ارائه تجارب مشترک حفاظت و مرمت ایرانا-ایتالیا در قالب نشست تخصصی

به گزارش مجله پیامکی، نشست تخصصی تجارب مشترک حفاظت و مرمت ایران-ایتالیا در تهران برگزار گردید.

ارائه تجارب مشترک حفاظت و مرمت ایرانا-ایتالیا در قالب نشست تخصصی

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نشست تخصصی تجارب مشترک حفاظت و مرمت ایران-ایتالیا را با حضور مائورو کونچتوری، سفیر ایتالیا در تهران و تعدادی از اندیشمندان و مرمتگران ایرانی و ایتالیایی برگزار کرد.

عملکرد پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در ابتدای این نشست توسط حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد مرور شد.

او ابتدا به مستندنگاری آرامگاه کوروش بزرگ با لیزر اسکن و اسکن نوری اشاره نمود و در ادامه از مستندنگاری و نقشه برداری کاخ اختصاصی و نقوش برجسته سنگی با استفاده از تکنیک لیزر اسکن و اسکن نوری اطلاع داد.

به گفته وی از جمله برنامه هایی که با همکاری موسسه عالی حفاظت و مرمت رم انجام شد عبارتند از: ساخت و تجهیز آزمایشگاه و کارگاه حفاظت، حفاظت، مرمت و استحکام بخشی ماسه سنگ های کف کاخ اختصاصی و مرمت سنگ در پاسارگاد و نیز حفاظت و نگهداری پایه ستون های سنگ سیاه کاخ اختصاصی.

او در ادامه از طراحی و نصب یکپارچه مدولار شفاف بر روی درگاه های کاخ اختصاصی، پایش عوامل محیطی در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، طراحی سیستم دیتابانک و توسعه مرکز اسناد پایگاه میراث جهانی پاسارگاد و طراحی سیستم دیتابانک و توسعه مرکز اسناد پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با همکاری این موسسه اطلاع داد.

همچنین توضیحاتی درباره برنامه های باستان شناسی و فعالیت های عمرانی و معماری برای ساماندهی محوطه توسط فدایی ارایه شد.

او به برگزاری کارگاه هایی از جمله دوره آموزشی مدیریت ریسک و تاثیرات آلودگی محیطی بر روی آثار هنری توسط موسسه عالی حفاظت و مرمت رم-ایتالیا برای کارشناسان پایگاه میراث جهانی پاسارگاد اشاره نمود و گفت:

از فعالیت های معرفی و فرهنگی پایگاه نیز می توان به انتشار مجموعه مقالات، طراحی و انتشار 7 شماره خبرنامه و طراحی و راه اندازی وبگاه پایگاه میراث جهانی پاسارگاد پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد اشاره نمود.

در ادامه نشست کلودیا پروسپری پورتا، معمار متخصص در حفاظت و مرمت و سرپرست و هماهنگ کننده اعضای هیات ایتالیایی با عنوان چشم انداز و اهداف تفاهمنامه همکاری موسسه عالی حفاظت و مرمت رم-ایتالیا با ایران به ایراد سخنرانی پرداخت.

او با اشاره به امضای تفاهمنامه مشترک 5 ساله علمی، آموزشی، تحقیقی و تکنولوژی ایران-ایتالیا در زمینه حفاظت و مرمت آثار تاریخی بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه عالی حفاظت و مرمت رم گفت:

در این تفاهمنامه مواردی همچون مستندنگاری، تحقیق، حفاظت و مرمت آثار تاریخی با تمرکز بر دیوار نگاره های سنگی، اشیا چوبی، باستان شناسی زیرآب، محوطه های مدفون، توسعه سیستم دیتابانک و دوره های آموزشی لحاظ شده است.

از دیگر سخنرانان کارلو یوسائی، مرمت گر موسسه عالی حفاظت و مرمت رم بود که با عنوان تجارب حفاظت و مرمت سنگ، فلز و تزئینات وابسته به معماری صحبت کرد.

این مرمتگر آثار تاریخی همچنین تصاویری از مرمت هایی که توسط او و گروهش در طی سالیان دراز اجرا شده بود را به نمایش گذاشت که نمونه هایی از ترکیبات سیستم های مکانیکی برای جلوگیری از استفاده از چسب، مرمت بعضی از مجسمه های برنزی فضای باز با توجه ویژه به حفظ پاتین های طبیعی، مرمت بعضی اشیا سنگی باستانی، مرمت بخش های بیرونی موزه لوور و مرمت مجسمه های گالیری اپولو در موزه لوور از جمله این تصاویر است.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 521

به "ارائه تجارب مشترک حفاظت و مرمت ایرانا-ایتالیا در قالب نشست تخصصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه تجارب مشترک حفاظت و مرمت ایرانا-ایتالیا در قالب نشست تخصصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید