قبل از خرید آیفون کارکرده حتما این موارد را چک کنید

به گزارش مجله پیامکی، ایسنا نوشت: آیفون مانند بسیاری از گوشی های رده بالا، ارزش خود را هنگام فروش مجدد هم حفظ می نماید اما در خرید آیفون دست دوم، نکته هایی وجود دارد که نباید نادیده گرفت.

قبل از خرید آیفون کارکرده حتما این موارد را چک کنید

اگر می خواهید آیفون کارنموده خریداری کنید، باید مطمئن شوید که شرایط ظاهری و داخلی خوبی دارد و گوشی مفقودی یا سرقتی نیست. وب سایت xda-developers در گزارشی، به آنالیز مواردی پرداخته که قبل از خرید یک گوشی آیفون کارنموده، باید آنالیز شوند.

گوشی را روشن کنید

ابتدا باید گوشی را روشن کنید تا مطمئن شوید به درستی راه اندازی می گردد و در قفل مالک قبلی نمانده است. اگر گوشی قفل باشد، نشانه ای از احتمال سرقتی بودن آن است. به فروشنده ای که می گوید شارژ باتری تمام شده است، اعتماد نکنید و اگر ادعا کرد گوشی تا زمان فروش، قفل می ماند، از او بخواهید که قفل گوشی را در حضور شما باز کند.

گوشی را برای آسیب فیزیکی احتمالی آنالیز کنید

بدیهی ترین موردی که اول از همه هنگام خرید آیفون کارنموده، چک می کنید، احتمال وجود آسیب فیزیکی است. صفحه نمایش ترک خورده به سادگی قابل تشخیص است اما باید ظاهر گوشی را برای وجود خراش، فرورفتگی، تغییر رنگ یا هر علامت دیگری چک کنید. لنزهای دوربین را هم از نظر خراش های قابل مشاهده آنالیز کنید.

اگر شخصا تلفن را آنالیز می کنید، می توانید همه این موارد را به چشم خود ببینید. اگر به صورت آنلاین با فروشنده ای صحبت می کنید، عکس از هر زاویه ای از تلفن بدون قاب، درخواست کنید. مطمئن شوید که عکس هایی که ارسال می نمایند، شامل عکس های نزدیک یا عکس هایی با وضوح بالا باشد تا بتوانید برای مشاهده جزئیات دقیق زوم کنید. عیوب جزئی اشکالی ندارد و شما می توانید از آنها برای چانه زنی بر سر قیمت بهره ببرید. با این حال، فرورفتگی ها نشان می دهد که ممکن است گوشی دچار ضربه یا افت قابل توجهی شده باشد که نباید نادیده گرفته گردد.

احتمال سوختگی صفحه نمایش و مسائل نور پس زمینه ال سی دی را چک کنید

سوختن صفحه زمانی است که یک تصویر، مانند لوگوی سایت، به طور دائم در صفحه می سوزد. این اتفاق ممکن است در گوشی های آیفون تازهتر هم اتفاق بیافتد و در واقع، مسئله ای است که در آیفون 15 پرو مکس تازه گزارش شده بود و از آن موقع، این مشکل به وسیله به روزرسانی iOS حل شده است. با پخش یک ویدئو، از عدم سوختگی صفحه نمایش مطمئن شوید. همین کار را برای آنالیز مسائل پس زمینه ال سی دی در مدل های قدیمی تر آیفون که از صفحه نمایش سوپر رتینا ایکس دی آر استفاده نمی نمایند، می توانید انجام دهید.

درباره تعمیرات گوشی سوال کنید

از فروشنده سوال کنید که آیا آیفون تا به امروز تعمیر شده است یا خیر و آیا صفحه نمایش یا باتری آن تعویض شده است یا خیر. در صورت تعمیر گوشی، تعمیرکاران مستقل ممکن است از قطعات دیگری استفاده نموده باشند یا به شکلی گوشی را تعمیر نموده باشند که روی عملکرد آن تاثیر گذاشته است.

پورت شارژ را آنالیز کنید

کابل شارژ را به برق بزنید تا از شارژ شدن بدون ایراد گوشی مطمئن شوید. حتی می توانید با خود یک پاوربانک ببرید تا این موضوع را به راحتی چک کنید. گوشی را از شارژ جدا نموده و ببینید که آیا شارژ را نگه می دارد یا باتری آن به سرعت خالی می گردد. بعلاوه از یک هدفون سیمی بهره ببرید تا کار کردن آن را چک کنید.

رسید خرید بخواهید

ریست کردن و فروش گوشی های مسروقه، بسیار متداول شده است. برای اجتناب از خرید چنین دستگاهی، از فروشنده درخواست کنید قبض خرید گوشی را به شما نشان دهد.

شماره IMEI را چک کنید

شماره IMEI گوشی، مثل یک اثر انگشت دیجیتال برای دستگاه است و قانونی بودن آن را تائید نموده و سابقه خرید گوشی، مالکیت، مشخصات و موارد دیگر را رصد می نماید. با چک کردن این شماره که در گوشی در بخش تنظیمات و در قسمت درباره گوشی دیده می گردد یا در صورت وجود جعبه، پشت آن واقع شده است، از قانونی بودن دستگاه، مطمئن شوید. این شماره، کشور، شبکه دستگاه موبایل، جزئیات گارانتی، نسخه سیستم و موارد دیگر را نشان می دهد که می توانید با جزئیات ارائه شده به وسیله فروشنده، چک کنید.

اگر ناخواسته یک گوشی آیفون مسروقه خریداری کردید ممکن است به وسیله پلیس ردیابی شوید و از شما خواسته گردد مدرکی ارائه کنید که از فرد دیگری خریداری نموده اند. بنابراین، بهتر است که به جای پشیمانی، مطمئن عمل کنید.

شماره سریال دومین ابزاری است که با آن می توانید قانونی بودن آیفون کارنموده را آنالیز کنید. این شماره در قسمت درباره گوشی قابل مشاهده است و به وسیله آن، می توانید متوجه شوید آیفون چه زمانی فعال شده و گارانتی آن چه زمانی به سرانجام رسیده است.

تست سخت افزاری انجام دهید

گوشی را شخصا برای آنالیز سالم بودن دکمه های فیزیکی و تاچ صفحه امتحان کنید یا از فروشنده بخواهید این کار را در مکالمه تصویری انجام دهد. سپس با استفاده از تمام حرکات متداول مانند ضربه زدن، تند کشیدن، و بزرگنمایی و زوم، در داخل گوشی بگردید. به وب سایت ها بروید. فروشگاه اپ استور را باز کنید. نقشه را چک نموده و به مرکز کنترل نگاه کنید و برنامه های تصادفی را انتخاب کنید تا مقدار سرعت و کارآمدی آن را بسنجید.

دوربین را امتحان کنید

دوربین ها برای تلفن های هوشمند مهم هستند و از این رو باید مطمئن شوید که هنوز به درستی کار می نمایند. اگر دوربین های گوشی در فروشگاه های غیرمجاز تعمیر شده باشند، ممکن است دارای قطعات غیراصلی دوربین باشد. از فروشنده بخواهید چند عکس بگیرد و برای شما بفرستد یا خودتان چند عکس بگیرید. به این ترتیب، می توانید کیفیت عکس ها را آنالیز کنید و مطمئن شوید که هیچ مسئله ای مانند تیرگی یا ترک در لنز وجود ندارد. با استفاده از هر دو دوربین جلو و پشت گوشی، عکس بگیرید.

بلندگوهای گوشی را چک کنید

حتی اگر آیفون از آب خوردگی، جان سالم به در ببرد و به نظر خوب کار کند، ممکن است بلندگوهای آن آسیب دیده باشند. بلندگوهای آیفون به دلایل مختلف ممکن است دچار مشکل شوند. آنالیز این که بلندگوها با صدای کامل و کمتر کار می نمایند قبل از خرید یک آیفون دست دوم مهم است. موسیقی یا ویدیو را پخش کنید و بلندگوها را در حالت بلندترین صدا قرار دهید.

بعلاوه، با تلفن تماس بگیرید تا بتوانید آنالیز کنید که هیچ مشکل قابل توجهی وجود ندارد. حتی اگر گوشی مورد نظر، سیم کارت فعال ندارد، می توانید از فروشنده بخواهید آن را به وای فای یا یک هات اسپات شخصی وصل کند و اگر از راه دور درباره خرید صحبت می کنید، با استفاده از یک برنامه مکالمه اینترنتی، تماس بگیرید.

میکروفون ها را تست کنید

میکروفون هم به مقدار بلندگو اهمیت دارد. اگر میکروفون به درستی کار نکند، نمی توانید تماس تلفنی راحتی بگیرد، ویدئو ضبط کنید یا صدا را بشنوید. از فروشنده بخواهید با گوشی، صدایی را ضبط نموده و سپس برای شما پخش کند.

سلامت باتری را چک کنید

علاوه بر آنالیز تعمیرات باتری و چک کردن شارژ شدن درست گوشی، سلامت باتری را در منوی تنظیمات چک کنید. به بخش تنظیمات، باتری و سلامت باتری بروید که به شما می گوید ظرفیت آن چقدر است. می توانید تعداد دفعات شارژ گوشی را هم مشاهده کنید. باتری گوشی به مرور زمان ضعیف می گردد و به مقدار گوشی نو، شارژ آن دوام ندارد. در گوشیهای آیفون که با نسخه iOS 15.5 و تازهتر از آن کار می نمایند، می توانید مشاهده کنید که آیا باتری تعمیر یا تعویض شده است.

در بخش درباره گوشی زیر شماره سریال، می توانید بخش تاریخچه قطعات و سرویس را مشاهده کنید. این بخش نشان می دهد که آیا قطعات اصل در گوشی وجود دارد یا با قطعات دیگری تعویض شده اند. برای مدل های تازه آیفون 15، تاریخ فراوری باتری، نخستین باری که استفاده شده و تعداد دفعات شارژ آن در قسمت درباره گوشی، قابل مشاهده شده است.

دقت کنید

شاید این همه درخواست از فروشنده عجیب باشد اما کسی که ریسک خرید دستگاه های الکترونیکی کارنموده را می داند، از عمل به درخواست های شما، شکایتی نخواهد داشت.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 آذر 1402 بروزرسانی: 6 آذر 1402 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2265

به "قبل از خرید آیفون کارکرده حتما این موارد را چک کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل از خرید آیفون کارکرده حتما این موارد را چک کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید