با سرمایه گذاری در انرژی تجدیدپذیر، جلوی خاموشی ها گرفته می گردد

به گزارش مجله پیامکی، نشست تخصصی کمیسییون انرژی اتاق ایران برگزار گشت. در ابتدای این نشست حمیدرضا صالحی از مسائل حوزه انرژی در ایران گفت: در خصوص شرایط نامطلوب و در مرحله هشدار بخش انرژی در کشور ما، تقریباً اجماع نظر وجود داشته و سیاست های کلی نظام بر اصلاح فرایند موجود تأکید دارند. قیمت گذاری حامل های انرژی یکی از ابزارهای اصلاح شرایط مصرف انرژی بوده و بدون نگرش جامع به کلیه عوامل، نمی تواند مؤثر واقع گردد؛ از این رو باید سرچشمه های اتلاف انرژی شناسایی و درنهایت اصلاح گردد.

با سرمایه گذاری در انرژی تجدیدپذیر، جلوی خاموشی ها گرفته می گردد

صالحی با اشاره به ظرفیت های ماده 12 قانون گفت که این ماده دارای ظرفیت های بالایی برای افزایش بهره وری و توسعه اقتصادی در بخش های مختلف است؛ اگرچه در اجرا با مسائل زیادی روبرو است.

او مشکل دیگر حوزه انرژی را سرکوب قیمت ها، عدم توازن در فراوری و مصرف و مسائل سرمایه گذاری خواند که آثار بدی روی اقتصاد و جامعه دارد. تغییر قیمت های حامل های انرژی باید به صورت پلکانی و واقعی انجام گردد؛ اتفاق هایی که در سال 1398 در حوزه بنزین افتاد، ریشه در همین بی توجهی ها داشت.

در ادامه نشست، حسین بیات، پژوهشگری حوزه انرژی، گزارشی از طرز مصرف برق در ایران و راهکارهایی برای بهبود شرایط ارائه داد. در این گزارش فرایند مصرف، فراوری، ظرفیت برق از بازه زمانی 1389 تا 1400 آنالیز شده است.

محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی فراوری نیروی برق حرارتی در ادامه نشست از کسری در حوزه برق و خاموشی های این روزها گفت. در سال گذشته به دلیل مسائل تأمین گاز، تعمیرات نیروگاه های حرارتی به موقع انجام نشد، همچنین مجبور شدیم 14 میلیارد مترمکعب سوخت معادل گازوئیل و مازوت استفاده کنیم که عدد بسیار بالایی است. ما نتوانستیم تعمیرات را به موقع انجام دهیم، البته فکر می کردیم در اسفندماه و تا اردیبهشت ماه این تعمیرات انجام می گردد که به دلیل گرما این فرصت هم از دست رفت. از طرفی میزان نزولات جوی نسبت به سال گذشته بین 35 درصدت کمتر شده است؛ این به عمق مسائل دامن زده است.

او ادامه داد: این تأخیر در آغاز تعمیرات و تعویق تعمیرات باعث شد 10 هزار مگاوات کمبود برق داشته باشیم و مسائل بیش از پیش گردد. الآن به دنبال این هستیم که تعمیرات واحدهای نیروگاهی را پیگیری کنیم، به دلیل کسری سوخت و کمبود سوخت مسئله ای است که در دو ماهه گذشته از ظرفیت نیروگاه ها استفاده شده و ممکن است اگر مسائل رفع نگردد، روزهای خاموشی بیشتر گردد. ولی تمام کوشش ما این است که واحدهای حرارتی طبق برنامه خارج از مدار هستند، وارد مدار گردد.

او ادامه داد: عدم تعادل در بحث سرمایه گذاری باعث مسائلی شده که امیدواریم این مسائل رفع گردد. در این موضوع تحریم ها باعث شده که سرمایه خارجی هم جذب نگردد و امیدواریم این مسائل رفع گردد؛ البته نیروگاه غرب کارون و آل.ان.جی وارد مدار می گردد که این مسائل را حل خواهد نمود.

بعد از آن آرش نجفی، نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت: وقتی می گوییم 10 مگاوات کسری برق داریم یعنی 12.5 درصد کسری داریم؛ وظیفه سیاست گذار و بخش خصوصی تنها نقد نیست. باید توافق کنیم، مرکز داوری ای تعیین گردد تا راه رسیدن به مطالبه بخش خصوصی و برای تعیین تکلیف شرایط صنعت راه مؤثری پیدا گردد. در چارچوب مرکز داوری به چارچوب قانون و مقرراتی می رسیم که مورد توافق ظرفیت باشد. ما می توانیم مدل اقتصادی بسیار کارآمد ارتقای نیروگاهی داشته باشیم.

در ادامه نشست مهدی مسائلی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران گفت: برای حوزه نیروگاه ها برنامه ریزی خوبی نداریم و بیشتر مسائل از عدم برنامه ریزی است.

او ادامه داد: در حال حاضر حدود 300 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم و باید وزارت نیرو بتواند این واقعیت ها را در آینده صنعت برق کشور ببیند؛ اینکه این سیاست ها چه تبعاتی دارد و آثار تورم در قراردادهای بخش خصوصی چگونه متبلور خواهد شد.

بعد از آن فرج معماری، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران از مسائل بخش خصوصی گفت: بخش خصوصی باید با شفافیت و پیگیری مسائل خود را با سیاست گذاران مطرح کند.

بعد از آن صالحی تأکید کرد: ما از هیچ مطالبه مورد نظر بخش خصوصی چشم پوشی ننموده ایم و سعی نموده ایم همواره در این جهت حرکت کنیم.

در ادامه اسدالله قره خانی گفت: بعضی از سیاست گذاری های کلان بر عهده مجلس و دولت است ما نباید به جهت سیاست گذاری کلان وارد شویم ولی باید از تمام بسترهای لازم برای پررنگ تر کردن نقش مشورتی خود بهره بگیریم.

صالحی گفت که ما باید روی محورهای اصلی که به عنوان وظیفه در دستور کار داریم حرکت کنیم. سعی کنیم نهادهای رگلاتوری را مورد توجه مسائل بخش خصوصی نموده و برای اصلاح شرایط پیشنهاد عملیاتی ارائه دهیم. در حوزه انرژی ما بارها تکرار نموده ایم که باید به قیمت گذاری واقعی حرکت کنیم و ریشه همه مسائل در این جهت است.

در ادامه نشست بهنام ترکاشوند درباره مسائل انرژی های تجدیدپذیر گفت و اینکه با برنامه ریزی درست و قیمت گذاری منطقی اجازه دهند بخش خصوصی در این حوزه کار کند. سرمایه گذاری در حوزه تجدیدپذیر در پیک تابستان می تواند به حل خیلی از مسائل یاری کند.

در ادامه نشست بار دیگر صالحی تأکید کرد: در زمان قطعی برق قواعد به درستی دنبال نمی گردد؛ بیشترین مصرف برق در حوزه هایی مثل مجتمع های تجاری است ولی به نظر می رسد وزارت نیرو به دلیل هزینه ها و قیمت بالای آن، از این مصرف چشم پوشی می نماید. درنتیجه بیشترین فشار روی صنعت و مصرف کننده های برق خانوار است. باید درباره این الگو و ضرر و زیانی که ممکن است صنعت در این جهت ببینید، هشدار لازم داده گردد.

کمیسیون انرژی اتاق ایران در همین زمینه گزارش پژوهشی را آماده نموده است که به آنالیز شرایط تامین پیک مصرف برق در سال 1400 می پردازد. این گزارش را از اینجا دریافت کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1622

به "با سرمایه گذاری در انرژی تجدیدپذیر، جلوی خاموشی ها گرفته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با سرمایه گذاری در انرژی تجدیدپذیر، جلوی خاموشی ها گرفته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید