294 برابر شدن قیمت مسکن در 30 سال اخیر

به گزارش مجله پیامکی، یک کارشناس مالی با اشاره به 294 برابر شدن قیمت مسکن در 30 سال اخیر، گفت: عرضه مسکن در هفت سال اخیر متناسب با تقاضای بازار مسکن نبوده است، بر اساس مطالعات اجرا شده سالانه حداقل یک میلیون واحد مسکونی باید در کشور ساخته گردد.

294 برابر شدن قیمت مسکن در 30 سال اخیر

جهت دریافت خدمات طراحی دوبلکس ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش ایسنا، ابوالفضل نوروزی، کارشناس مالی، دیشب در برنامه پایش که با موضوع آنالیز مالیات بر خانه های خالی پخش شد، ادامه داد: بر اساس تعداد پروانه های صادر شده در 6 سال گذشته، آمار ساخت مسکن در هر سال 350 هزار واحد گزارش شده، که تقریبا پنج میلیون مسکن در این شش سال کمتر از احتیاج ساخته شده است.

نوروزی اضافه نمود: بازار مسکن جولانگاه سوداگران است، طبق مطالعات اجرا شده، از هر 10 مسکن معامله شده، هفت معامله توسط سوداگران اجرا شده است، به عنوان مثال ما در کشور افرادی داریم که در یکسال بیش از 300 خرید و فروش مسکن داشته است.

کارشناس مالی برنامه پایش گفت: معضل مسکن در سال های قبل از انقلاب هم بوده است و بعد از انقلاب نیز حل نشد، برای کنترل تقاضای سوداگری، باید مالیات های تنظیم گری مثل مالیات بر خانه های خالی، مالیاد بر عایدی سرمایه، مالیات بر احتکار زمین و مالیات بر زمین های خالی ایجاد گردد.

وی ادامه داد: موضوع مالیات بر زمین های خالی، مسئله ای است که کمتر مورد توجه قرار گرفته، بنابراین باید در حوزه زمین سیاست گذاری مناسبی داشته باشیم و زمین های خالی در خدمت فراوری مسکن قرار گیرند، کلا زمین و مسکن در حال احتکار است، در حال حاضر دو و نیم میلیون مسکن خالی در کشور وجود دارد و باید با احتکار نمایندگان برخورد کرد.

کارشناس مسکن با بیان اینکه عزمی برای برخورد با محتکرین نیست، گفت: در سال 94 قانون اصلاح مالیات های مستقیم بیان می نماید باید در شش ماه سامانه ملی املاک و اسکان شکل بگیرد و متناسب با آن از خانه های خالی مالیات گرفته گردد، اما از سال 94 تا 98 هیچ اقدامی انجام نشد.

کارشناس مسکن کشور اعلام کرد: در حال حاضر با حمایت وزیر راه و شهرسازی این سامانه طراحی شده، باید عزمی جدی بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی شکل بگیرد و قانون نیز باید اصلاح گردد تا مالیات بر خانه های خالی آن بازدارنگی را داشته باشد.

نوروزی گفت: در قانونی که در حال حاضر در مجلس آنالیز می گردد روی نرخ موثر مالیات کار شده تا بتواند افراد را مجبور به عرضه خانه های خالی نمایند، شیوه محاسبه مالیات نیز بر اساس ارزش ملک است، مشارکت مردم در شناسایی خانه های خالی نیز ابتکار قانون جدید است.

وی ادامه داد: همکاری بین دستگاهی نیز نکته دیگر قانون جدید است، از این طریق می توان خانه های خالی را آنلاین شناسایی کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 989

به "294 برابر شدن قیمت مسکن در 30 سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "294 برابر شدن قیمت مسکن در 30 سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید