انواع روش های دندانپزشکی زیبایی، روکش، کامپوزیت، لمینت، ایمپلنت و ارتودنسی

به گزارش مجله پیامکی، دندانپزشکی زیبایی یکی از شاخه های اصلی دندانپزشکی است که به منظور سفید شدن، زیبایی و ردیف بودن دندان ها انجام می گیرد. همه ما برای این که دندان های یک دست، ردیف،سفید و زیبا داشته باشیم احتیاج به دندانپزشکی زیبایی داریم. در ادامه انواع روش های زیبایی دندان و دندانپزشکی زیبایی را شرح می دهیم.

انواع روش های دندانپزشکی زیبایی، روکش، کامپوزیت، لمینت، ایمپلنت و ارتودنسی

انواع دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی شاخه ای از دندانپزشکی است که هدف اصلی آن زیبا سازی دندان ها و لبخند است. همه ما می دانیم لبخندی سفید و بی نقص چه تأثیر شگفت انگیزی بر طرف مقابل می گذارد به همین دلیل یکی از مهم ترین ویژگی های زیبایی چهره، زیبایی دندان ها و لبخند است. همین واقعیت باعث افزایش روزافزون محبوبیت و تقاضا برای درمان های دندانپزشکی زیبایی شده است. در دندانپزشکی زیبایی رنگ و شکل دندان ها به حد ایده آل نزدیک می شود.

در ادامه روش هایی را برای دندانپزشکی زیبایی انجام می گیرد بیان می کنیم:

سفید کردن دندان ها ، زیبایی با دندان های سفید

سفید کردن دندان ها معمولاً به درمان بلیچینگ اطلاق می شود اما گاهی اوقات ممکن است از درمان های دیگری مانند باندینگ یا لمینت برای سفید کردن دندان ها استفاده شود.

در بلیچینگ محلول حاوی پروکسید هیدروژن با غلظت تعیین، در تماس با دندان ها قرار می گیرد تا لکه های دندان را از بین ببرد. بلیچینگ یکی از سریع ترین روش ها برای زیبایی و سفیدی دندان است، برای سفید تر شدن دندان باید ماده ای که برای بلیچینگ مورد استفاده قرار می گیرد کیفیت خوبی داشته باشد. اگر در پی سریع ترین روش برای زیبایی و سفیدی دندان هستید، حتما با ما در تماس باشید. تأثیر بلیچینگ از چند ماه تا یکی دو سال ممکن است طول بکشد که بستگی به غذاهایی که می خوریم و عاداتی مانند سیگار کشیدن دارد.

کامپوزیت زیبایی و باندینگ

کامپوزیت دندان یا کامپوزیت زیبایی و باندینگ روشی در دندانپزشکی زیبایی است که از محلول رزین کامپوزیت به منظور حذف نازیبایی های دندان و سوراخ و شکستگی به کار گرفته می شود.اگر باندینگ برای اصلاح رنگ یا شکل دندانهای جلویی تنها برای سطح جلوی دندان استفاده شود به آن لمینت کامپوزیتی گفته می شود. لمینت کامپوزیتی برای سفید کردن دندان هایی که با بلیچینگ سفید نمی شوند، لب پر شدگی، ترک های دندان و بعلاوه پرکردن فاصله بین دندان ها (در صورتی که فاصله کم باشد) استفاده می شود. باندینگ هم رنگ دندان است.

لمینت سرامیکی ، یکی از زیرمجموعه های دندانپزشکی زیبایی

لمینت دندان یا لمینت سرامیکی از جمله برترین و سریع ترین روش ها در دندانپزشکی زیبایی برای داشتن دندان سفید تر و زیبا تر است. در این روش نوعی قالب از دندان بیمار گرفته شده و پس از اتمام قالب، این لایه به طور کلی روی دندان ها قرار داده می شود و هم دندان را سفید تر می نماید و هم این که شکل دندان اصلاح خواهد شد. لمینت سرامیکی همچون لمینت کامپوزیتی برای سفید کردن دندان ها، ترمیم و اصلاح ترک خوردگی، شکستگی، فاصله بین دندان ها، کجی و بدشکلی و بعلاوه کوتاهی دندانها استفاده می شود با این تفاوت که موارد کمی شدیدتر را نیز می تواند پوشش بدهد. هزینه لمینت سرامیکی از لمینت کامپوزیتی بیشتر است.

روکش دندان

روکش کردن کاربردهای زیادی دارد و دلایل مختلفی باعث می شود احتیاج به روکش دندان پیدا کنید که یکی از آنها زیبایی دندان هاست. روکش دندان همچون لمینت برای اصلاح رنگ و شکل دندان ها استفاده می شود با این تفاوت که برای حل مسائل شدیدتری که لمینت قادر به حل آنها نیست، به کار گرفته می شود. اما برای روکش کردن باید بخش زیادی از دندان تراشیده شود. به همین دلیل این درمان تا حدی تهاجمی محسوب می شود. بعلاوه از روکش برای جایگزینی دندان های از دست رفته و تقویت دندان عصب کشی شده استفاده می شود.

افزایش طول تاج دندان

از جمله یکی از برترین موارد دندانپزشکی زیبایی ،در صورتی که دندان هایتان به صورت مادرزادی کوتاه هستند و یا در اثر ساییدگی زیاد کوتاه شده اند، حتماً لبخند تان تحت تأثیر قرار می گیرد. دندان های کوتاه معمولاً یادآور سن بیشتر هستند چرا که با افزایش سن، دندان ها کوتاه می شود و هنگام لبخند بخش کمتری از آنها دیده می شود. اما جای نگرانی نیست چرا که می توانید با درمان افزایش طول تاج دندان، دندان های خود را بلندتر و لبخند و چهره خود را جوان تر کنید.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از روش های پر کردن جای خالی دندان برای دندانپزشکی زیبایی است. با یاری ایمپلنت دوباره زیبایی به دهانتان بازمی شود و همچون گذشته می توانید غذا بخورید. دندان ایمپلنتی کاملاً شبیه دندان واقعی است و از نظر زیبایی برترین پروتز مصنوعی محسوب می شود.

برای این که بدانید کدام یک از درمان های زیبایی دندانپزشکی برای شما مناسب تر است حتماً با دندانپزشک مشورت کنید. چرا که ممکن است شما تصور کنید لمینت برایتان بهتر است اما شاید تنها با بلیچینگ مسائلتان حل شود و یا اصلا مشکل اصلی شما چیز دیگری باشد و درمان دیگری مانند ارتودنسی احتیاج داشته باشید. بنابراین حتماً قبل از تصمیم گیری اطلاعات کافی راجع به درمان ها کسب کنید و با دندانپزشک صحبت نمایید.

منبع: فوت و فن
انتشار: 30 مهر 1401 بروزرسانی: 30 مهر 1401 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2121

به "انواع روش های دندانپزشکی زیبایی، روکش، کامپوزیت، لمینت، ایمپلنت و ارتودنسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع روش های دندانپزشکی زیبایی، روکش، کامپوزیت، لمینت، ایمپلنت و ارتودنسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید