تعیین حریم محوطه های تاریخی آسیاآباد و چنیبیه اهواز

با انجام نقشه برداری هوایی از محوطه های تاریخی آسیاآباد و تپه گلستان (چنیبیه) اهواز، مشخص حریم این مناطق در دستور کار قرار گرفته است.

تعیین حریم محوطه های تاریخی آسیاآباد و چنیبیه اهواز

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، با دریافت مجوز برای نقشه برداری هوائی از مناطق تاریخی آسیاآباد و چنیبیه، این کار به وسیله پهباد و به روش فوتوگرامتری انجام شد.

این اقدام از سوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهواز و در راستای تشکیل پرونده برای مشخص حرایم این مناطق اجرا شده است تا در نهایت برای تکمیل مراحل پرونده ثبت آن ها اقدام شود.

نقشه برداری هوائی قرار است در سایر مناطق تاریخی اهواز همچون منطقه عامری نیز انجام شود تا این مناطق که جزو بافت تاریخی هستند نیز با مشخص شدن حریم، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسند؛ این در حالی است که در بحث ثبت خانه های تاریخی عامری چندین خانه شناسایی شده اند و درخصوص آن ها از سوی معاونت میراث فرهنگی استان تشکیل پرونده شده و در نوبت ثبت هستند.

شناسایی، ثبت و احیای بناها و بافت های تاریخی از رسالت های اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان است؛ با این حال، ثبت و احیای بناها و بافت های تاریخی مستلزم حمایت مدیریت شهری استان از جمله شورای شهر و شهرداری است چرا که اعتبارات میراث فرهنگی به اندازه ای نیست که این ارگان بتواند با خرید همه خانه های تاریخی درراستای احیای آن ها اقدام کند.

طی جلسه ای که چندی پیش میان مسئولان اداره میراث فرهنگی اهواز و شهرداران مناطق یک و هفت شهرستان برگزار، مصوب شد شهرداری پیش از تخریب هر خانه ای که قدمت آن بیش از 40 سال باشد، از این اداره کسب استعلام کند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 مرداد 1398 بروزرسانی: 17 مرداد 1398 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 221

به "تعیین حریم محوطه های تاریخی آسیاآباد و چنیبیه اهواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعیین حریم محوطه های تاریخی آسیاآباد و چنیبیه اهواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید