ویژگی افراد دارای سوءظن چیست؟

به گزارش مجله پیامکی، یک روان پزشک با اشاره به بیماری سوءظن یا پارانوئید، گفت: این افراد کسانی هستند که همواره دنبال جمع کردن مدرک هستند تا یک روزی از این مدرک ها به نفع خود و علیه دیگران استفاده نمایند و نگران هستند تا بقیه افراد به آنها نارو زده و قصد ضربه زدن داشته باشند.

ویژگی افراد دارای سوءظن چیست؟

به گزارش گروه رسانه های مجله پیامکی،عاطفه قنبری، روان پزشک و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت وگو با فارس، درباره بیماری پارانوئید یا سوءظن، گفت: پارانوئید یعنی بدبینی و توصیف یک علامت است که می تواند بر اساس شدت آن مربوط به بیماری های مختلف روان پزشکی باشد.وی ادامه داد: برای نمونه اگر بدون ریشه و مدرک باشد و افراد بیش از حد به این فکر معتقد باشد، این افراد دچار اختلالات پارانوئید بوده و نگران هستند تا بقیه افراد به آنها به اصطلاح نارو زده و قصد ضربه زدن داشته باشند.

این روان پزشک اضافه نمود: این افراد کسانی هستند که همواره دنبال جمع کردن مدرک هستند تا یک روزی از این مدرک ها به نفع خود و علیه دیگران استفاده نمایند. برای نمونه چنین افرادی به همسران خود بدبین هستند؛ البته گاهی با حرف و نصیحت دیگران قانع می شوند اما زمانی پارانوئید به حدی شدید می گردد که دیگر فرد با شرح و نصیحت این فکر غلطش اصلاح نمی گردد.

قنبری اضافه نمود: به این حالت فرد هذیان پارانوئیدی می گوییم؛ یعنی اینکه هذیان و بدبینی و فکری دارد که البته غلط است اما با دلیل و برهان نیز اصلاح نمی گردد و اطرافیان هرچه شرح می دهند، فرد قانع نمی گردد. این اختلال در بعضی افراد با بیماری هایی مانند اسکیزوفرنی و اختلالات خلقی دیده می گردد.

وی در پاسخ به این پرسش که مرز پارانوئید با واقعیت فکری چیست؟، گفت: یکی اینکه نظر اطرافیان و افرادی که از همان جنس و محله فرد هستند را جویا شویم. برای نمونه اگر فردی نسبت به همسرش یا همکاران خود بدبینی دارد، آنالیز کنیم که آیا همه همکاران نیز چنین نظری را در این خصوص تایید می نمایند.

این روان پزشک توضیح داد: موضوع دوم این است که آدم هایی که هذیان پارانوئید دارند خیلی دلایل و مدارکی که روی آن پافشاری می نمایند منطقی نیست؛ یعنی مثال هایی که می زنند ربط منطقی به موضوع ندارد. برای نمونه بیمارانی که نسبت به همسرانشان بدبینی دارند این طور بیان می نمایند که مثلا همسرم را تعقیب کردم و او را هنگام خرید میوه در کنار یک خانم دیدم.

قنبری با شرح بیشتر این موضوع، متذکر شد: یعنی اینکه یک دلیل غیرمنطقی وجود دارد و افرادی که از همان جنس و شرایط مالی و خانوادگی هستند نیز این حرف ها را تایید نمی نمایند، پس جنس فکر آنها این طور است که اگر افراد زیادی هم برای آنها موضوع را شرح دهند، باز فکرشان عوض نمی گردد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ارتباطی بین افرادی که دچار افسردگی و اضطراب هستند با بیماری پارانوئید وجود دارد؟، اظهار داشت: بله، این موضوع می تواند در افرادی که دچار استرس و افسردگی هستند وجود داشته باشد، یا افکار بدبینی در افرادی که ضربه های زیادی در زندگی شان خورده اند می تواند بیشتر وجود داشته باشد.

منبع : فارس

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 360

به "ویژگی افراد دارای سوءظن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویژگی افراد دارای سوءظن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید