تولد گاو با روش فراوری آزمایشگاهی جنین

به گزارش مجله پیامکی، عملیات طرح دانش بنیان تکثیر گاو های ممتاز با روش فراوری آزمایشگاهی جنین و دامپروری صنعتی سه هزار راسی مولد با یاری ستاد اجرایی فرمان امام شروع شد.

تولد گاو با روش فراوری آزمایشگاهی جنین

به گزارش خبرنگار ،در کشور به دلیل تقاضای بالا برای مصرف گوشت قرمز و شیر، هر ساله مقادیر زیادی واردات صورت می گیرد. این اتفاق خروج ارز از کشور را در پی دارد. خروج ارزی که اگر در کشور بماند می توان شغل های زیاد جدیدی را برای جوانان داشته باشد. همچنین این احتیاج اگر تامین نگردد ما شاهد افزایش قیمت ها در بازار مصرف خواهیم بود.

اگر از جهت دیگری به این ماجرا نگاه کنیم، می بینیم که عمده فراوریات در کشاورزی و دامپروری در کشور، به روش های سنتی انجام می گردد. استفاده از روش های سنتی آسیب ها و مسائل زیادی را به همراه دارد.

می توان به مسائلی همچون محیط زیست و بازدهی کم نسبت به هزینه ها اشاره نمود، بسیاری از کشور ها از آن ها عبور نموده اند و در حال حاضر از روش های مدرن و بروز استفاده می نمایند.

در سال های اخیر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در راستای توصیه های رهبری در مورد جهش فراوری و اقتصاد مقاومتی فعالیت ها و طرح هایی را انجام می دهد.

این ستاد با استفاده از جوانان نخبه و شرکت های دانش بنیان و حمایت های مردمی اقدام به فراوری محصولات کشاورزی و دامپروری با روش های نوین نموده است.

مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از تکمیل سه طرح فراوری علوفه به روش هیدرو پونیک، شروع عملیات طرح دانش بنیان تکثیر گاو های ممتاز با روش فراوری آزمایشگاهی جنین و دامپروری صنعتی سه هزار راسی مولد اطلاع داد.

مخبر با اشاره به فعالیت های این ستاد در اجرای طرح ها و روش های نوین ادامه داد:با یاری مردم و سرمایه هایی که در اختیار دارند این طرح ها در حال اجرا است. تکمیل و راه اندازی این طرح ها موجب کاهش تورم، افزایش فراوری و اشتغال در جامعه خواهد شد.

وی اضافه نمود:در روش هیدرو پونیک که در حال حاضر انجام می گردد روزانه در هر 100 متر، روزانه 2/5 تن علوفه فراوری می گردد، که در سال یک هزار تن علوفه فراوری خواهد شد. مصرف آب نیز در روش هیدرو پونیک 90 درصد کمتر از روش های سنتی است.

کشت هیدرو پونیک را آب کشت نیز می گویند. در این روش کشت گیاه بدون خاک است. در این نوع کشت متخصصان احتیاج های غذایی گیاه را اندازه گیری نموده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می گردد بر طرف می گردد.

سیستم هیدرو پونیک انواع مختلفی دارد. سیستم مکنده، سیستم جزر و مد، سیستم N. F. T وسیستم آیرو پونیک یا هواکشت از جمله این نمونه هاست.

در این کشت هر نوع گیاهی می تواند کشت گردد. مهم ترین مزیت استفاده از سیستم هیدرو پونیک، افزایش میزان رشد گیاهان است.

  • فراوری 2/5 تن علوفه هیدروپونیک در روز

از دیگر مزیت های این طرح این است که با فضای محدود و با حداقل تعداد نیروی کار، بالاترین میزان بهره وری را به دنبال خواهد داشت.

طرح دانش بنیان تکثیر گاو های ممتاز با روش فراوری آزمایشگاهی جنین نیز طرحی بود که توسط این ستاد شروع شد و اولین مولد انتقال جنین هم نمایش داده شد.

این گوساله تازه متولد شده دارای یکی از ژنتیک های کم یاب به نام جرسی است.

روش فراوری آزمایشگاهی جنین محاسن زیادی دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

فراوری شیر بیشتر، یک گاو به طور معمول در روز 30 کیلوگرم شیر فراوری می نماید، ولی این گاو ها روزانه بین 50 تا 60 کیلوگرم شیر می دهند.

یک گاو در طول عمر خود سه تا پنج بار زایمان می نماید که معمولا نیمی از زایمان ها گوساله ماده و نیمی دیگر نر می شوند، ولی با اقداماتی که میتوان انجام داد، فراوری را به 50 تا 60 گاو ماده رساند.

بیشتر گاو ها در حالت معمول نسبت به تنش و استرس گرما حساس هستند و میزان فراوری شیر آن ها کاهش می یابد؛ ضمن آن که زودتر به بیماری مبتلا می شوند، ولی در این روش گاو های تکثیر شده مقاوم به بیماری هستند.

وزن گوساله های متولد شده در گاوداری ها در شرایط معمول پس از 15 ماه به 300 کیلوگرم می رسد؛ ولی گوساله های متولد شده از جنین های انتخابی با همان میزان خوراک پس از 15 ماه به 600 کیلوگرم خواهد رسید که این امر منجر به افزایش ارزش اضافه نموده گاوداری ها خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1071

به "تولد گاو با روش فراوری آزمایشگاهی جنین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولد گاو با روش فراوری آزمایشگاهی جنین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید