اعلام وضع اضطراری در پایتخت قرقیزستان

به گزارش مجله پیامکی، سورونبای جینبکوف رئیس جمهوری قرقیزستان با اعلام وضع اضطراری در شهر بیشکک پایتخت این کشور، از ارتش خواست تا به ناآرامی های انتخاباتی و درگیری خیابانی هواداران احزاب سیاسی انتها دهد.

اعلام وضع اضطراری در پایتخت قرقیزستان

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، جینبکوف روز جمعه درباره علت اعلام وضع اضطراری گفت: امروز با تهدیدی واقعی علیه کشورمان روبرو هستیم.

دفتر رئیس جمهوری قرقیزستان در بیانیه ای با اعلام وضع اضطراری گفت که این اقدام، شامل مقررات منع آمد و شد و محدودیت های شدید امنیتی است که از ساعت 8 شب جمعه به وقت محلی تا 8 صبح 21 اکتبر (30 مهر) به اجرا در می آید.

در فرمان جینبکوف اشاره ای به شمار نیروهای نظامی مشارکت کننده در این طرح اشاره ای نشده است اما از آنها خواسته شد تا موضع گرفته، از تجهیزات نظامی استفاده کرده، پست های بازرسی ایجاد کرده و از درگیری های مسلحانه جلوگیری کنند.

یک سازمان مردم نهاد در قرقیزستان گفت که اجرای وضع اضطراری مستلزم تأیید از سوی مجلس است.

در همین حال، یک خبرنگار رویترز در بیشکک گزارش داد که در این شهر صدای شلیک گلوله شنیده و معترضان احزاب سیاسی را مشاهده کرده است که به سوی یکدیگر سنگ و بطری پرتاب کرده اند.

گزارش ها حاکی است که یکی از سیاستمداران اپوزیسیون در درگیری ها زخمی شده است.

ناآرامی های قرقیزستان پس از برگزاری انتخابات مجلسی آغاز شد. بر اساس نتایج اعلام شده، چهار حزب به مجلس راه یافته و 12 حزب دیگر حد نصاب 7 درصد آرا برای ورود به این مجلس 120 نفری این کشور را کسب نکرده بودند.

کمیسیون انتخابات قرقیزستان روز سه شنبه در پی تظاهرات و ناآرامی های دوشنبه شب، نتیجه انتخابات مجلسی روز یکشنبه را باطل کرد.

در ناآرامی های دوشنبه شب هفته جاری در بیشکک که بنا به گزارش ها یک کشته و 590 زخمی برجا گذاشته است، معترضان وارد ساختمان مجلس و برخی مراکز دولتی شدند و المازبیگ اتامبایف رییس جمهوری پیشین را که به اتهام فساد در زندان بود، آزاد کردند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1206

به "اعلام وضع اضطراری در پایتخت قرقیزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام وضع اضطراری در پایتخت قرقیزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید