

دیوار عظیم گرگان

در قرن 5 میلادی و در زمان ساسانی ها، دیواری به طول 195 کیلومتر در گرگان بنا شد. این دیوار از دریای خزر آغاز و تا کوه های البرز ادامه پیدا می کرد که در این بین 30 دژ وجود داشتند. از دیگر عناصر موجود در دیوار عظیم گرگان می توان به خندق دفاعی، پادگانی با گنجایش 30 هزار نفر و چندین کانال که همانند مخزن آب عمل می کردند، اشاره نمود. طبق آنالیز های اجرا شده، این دیوار برای دفاع مقابل هپتالیان و بقیه ساخته شده بود. در گذشته به آن دیوار اسکندر گفته می شد، چون به عقیده بسیاری توسط اسکندر ساخته شد.

دیوار هادریان

در سال 122 میلادی و در زمان امپراطوری روم، در شمال انگلیس دیوار مرزی برای حفاظت در برابر دیگر قبایل به فرمان هادریان بنا شد. این دیوار 117،5 کیلومتر طول، 5 متر ارتفاع و 3 متر ضخامت داشت. در هر 1.5 کیلومتر از این دیوار، یک دروازه وجود داشته است. این دیوار مرزی به ثبت دنیای یونسکو رسیده و موزه رومن فورت بهترین مکان برای بازدید از بخشی از این دیوار است.

دیوار عموریان سومری

امروزه بین دجله و فرات دیوار مرزی به نام عموریان سومری است. این دیوار دفاعی توسط حاکمان سومری به نام های شوشین و شولگی در قرن 21 قبل از میلاد برای دفاع در بربر عموری ها ساخته شد.این دیوار 161 کیلومتر طول داشت و اولین دیوار دفاعی بود که گرداگرد شهر را شامل نمی شد. در قرن 20 قبل از میلاد سومر از چند طرف مورد حمله نهاده شد و این دیوار دفاعی نیز تا حدودی از بین رفت. از آن موقع به بعد، فرهنگ سومری رو به زوال گذاشت.

منبع: همگردی
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 824

به "با معروف ترین دیوارهای مرزی جهان آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با معروف ترین دیوارهای مرزی جهان آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید