از کلیت کرسنت دفاع می کنم، یارانه شهریور از وزارت نفت

به گزارش مجله پیامکی، خبرنگاران: زنگنه با بیان اینکه از کلیت قرارداد کرسنت دفاع می کنم، گفت: با عمان هنوز قراردادی امضا نکردیم و تنها یک یادداشت تفاهم امضا شده اشت که چند ماه آینده ان شاءالله به قرارداد منجر می گردد.

از کلیت کرسنت دفاع می کنم، یارانه شهریور از وزارت نفت

به گزارش خبرنگار گروه رسانه های دیگر خبرنگاران، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت شب گذشته در برنامه شب آفتابی شبکه تهران با بیان اینکه جناب آقای حسن روحانی 4 بار با بنده صحبت کردند تا من مسئولیت وزارت نفت را علی رغم میل باطنی پذیرفتم، افزود: به ایشان آقایان نعمت زاده و ترکان را پیشنهاد دادم، اما ایشان نپذیرفتند و در خاتمه احساس کردم وظیفه دارم این مسئولیت را برعهده بگیرم.

وی گفت: زمانی یک وزیر در وزارتخانه اسیر کارتابل ها می گردد، اما من کارتابل ها را نمی بینم، تا رهنمود بدهم و به معاونان هم گفته ام پیش من نیایند و هرکس را کار داشته باشم، صدا می زنم.

وزیر نفت با بیان اینکه من از ابتدا اهدافی داشتم که آنها را دنبال می کنم، گفت: اهم این اهداف را تأمین سوخت زمستانی، فراوری گاز، بالا بردن ظرفیت فراوری و صادرات نفت و پالایشگاه ستاره خلیج فارس اعلام کردیم.

سفر به کانون نفت و گاز

زنگنه با رد سفرهای دوره ای گفت: من باید به کانون های فعالیت نفت مانند عسلویه، اهواز و ستاره خلیج فارس سفر کنم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره دلیل دادن مسئولیت به کاظم وزیری هامانه گفت: آقای وزیری هامانه فرد محترم و پایدار بر مبانی کاری است و به همین دلیل ایشان را برکنار کردند، اما ایشان نشان داد به اصولی مانند حرفه ایی گری در نفت وفادار است و به دلیل همین مسئله برکنار شد.

پرداخت یارانه شهریور از وزارت نفت

وزیر نفت در ادامه گفت: دولت برای پرداخت قسط جدید یارانه ها گفته است که ما در وزارت نفت پول بدهیم، تا احتیاج شهریورماه تأمین گردد.

وی با بیان اینکه دولت یک مقدار زودتر پول می خواست و ما هم گفتیم یاری می کنیم، افزود: همیشه وزارت نفت، نقش معین نماینده ای در تأمین یارانه ها داشته است و ماهی 2 هزار و 500 میلیارد تومان برای این منظور پرداخت می کنیم.

زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره نحوه تعامل با جنوبی ها گفت: جنوبی ها اصل بدنه فعال نفت هستند که جمعی از آنها قدیم به من انتقاد داشتند، اما امروز همه با ما اتفاق نظر دارند.

وزیر نفت توضیح داد: الان جنوبی ها رشد ظرفیت ها ملی تکیه و تأکید دارند و خواستار آن هستند که به سراغ نرم های قراردادی مانند SA یا مشارکت در فراوری نرویم.

وی توضیح داد: ما این نوع قرارداد را برای ایران به خصوص در خشکی و حتی خلیج فارس نمی پذیریم و شاید در دریای خزر جای برای استفاده از این نوع قرارداد داشته باشد.

زنگنه یکی از اشکالات عمده در قراردادهای مشارکت در فراوری را در این مسئله دانست که سرمایه گذار بدون آنکه در بالا و پایین رفتن قیمت نفت تأثیری داشته باشد، با رشد قیمت نفت حداکثر نفت را به خود اختصاص می دهد.

وزیر نفت تأکید کرد: برای ما اصلاح قراردادهای بیع متقابل به خصوص با توجه به تجربه میادینی که در حال بهره برداری هستند، بهترین کار است و می توانیم از تجربه پیروز عراق هم در این زمینه استفاده کنیم.

زنگنه شرح داد: در عراق از قراردادهای بویل سرویس اگریمنت استفاده می نمایند، یعنی شرکت خارجی وقتی به فراوری می رسد به ازای فراوری هر بشکه نفت از آن میدان پول می گیرد و برای افزایش ضریب بازیافت انگیزه دارد، اما سهمی از فراوری و دسترسی به مخزن ندارد.

دعوت عام از شرکتهای خارجی برای توسعه میادین

وی در ادامه با بیان اینکه ما به طور عام از همه شرکت های خارجی دعوت کردیم، برای توسعه میادین ورود نمایند، گفت: از همه آنها در قراردادهای اصلاح شده بیع متقابل دعوت می کنیم و آنها باید بدانند که ایران بازار بسیار خوبی است و همیشه در طول تاریخ یک فراورینماینده متعهد بوده است.

وزیر نفت توضیح داد: این تحریم های ظالمانه خلاف روال هایی است که حتی در دوره جنگ با آنها روبه رو بودیم.

زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره آنکه رسانه های خارجی به عنوان فرمول زنگنه مطرح می نمایند، گفت: حق ما است که نفت بیشتری به بازار بفروشیم و برای این کار از 10 تا 15 راه استفاده می کنیم.

وی گفت: سازمان جدیدی برای فروش نفت تأسیس نکرده ایم، فقط یک ساختاریاری نماینده به مدیریت بین الملل شرکت ملی نفت ایجاد کردیم، تا از همه ظرفیت های ایجاد شده در کشور در فروش، بازاریابی، نفت کش و بیمه نفت استفاده بکنیم.

از کلیت کرسنت دفاع می کنم

زنگنه در ادامه با بیان اینکه از کلیت قرارداد کرسنت دفاع می کنم، گفت: با عمان هنوز قراردادی امضا نکردیم و تنها یک یادداشت تفاهم امضا شده اشت که چند ماه آینده ان شاءالله به قرارداد منجر می گردد.

قصد عمان برای خرید روزانه 30 میلیون متر مکعب گاز ایران

وی افزود: عمان میخواهد روزانه 30 میلیون متر مکعب گاز از ایران خریداری کند که بخشی از آن را خود مصرف خواهد نمود و بخشی را نیز به بازارهای جهانی و منطقه ای صادر می نماید.

وزیر نفت ارزش قرارداد صادرات گاز با عمان را بالای دو میلیارد دلار در سال دانست و گفت: دعوا جزء لاینفک قراردادهای صادرات گاز است، چرا که ماهیت بازارهای گاز و نفت کاملاً با هم متفاوت است. چنانکه قیمت نفت روزانه معین می گردد، اما گاز قیمت روزانه ندارد و در درازمدت معین می گردد.

زنگنه گفت: قرار ما این بود که پاکستان بابت هزینه های ترانزیت و مصارف خود مقداری گاز برداشت کند، اما هدف اصلی هند بود که درباره آن به تفاهم نرسیدیم.

وی تأکید کرد: هند بازار بزرگی در آینده است که نمی توانیم از آن صرف نظر کنیم، چنانچه تقاضای رو به رشد جهانی متعلق به هند، چین و کره است و ما باید به ببرهای بزرگ آسیا مانند هند و چین توجه کنیم.

وزیر نفت با بیان اینکه ممکن است در آینده بحث صادرات LNG گاز مایع طبیعی به جای خط لوله صلح به هند مطرح گردد، گفت: از نظر من خط لوله صلح منطقی بود اما هندی ها به دلایل سیاسی جلو نیامدند.

نفت ایران حدود 100دلار

وی با اشاره به صادرات نفت ایران با قیمت نزدیک به 100 دلار گفت: باید بدانیم قیمت بالای نفت در کوتاه مدت برای سیاسیون ما جذاب است، اما در درازمدت باعث تهدید ما می گردد، چرا که رقبای ما با قیمت های بالا وارد می شوند.

زنگنه ادامه داد: ما به زودی ظرفیت فراوری نفت را به صورت پایدار به 4 میلیون بشکه در روز می رسانیم و بعد باید به ظرفیت فراوری 4.5 میلیون بشکه در روز برسیم.

وزیر نفت در خاتمه با ذکر خاطره ای درباره شهید تندگویان (وزیر نفت شهید شده در زیر شکنجه بعثیهای عراق) گفت: ایشان تنها پسر پدرش بود که پدر ایشان وقتی جنازه پسرش را در عراق تحویل گرفت، گریه نکرد تا به خاک ایران رسید و تنها وقتی مطمئن شد که عراقی ها دیگر حضور ندارند، گریه کرد تا دشمن گریه وی را نبیند و این کار ایشان من را بسیار متأثر کرد.

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 259

به "از کلیت کرسنت دفاع می کنم، یارانه شهریور از وزارت نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کلیت کرسنت دفاع می کنم، یارانه شهریور از وزارت نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید