درآمد روزانه کارگزاری ها از کارمزد معاملات بورس چقدر است؟

به گزارش مجله پیامکی، چهارشنبه هفته گذشته قطعی سامانه معاملاتی آگاه موجب شد تا مشتریان این کارگزاری نتوانند در این روز معامله داشته باشند و از مسئولان آگاه درخواست خسارت داشته باشند. با توجه به ارزش معاملات روزانه ای که در این کارگزاری انجام می شود از نگاه برخی شاید جبران بخشی از خسارت مشتریان این کارگزاری خواسته غیرمعقولی نباشد. هر چند مسئولان آگاه وعده دادن اعتبار به مشتریان خود داده اند اما این ارقام در برابر درآمد روزانه این کارگزاری تا چه حد قابل اعتناست؟

درآمد روزانه کارگزاری ها از کارمزد معاملات بورس چقدر است؟

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان بورس، در اردیبهشت ماه بیش از 30 میلیون معامله اجرا شده که ارزش کل این معاملات حدود 500 هزار میلیارد (498 هزار و 772 میلیارد) تومان بوده است. این در حالی است که در اردیبهشت سال گذشته تعداد کل معاملات 7 میلیون و 409 هزار معامله و ارزش کل معاملات اندکی بیش از 59 هزار میلیارد تومان بود. این بدان معناست که در یکسال گذشته ارزش کل معاملات ماهانه حدودا 8.5 برابر شده و تعداد معاملات نیز بیش از 4 برابر شده است.

اطلاعات منتشر شده در گزارش عملکرد برتر کارگزاری های سازمان بورس نشان می دهد، در اردیبهشت 99 ارزش کل معاملات در کارگزاری مفید حدود 97 هزار و 817 میلیارد تومان بوده که معادل روزانه 3 هزار و 155میلیارد تومان است. میانگین ارزش معاملات روزانه اجرا شده در کارگزاری آگاه نیز بیش از 2 هزار میلیارد تومان بوده است. با احتساب کارمزد 0.76 درصدی سهم کارگزاری ها از هر معامله، درآمد روزانه کارگزاری مفید و آگاه از معاملات بورس در اردیبهشت ماه به ترتیب 24 و 15 میلیارد تومان بوده است.

نکته مهم این است که این رقم برای دو کارگزاری مفید و آگاه در اردیبهشت سال گذشته به ترتیب یک میلیارد و 764 میلیون و همچنین 857 میلیون تومان بوده است. یعنی درآمد کارگزاری مفید در اردیبهشت 99 نسبت به مدت مشابه سال 98 بیش از 13.6 برابر شده و کارگزاری آگاه نیز درآمد خود را در این مدت 17.5 برابر کرده است.

با توجه به رشد درآمد چشمگیری که این دو کارگزاری برتر در یک سال اخیر داشته اند و همچنین بالارفتن سهم آنها از معاملات بورس یک نکته مهم بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. با توجه به این رشد درآمدی چرا این دو کارگزاری تصمیمی جدی در ارتقا و بهبود سامانه های معاملاتی خود نمی گیرند تا از اختلالاتی که این روزها به شدت تشدید شده و به حق صدای اعتراض مشتریان این دو کارگزاری را درآورده است، کاسته شود. موضوعی که نقطه اوج آن قطع کامل و از دسترس خارج شدن سامانه معاملاتی آگاه در روز چهارشنبه 4 تیر ماه بود.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1051

به "درآمد روزانه کارگزاری ها از کارمزد معاملات بورس چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد روزانه کارگزاری ها از کارمزد معاملات بورس چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید