خانه قلعه ای ها نیازمند ورود دادستانی و واگذاری به میراث است

به گزارش مجله پیامکی، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، خانه قلعه ای ها نیازمند ورود دادستانی و واگذاری به میراث است.

خانه قلعه ای ها نیازمند ورود دادستانی و واگذاری به میراث است

جریان چیست؟

سیدهادی موسوی ندوشن، شهردار ندوشن ضمن بیان اینکه شهرداری خواستار رفع مشکل قانونی خانه قدیمی قلعه ای ها است، اظهار کرد: این خانه سه طبقه خاص، متعلق به دوران صفوی است ولی با وجود این اداره میراث فرهنگی در سالهای گذشته برای حفظ این بنا اقدام کرده، به مرور زمان از بین رفته است.

وی با بیان اینکه مالکیت این خانه مشخص نیست، گفت: مالک این خانه رها شده در بافت تاریخی شهر ندوشن هنوز مشخص نیست و بعضا افرادی در این باره مدعی شده اند، ولی هیچ سند و مدرکی در این باره ارائه کرده اند، لذا برای حفظ این خانه مانند عمارت تاریخی نواب در شهرستان یزد، نیازمند ورود دادستانی و واگذاری آن به میراث فرهنگی یا شهرداری هستیم.

موسوی ندوشن با اشاره به اینکه شهرداری آمادگی ایجاد برخی از زیرساخت ها و حفظ این خانه را در صورت رفع مشکل قانونی آن دارد، گفت: می توانیم پس از بازسازی های اولیه، فراخوانی ارائه کرده و از متقاضیان خواستار استفاده از این ظرفیت شویم.

وی در خصوص اقدامات دیگر شهرداری ندوشن برای حفظ آثار تاریخی این شهر شرح داد: قلعه سفید و حمام ندوشن واقع در بافت قدیمی این شهر توسط شهرداری بازسازی و به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر آن خانه تاریخی سرهنگ احمدی نیز که به ثبت ملی رسیده است، به عنوان مجموعه ای فرهنگی و آموزشی تا دو ماه آینده به بهره برداری می رسد.

شهردار ندوشن در سرانجام یادآور شد: خوشبختانه از سالهای گذشته تا به امروز آثار تاریخی و ابنیه زیادی از شهر ندوشن ثبت ملی شده و حتی آثار ناملموسی مانند محرم و منبر چوبی این شهر نیز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: همگردی
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1571

به "خانه قلعه ای ها نیازمند ورود دادستانی و واگذاری به میراث است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه قلعه ای ها نیازمند ورود دادستانی و واگذاری به میراث است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید