جلوگیری از هدر رفت آب با سامانه ایران ساخت هوشمند

به گزارش مجله پیامکی، هدررفت آب توسط علمک های آب شهری تانکر های انتقال آب شهری، یکی از مهم ترین بخش های اتلاف آب است که محققان ایرانی توانسته اند با راه اندازی سامانه هوشمند از آن جلوگیری نمایند.

جلوگیری از هدر رفت آب با سامانه ایران ساخت هوشمند

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ کانتر تجهیز بیشتر بدانید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علمک های آب شرب که در بخش هایی از شهر دیده می گردد، یکی از جهت های مهم و پرکاربرد انتقال این منبع حیاتی به نقاط مختلف است. تانکر آب زیر لوله بلند بالای آب قرار می گیرد و با گگردده شدن شیر فلکه، حجم قابل توجهی از آب زلال شهری با فشار زیاد به سمت تانکر سرازیر می گردد. اما معمولاً تخمین درستی از ظرفیت تانکر و زمان صحیح بستن شیر وجود ندارد و در نتیجه، حجم قابل توجهی از آب به بیرون سرریز می گردد.

جلوگیری از هدررفت آب با سامانه هوشمند

سید مهدی هاشمی با بیان اینکه سرریزشدن و هدررفت آب اگر چه تنها چند ثانیه طول می کشد، اما میزان قابل توجهی از اتلاف انرژی و این منبع کم یاب را به دنبال دارد، ادامه داد: کشور ایران، در شمار مناطق خشک و کم بهره از منابع آبی است و مدیریت و حفظ این سرمایه اهمیت زیادی دارد که بر همین ضرورت در شرکت دانش بنیان کوشا هوشمند کرمان، راه چارهی نوآورانه و فناورانه برای مدیریت یکی از روزنه های هدررفت آب ارائه شده است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، چالش میزان برداشت و مصرف واقعی آب شهری را سد راهی بر مدیریت منابع آبی می داند وافزود: محصولی که فراوری کردیم، در حوزه آب و فاضلاب شهری مورد استفاده قرار می گیرد.

در سطح شهر تانکر هایی هستند که آب را از علمک های آب شرب برداشت می نماید. از همین رو شرکت دانش بنیان کوشا هوشمند کرمان، سامانه ای سخت افزاری و نرم افزای را برای مدیریت میزان برداشت و مصرف صحیح از این پایانه ها طراحی نموده است. تجهیزاتی که هاشمی درباره آن گفت: این تجهیزات بر روی این علمک ها نصب می گردد و بر اساس مقدار مجاز و میزان ظرفیتی که کاربر احتیاج دارد، به صورت هوشمند، شیر آب را بازنموده و آب مورد احتیاج را برداشت می نماید و پس از برداشت دقیق، به صورت اتوماتیک جریان آب را قطع می نماید.

ارائه تحلیل جامع و دقیق از مصرف آب

یکی از احتیاج های مدیریت مصرف آب شهری، وجود آمار دقیقی از زمان، میزان و نحوه برداشت آب است؛ دغدغه ای که فعالان فناور کوشا هوشمند کرمان برایش راه چاره دارند. به طوری که مدیرعامل این شرکت دانش بنیان عنوان می نماید: سامانه استحصال هوشمند آب می تواند میزان دقیق برداشت ها را اندازه گیری نموده، گزارش ها را در یک سامانه جامع ثبت و تحلیل های کاربردی را ارائه دهد.

این سامانه بر اساس یک خلأ فناورانه و ناظر به احتیاج شهری طراحی و تجاری سازی شده است؛ هاشمی در این باره بیان می نماید: زمانی که این کار را شروع کردیم، آمار و کنترل صحیحی بر میزان برداشت آب شهری و خطوط انتقال وجود نداشت و برای برطرف احتیاج سازمان های متولی مانند آب و فاضلاب شهری و شهرداری ها با هدف حل چالش کم آبی، این کار را شروع کردیم.

مدیرعامل کوشا هوشمند کرمان با اشاره به ضرورت داشتن تصویری از میزان آب و نحوه برداشت آن، اظهار کرد: این تجهیزات دانش بنیان، به طور جامع و دوره ای مبتنی بر احتیاج کاربر، تصویری روشن از فرایند رشد مصرف، میزان آن و مدیریت مصرف ارائه می نماید.

از سامانه پایش و کنترل مصرف آب شهری در تمامی مناطق کشور می توان استفاده کرد. هاشمی با بیان این نکته اضافه می نماید: ظرفیت توسعه بازار این محصول دانش بنیان ناظر به احتیاج مناطق کم آب در منطقه و دیگر کشور ها نیز امکان پذیر است.

ایجاد اشتغال دانش بنیان

توسعه محصولات دانش بنیان در شرکت کوشا هوشمند کرمان زمینه ساز حل یک مشکل دیگر هم شده است؛ اشتغال. به طوری که هاشمی عنوان می نماید، در حال حاضر 40 نیروی انسانی در این شرکت دانش بنیان مشغول فعالیت اند که بخشی از آن ها جزو دانش آموختگان و متخصصان دانشگاهی هستند.

دستگاه پایش و مدیریت برداشت آب شامل یک بخش سخت افزاری و نرم افزاری است که در قسمت سخت افزار یک سری تجهیزات روی زیرساخت های انتقال آب نصب می گردد؛ این سخت افزار ها اطلاعات را به پایگاه داده ارسال می نمایند و به وسیله نرم افزار، دستور های لازم صادر و کار ها به صورت اتوماتیک صورت می گیرد. هاشمی عنوان می نماید هم بخش نرم افزار و هم سخت افزار این سامانه، ایران ساخت هستند.

فراوری سامانه های اتوماسیون

اما کوشا هوشمند کرمان، به عرصه برطرف احتیاج صنایع هم گام گذاشته است و فراوری و بهینه سازی سامانه های کنترل ماشین آلات صنعتی بخش دیگری از فراوریات این شرکت به حساب می آید؛ به طوری که هاشمی عنوان می نماید: برای ارائه این خدمت فناورانه با اغلب کارخانجات فراوریی پروژه های موفقی را به پایان رساندیم.

در کارخانه ها، تجهیزات کنترل نماینده ای وجود دارد که از قابلیت برنامه ریزی برخوردارند و با امکانات سخت افزاری و برنامه هایی که دریافت می نمایند، می توانند ماشین آلات یا دستگاه ها را کنترل نمایند. هاشمی بیان می نماید کوشا هوشمند کرمان در زمینه این سامانه ها، خدمات خود را به صنایع فلزی، معدنی، پتروشیمی و بسیاری از حوزه های دیگر ارائه نموده است.

این فعال فناور، معرفی و تروجی محصولات دانش بنیان ایران ساخت را مهم ترین احتیاج برای بازارسازی شرکت های دانش بنیان می داند و اعلام نمود: علاوه بر این که به حمایت های اقتصادی احتیاجی جدی وجود دارد، باید دیدگاه مشتریان به کالای ایران ساخت تغییر نموده و مردم به محصول ساخت داخل اعتماد نمایند. فراوری یک محصول از مرحله ای که آزمون ها را پشت سر می گذارد تا به بازار برسد، فرآیندی طولانی و سخت است که با حمایت بخش هایی، چون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تسهیل می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1651

به "جلوگیری از هدر رفت آب با سامانه ایران ساخت هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری از هدر رفت آب با سامانه ایران ساخت هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید