60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت ششم)

به گزارش مجله پیامکی، تا چندی پیش برای فراگیری تکنیک های عکاسی باید سال ها جور استاد می کشیدیم و به هر دری می زدیم تا به کتابی دست یابیم و هنر عکاسی خود را ارتقاء دهیم. پس از آن تازه اول داستان یادگیری فوت و فن های ریز و به قولی فوت کوزه گری شروع می شد که فراگیری آن مستلزم صرف سال ها تجربه و هزینه بود. اما امروزه به دلیل پیشرفت عکاسی دیجیتال و افزایش امکانات و تنظیمات مختلف، بر خلاف تصور عموم عکاسی بسیار پیچیده تر و دقیق تر شده است.

60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت ششم)

با یاری منبع بسیار فوق العاده اینترنت و دسترسی کم هزینه و حتی رایگان به تکنیک های عکاسی و سال ها تجربه عکاسان حرفه ای، یادگیری ترفندهای عکاسی بسیار آسان است. با خبرنگاران همراه شوید تا در چند مقاله، 60 فوت کوزه گری بسیار مفید را در عکاسی دیجیتال بیاموزید.

31- می توان جلوی کج شدن ساختمان ها را در عکس گرفت

زمانی که از بنا ها یا هرچیزی که خطوط تعیین عمودی دارد عکس می گیرید، پشت دوربین را به حالت عمودی نگه دارید. در غیر این صورت سوژه در عکس شما در حال سقوط به نظر می رسد. برای این هدف می توانید به جای استفاده از لنز واید از فاصله نزدیک، از سوژه خود فاصله گرفته و با یک لنز تله فتو از آن عکس بگیرید. البته می توانید با استفاده از فتوشاپ خطوط عمودی را اصلاح کنید اما با این کار جزئیات گوشه های تصویر را از دست خواهید داد. برای جلوگیری از این اتفاق، زمان عکاسی کمی زوم بک کنید تا اطراف تصویر باز تر گردد.

32- برای افزایش نفوذ عکس، دوربینتان را کج کنید

کج کردن دوربین به سادگی می تواند کیفیتی داینامیک به عکس شما بدهد. این تکنیک را روی همه چیز از ماشین گرفته تا منظره و ساختمان به کار بگیرید. البته زمانی اثر آن بیشتر است که در استفاده از این تکنیک صرفه جویی کنید. این یک تکنیک خاص برای عکاسی از ساختار های بلند و باریک است. بدین صورت که با دادن زاویه 45 درجه به عکس، میزان بیشتری از سوژه در قاب جای می گیرد.

33- پس زمینه را محو کنید

برای کاهش عمق میدان (فاصله ای از نزدیک به دور که در فوکوس است) و جای دادن سوژه در پشت زمینه ای محو، باید کاری ورای استفاده از بازترین دیافراگم ممکن انجام دهید. اگر پس زمینه به سوژه نزدیک است، هنوز می توان آن را محو و از سوژه جدا کرد. اگر از لنز واید استفاده می کنید مشکل شما شاید دوچندان گردد. برای حل این مشکل طولانی ترین لنزتان (دارای بیشترین فاصله ی کانونی) را انتخاب کنید، دیافراگم را تا آخر باز نموده و به طور بی رحمانه ای به سوژه نزدیک شوید.

34- برای عکاسی ماکرو یک گام به عقب بردارید

عمق میدان در یک عکس 1:1 واقعی بسیار کوچک است. در عوض یک لنز ماکرو 100 میلی متری در نزدیک ترین نقطه فوکوس اش عمق میدانی حدود 3 میلی متر به شما می دهد. این میزان در بعضی از مواقع کافی است اما در بیشتر موارد ضروری است میزان بیشتری از سوژه را در فوکوس قرار دهید. برای افزایش عمق میدان می توانید دیافراگم را باز کنید اما بخاطر انکسار تصویر شما شارپی خود را از دست خواهد داد. شما همچنان می توانید از تکنیک فوکوس چند باره (focus stacking technique) بهره ببرید اما این کار مستلزم صرف زمان بسیار زیادی در پشت کامپیوترتان است. راه بهتر و بی دردسر تر این است که کمی از سوژه فاصله بگیرید. این عمل باعث افزایش عمق میدان شده و میزان بیشتری از سوژه را وارد محدوده فوکوس می نماید. البته ممکن است پس از عکاسی مجبور به کراپ کردن تصویر خود شوید که با توجه به کیفیت بالای دوربین های امروزی اثر منفی زیادی ندارد.

35- در تاریکی ابتدا عکس های آزمایشی بگیرید

عکاسی در شب معمولا شامل استفاده از سه پایه و عکاسی با زمان بالا (Long Exposure ) می گردد. پیش از نصب دوربین تان ایزو را بالا ببرید، دیافراگم را باز کنید و چند عکس آزمایشی بگیرید. با این کار می توانید بهترین نقطه و ترکیب بندی را به دست بیاورید. نگران تصاویر محو و پر از نویز نباشید. نیازی نیست برای به دست آوردن ترکیب بندی و زاویه مناسب برای هر عکس تست، 30 ثانیه یا حتی بیشتر صبر کنید. وقتی از زاویه و ترکیب بندی راضی شدید برای ثبت تصویری شارپ و بدون نویز ایزو را بر روی 100 برگردانید و سه پایه را باز کنید.

36- در روز از نور زیاد فلش بهره ببرید

وقتی در نور روز و فضای بیرونی از فلش استفاده می کنید، برای به دست آوردن تصاویری دراماتیک کوشش کنید پس زمینه 1 یا 2 گام کم نور باشد. برای این کار می توانید جبران نوردهی نرمال را 1 یا 2 گام کم کنید(منفی گردد). این کار در بعضی از دوربین ها بر روی نوردهی فلش اثر می گذارد. در این شرایط باید از جبران نوردهی فلش برای افزایش نور دهی بهره ببرید. گزینه بهتر گذاشتن دوربین بر روی حالت دستی M است: وقتی فلش خاموش است فاصله سنج را بر روی پس زمینه تنظیم کنید و ایزو یا دیافراگم را در جهت کم نور کردن تصویر آنقدر تغییر دهید تا نشانه کم نوری در چشمی دوربین ظاهر گردد. حالا فلش را روشن نموده و عکس بگیرید. نظر شما چیست؟ آیا این تکنیک ها را مفید می بینید؟ با خبرنگاران در بخش های دیگر نیز همراه باشید. منبع : Digital Camera World

منبع: کجارو
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 20 اسفند 1398 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 717

به "60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت ششم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت ششم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید