راز شهر کوتوله ها لو رفت

به گزارش مجله پیامکی، کوتوله هایی که باعث سقوط یک نظام شدند!

همواره چیزهای غیر عادی و متفاوت برای افراد جالب است، مواردی که در زندگی روزانه خیلی با آنها سرو کار نداریم و جلوی چشممان نیست. تماشا کوتوله ها هم یکی از این موارد است؛ در واقع همه ما از دوران کودکی، آرزوی تماشا یکی از آنها را داشته ایم. حالا در کشور لهستان شهری به نام روکلا وجود دارد که به داشتن کوتوله ها شهره است و امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری آن تبدیل شده است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا از این شهر عجیب، بیشتر بدانید:

راز شهر کوتوله ها لو رفت

شهر روکلا در لهستان

روکلا، بزرگترین شهر در غرب لهستان است و در دوره های مختلف تاریخی، بخشی از امپراطوری های لهستان، مجارستان، اتریش و آلمان بوده است و بر اساس تغییرهای مرزی ای که بعد از سرانجام جنگ جهانی دوم بوجود آمد، در سال 1945، به طور رسمی، بخشی از کشور لهستان شد. به محض ورود به این شهر تاریخی، موردی که نظر هر کسی را جلب می نماید، مجسمه های برنزی از کوتوله هایی است که در سرتاسر شهر وجود دارند. مجسمه هایی که علیرغم ظاهر جذابشان، ریشه ای تاریخی دارند و نشانی از جنبش زیر زمینی ضد کمونیستی به نام Orange Alternative، هستند.

در سال های دهه 90 میلادی، لهستان هنوز نظامی کمونیستی داشت و مردم که از این نظام به تنگ آمده بودند، جنبشی به نام Orange Alternative تشکیل دادند تا علیه سیاست های استبدادی آن، اعتراض نمایند. البته اعتراض نه به سبک جنگ و خونریزی بلکه به شیوه ای خلاقانه که ساخت مجسمه های برنزی کوتوله و کشیدن نقاشی از چهره کوتوله ها روی سمبل های کمونیستی شهر، یکی از آنها بود.

جالب است بدانید همین ایده به ظاهر کم قدرت و نه چندان موثر، باعث شد تا مردم شهرهای دیگر لهستان مثل ورشو و لودز و لوبلین هم دست به کار شوند و در نتیجه یک جنبش بزرگ از دل یک جنبش کوچک بوجود آمد و باعث از بین رفتن حکومت کمونیستی در کشور لهستان شد.

بعدها جنبش Orange Alternative که محبوبیت زیادی بدست آورده بود، آنقدر مورد احترام نهاده شد که به افتخارشان، مجسمه کوتوله ای به نام کوتوله پاپا را در شهر گذاشتند و بعد از آن هم، هنرمندی به وسیله مسئولان شهر انتخاب شد تا کوتوله های دیگری بسازد و به این ترتیب بود که کوتوله ها در این شهر بیشتر شدند و هر روز تعداد بیشتری از آنها در سطح شهر نمایان می شد و طبق آماری که وجود دارد، امروزه تعداد این کوتوله ها به 350 تا می رسد.

ایده جالب مردم روکلا

مردم روکلا امروزه از این کوتوله ها به نفع خودشان استفاده نموده و به وسیله آنها، تبلیغ می نمایند. مثلا مغازه داری که غذای فست فود ارائه می دهد، در جلوی مغازه اش کوتوله ای دیده می گردد که روی پیتزایی خوابیده است یا فردی که باغبانی می نماید، در جلوی مزرعه اش، کوتوله هایی وجود دارند که در حال گلکاری و کار در مزرعه هستند.

مردم روکلا به این معتقدند که دست کشیدن روی کلاه این کوتوله ها، باعث خوش شانسی می گردد.

منبع: الی گشت
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2002

به "راز شهر کوتوله ها لو رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز شهر کوتوله ها لو رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید