آشنایی با پویش سه شنبه های بدون خودرو

به گزارش مجله پیامکی، خبرنگاران آنلاین:پویش سه شنبه های بدون خودرو، کمپینی است با هدف استفاده کمتر از خودروهای تک سرنشین تا از این طریق شهروندان، دست کم در روزهای سه شنبه به جای استفاده از خودروی شخصی، گزینه های مفیدتری را برای انجام کارهای روزمره جایگزین نمایند.

آشنایی با پویش سه شنبه های بدون خودرو

پیروز حناچی، شهردار تهران بعد از پیوستن به این پویش هر هفته با دوچرخه، مترو، تاکسی و موتورسیکلت در شرایط متفاوت جسمی خودش و هرگونه وضعیت جوی به محل کار و جلسه هایش رفته است.

حناچی از مسئولان، هنرمندان و مردم همواره دعوت نموده است تا به این پویش بپیوندند. شهرداران کلانشهرها و معاونان حناچی در بعضی هفته ها شهردار تهران را همراهی نموده اند.

ستاد اجرایی این پویش با هدف توسعه فرهنگ زندگی شهر دوستدار سلامت و محیط زیست، در دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران تأسیس شد تا با نظارت و هماهنگی 31 دفتر محیط زیست و توسعه پایدار ادارات کل ورزش و جوانان استان های کشور (به عنوان دبیران استانی این ستاد) این هدف را در سراسر کشور دنبال کند.

برنامه راهبردی پویش سه شنبه های بدون خودرو برای نخستین بار در شهرستان اراک توسط کوروش بختیاری، یکی از فعالان محیط زیستی، شروع شد و بازتاب چشمگیری در سطح کشور یافت. در بهمن ماه 1394، تشکیل ستاد اجرایی این پویش به همراه تدوین آئین نامه، دستورالعمل های اجرایی و تفاهم نامه های مربوط در دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان، با همکاری کمیته دوچرخه سواری همگانی کشور و دفتر مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور پیگیری شد. پس از آنالیز های لازم، موارد مذکور به تأیید دکتر رضا شجیع، رئیس دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان، رسید و از فروردین 1395 فعالیت خود را به صورت رسمی در این وزارتخانه شروع کرد.

ویژگی های پویش

1. ایجاد نشاط و سلامت جسمی و روحی در شهروندان در راستای توسعه شهرهای سالم.

2. توسعه فرهنگ پیاده روی و دوچرخه سواری به عنوان یک شیوه کارآمد جابه جایی در مسافت های کوتاه.

3. یاری به کاهش آلودگی هوا و صدا، ازدحام تردد و آسیب های ناشی از آن ها شامل بیماری، حوادث، ناهنجاری های اجتماعی، مرگ و میر وغیره.

4. کاهش خودروهای تک سرنشین و افزایش ظرفیت تردد خودروهای عمومی و سطح خدمت آن.

5. ارتقای نقش حمل و نقل عمومی و تغذیه آن از طرف افراد پیاده و دوچرخه سواران.

6. صرفه جویی مالی خانواده و جامعه در مصرف سوخت و هزینه های تجملاتی.

7. اشتغال زایی از محل توسعه خدمات حمل و نقل عمومی، خدمات شهری مرتبط با دوچرخه سواری و پیاده روی.

8. دوستی مستقیم با محیط زیست و سلامت به وسیله کاهش وسایل نقلیه موتوری به عنوان اصلی ترین مولد آلاینده ها و منتشرکننده گازهای سمی همچون co2.

تا به حال بیش از 200 شهر ایران به این پویش پیوسته اند.

دبیرخانه پویش سه شنبه های بدون خودرو در شهرداری

در اولین سه شنبه تابستان(چهارم تیر) دبیرخانه پویش سه شنبه های بدون خودرو فعالیت خود را شروع کرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک، معاون امور اجتماعی و فرهنگی، معاون خدمات شهری و محیط زیست و مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه شش، دو نفر از معاونین مرکز ارتباطات شهرداری تهران و یک نفر از دفتر شهردار تهران عضو این دبیرخانه هستند.

این دبیرخانه فعالیت خود را در منطقه شش شروع نموده و محل استقرار دبیرخانه در معاونت اجتماعی منطقه شش در بلوار کشاورز است.

دبیرخانه پویش سه شنبه های بدون خودرو مسئولیت راهبری برنامه های کمپین و ویژه برنامه های سه شنبه های بدون خودرو از جمله هم رکابی اقشار مختلف و نخبگان را بر عهده دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 227

به "آشنایی با پویش سه شنبه های بدون خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با پویش سه شنبه های بدون خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید