خراسان جنوبی به یک مقصد گردشگری بین المللی تبدیل می شود

به گزارش مجله پیامکی، در جلسه شورای شهر بیرجند که با حضور مدیران استانی برگزار شد، مسائل و مسائل حوزه گردشگری استان بررسی شد.

خراسان جنوبی به یک مقصد گردشگری بین المللی تبدیل می شود

به گزارش مجله پیامکی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، حسن رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی این استان در این نشست در این جلسه اظهار کرد: موضوع گردشگری یک موضوع میان بخشی است و باید بسکمک از حوزه ها دست به دست هم دهند که گردشگری به نتیجه برسد.

او با بیان اینکه آثار تاریخی زیادی در استان داریم که در نوع خود بی نظیر است، اضافه کرد: 880 اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی ثبت شده و چتدین اثر جهانی به ثبت رسیده از خراسان جنوبی داریم چند پرونده دیگر برای ثبت شدن نیز در دست اقدام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اعلام نمود: در سال جاری آسبادهای خراسان جنوبی برای ثبت جهانی کاندیدا شده است.

رمضانی با بیان اینکه جاذبه های ارزشمندی در حوزه مردم شناسی داریم، گفت: علیرغم همه این ظرفیت ها هنوز نتوانسته ایم سهم خود را از بازارهای جهانی به دست آوریم.

او اظهار کرد: هنوز به لحاظ اندیشه ای نپذیرفته ایم که گردشگری می تواند یک محور توسعه برای استان باشد که در این زمینه بخشی وظیفه ما است و بخش دیگر همه افرادی که صاحب سخن و نظر در این زمینه اند می توانند کمک حال گردشگری استان باشند که اگر آسیبی نیز در این زمینه وجود دارد برای رفع آن تلاش شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: یکی از مهمترین زیرساخت بخش گردشگری حمل و نقل است که در این خصوص در خراسان جنوبی به ویژه حمل و نقل هوایی مشکل داریم به گونه ای که یکی از هتل هایی مرکز استان طی دو ماه و نیم تعداد 48 تور گردشگری آن به خاطر لغو پروازهای فرودگاه بیرجند کنسل شد.

او اعلام نمود: اگر بتوان از موقوفه هایی که در استان وجود دارد برای گردشگری استفاده کرد بسیار خوب بوده و این موضوع به نفع اوقاف و میراث فرهنگی است ضمن اینکه تا کنون اقدمات خوبی در این زمینه اجرا شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اعلام نمود: لازم است همکاری تنگاتنگی بین اوقاف و امورخیریه، میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، شهرداری و شورای شهر باشد و هیچ چیز بدتر از آن نیست که یک بنای تاریخی در آن بسته باشد و تخریب شود.

رمضانی اعلام نمود: باید نسبت به بافت تاریخی استان که سرمایه ایی برای استان به حساب می آید تلاش کنیم و نیاز است که در این زمینه شهرداری در کنار میراث فرهنگی باشد زمانی که اسمی از بافت تاریخی و فرهنگی می شود همه نگاه ها به سمت میراث فرهنگی به تنهایی نباشد همه حوزه های مرتبط و مسئول همکاری و همراهی کنند.

او با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری به تنهایی نمی تواند از بافت تاریخی حفاظت کند، گفت: متاسفانه در خراسان جنوبی به بافت تاریخی به عنوان یک معظل نگاه می شود که اگر نوع نگاه تغییر کند و کارشناسی صورت گیرد می توانیم بافت تاریخی استان را به جاذبه گردشگری کشور تبدیل کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اعلام نمود: سابقه تاریخی استان ما نشان دهنده آن است که خراسان جنوبی استانی صنعتی و کشاورزی نبوده و برپایه گردشگری، صنایع دستی و بافت های تاریخی بسیار زیاد پایدار بوده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 263

به "خراسان جنوبی به یک مقصد گردشگری بین المللی تبدیل می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خراسان جنوبی به یک مقصد گردشگری بین المللی تبدیل می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید