عارضه شایع آرنج تنیس بازان

به گزارش مجله پیامکی، تهران (پانا) - به گفته یک جراح ارتوپد عارضه آرنج تنیس بازان در خانم های خانه دار شایع است.

عارضه شایع آرنج تنیس بازان

به گزارش خبرنگاران، ذبیح الله حسن زاده، متخصص بیماری های استخوان و جراح ارتوپد، گفت: اصطلاح آرنج تنیس بازان، یک بیماری شایع روزمره در بین افرادی است که به طور مداوم از دستشان استفاده می کنند. این عارضه در ناحیه آرنج اتفاق می افتد و نقطه ای از برجستگی استخوان آرنج دچار مشکل می شود، به طوریکه بیمار از درد شدیدی رنج می برد و نمی تواند حرکاتی که به کمک مچ دست برای فعالیت انجام می دهد را به خوبی و درستی، انجام بدهد.

حسن زاده افزود: آرنج تنیس باز ها معمولا در بین تنیس باز های غیرحرفه ای و خانم های خانه دار یا افرادی که کار های مداومی مانند تایپ یا نوشتن های طولانی انجام می دهند یا افرادی مثل کارگران کارخانه ها که بیش از حد با مچ دستشان کارهای سنگین می کنند، رخ می دهد.

او با بیان اینکه این مشکل در گروه خاصی از افراد ایجاد می شود، ادامه داد: نقطه درد از استخوان بالای آرنج آغاز می شود و در قسمت های پایین آرنج منتشر می شود و به حدی می رسد که فرد هنگام کار با مچ دستان و انگشتانش، درد شدیدی در ناحیه آرنج احساس می کند.

این متخصص بیماری های استخوان و جراح ارتوپد اعلام نمود: درمان های متفاوتی مثل تزریق دارو، تزریق خون یا PRP و در نهایت جراحی برای این عارضه وجود دارد.

او گفت: تعداد مبتلایان به عارضه آرنج تنیس بازان که ناچار به جراحی می شوند در طول سال، زیاد نیست که معمولا با استراحت و مصرف دارو های ضد التهاب مثل پروفن، نوافن و ناپروکسن و ... قابل درمان است و در کاهش درد نقش موثری دارد.

حسن زاده افزود: یکی دیگر از راه های ساده برای کاهش درد در قسمت آرنج، استفاده از آرنج بند کوتاه یا بلند است. این آرنج بند، نقطه فشار عضلات را شبیه دهانه اسب، مهار می کند و حرکتِ دست را کنترل می کند تا فرد متحمل درد نشود.

عارضه آرنج تنیس بازان، قابل درمان است

این متخصص بیماری های استخوان و جراح ارتوپد اعلام نمود: اگر فردی فعالیتش زیاد باشد و نتواند دست خود را استراحت بدهد، آرنج بند به کارش نمی آید؛ در این مرحله، از آتل گچی یا گچ گرفتن کامل دست برای بی حرکت کردن دست و آرنج استفاده می کنیم. تا به مدت 3 تا 4 هفته دست فرد، بی حرکت بماند و دردش کنترل شود و کاهش پیدا کند.

حسن زاده گفت: یکی از بهترین و موثرترین درمان ها، تزریق داروی تریامسینولون به علاوه یک میلی گرم داروی بی حس کننده مثل لیدوکائین است که در نقطه التهاب تزریق می شود و آرنج چند روزی از طریق آرنج بند بسته می شود و بی حرکت می ماند. این دارو با وجود اینکه جزو گروه دارو های کورتونی است اما چون جذب بدن نشده و باعث ایجاد پوکی استخوان نمی شود تا چند ماه و حتی چند سال اثرش باقی می ماند.

او اعلام نمود: افرادی که درد مقاوم دارند و با درمان های دارویی و تزریق، درمان نمی شوند باید از فیزیوتراپی کمک بگیرند. همچنین افرادی که نه به تزریق و نه به فیزیوتراپی واکنش نشان ندادند و معمولا درد زیادی را تحمل می کنند باید از تزریق خون و تزریق PRP ، استفاده کنند. در تزریق PRP، از خون فرد استفاده می کنند و پس از غلیظ کردنش، پلاکت های خون را در مرحل تزریق می کنند.

این متخصص بیماری های استخوان و جراح ارتوپد شرح داد: در مرحله آخر که هیچ یک از درمان های پیشنهادی جواب نداد، با جراحی، عضلات آرنج و مچ دست، آزادسازی می شوند.

حسن زاده گفت: به طور کلی استراحت دادن به دست و بی حرکت نگه داشتن دست به مدت چند هفته و استفاده از دارو های ضد التهاب، ساده ترین و موثر ترین روش درمان هارضه شایع آرنج تنیس بازان است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1679

به "عارضه شایع آرنج تنیس بازان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عارضه شایع آرنج تنیس بازان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید