ابداع تلویزیونی خاص حیوانات

به گزارش مجله پیامکی، پژوهشگران استرالیایی، نوعی تلویزیون مبتنی بر پرتو ماوراءبنفش ابداع نموده اند که می تواند به پژوهشگران یاری کند تا بفهمند که حیوانات چگونه دنیا را می بینند.

ابداع تلویزیونی خاص حیوانات

دانشمندان دانشگاه کوئینزلند(University of Queensland) استرالیا، نوعی تلویزیون ماوراءبنفش ابداع نموده اند که می تواند به پژوهشگران در درک بهتر این موضوع که حیوانات چگونه دنیا را می بینند، یاری کند.

تا به امروز نمایشگرهای استانداردی که روی وسایلی مانند تلویزیون ها یا رایانه ها نصب می شوند، برای نمایش محرک های بینایی در پژوهش های مربوط به بینایی حیوانات مورد استفاده قرار گرفته اند اما هیچ کدام نتوانسته اند بینایی ماوراءبنفش را که توانایی دیدن طول موج های نور کوتاه تر از 400 نانومتر است، آزمایش نمایند.

دکتر ساموئل پاول(Samuel Powell)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این فناوری جدید، اسرار مربوط به بینایی همه انواع حیوانات از جمله ماهی ها، پرندگان و حشرات را آشکار خواهد ساخت.

وی اضافه کرد: تلویزیون های مخصوص انسان به طور کلی از سه رنگ قرمز، سبز و آبی برای ایجاد تصاویر استفاده می نمایند اما نمایشگرهای تازه توسعه یافته ما دارای پنج رنگ از جمله بنفش و ماوراءبنفش هستند. اکنون با استفاده از این نمایشگر می توانیم شکل های ساده را به حیوانات نشان دهیم تا توانایی آنها در تشخیص رنگ ها از یکدیگر یا درک آنها از حرکت را با حرکت الگوهای نقطه ای محک بزنیم. ما نام این فناوری را تلویزیون ماوراءبنفش(UV-TV) گذاشته ایم اما شک دارم که کسی بخواهد آن را در خانه خود داشته باشد.

پاول ادامه داد: اگر بخواهید که تلویزیون ماوراءبنفش را تماشا کنید، باید عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب داشته باشید و وضوح تصویر این تلویزیون نیز نسبتا پایین است؛ بنابراین نباید انتظار داشته باشید که به زودی، شبکه های مورد علاقه خود را در آن تماشا کنید. این وضوح کم، برای نشان دادن الگوهای نقطه ای به ماهی و آنالیز درک آن در آزمایش موسوم به آزمون ایشیهارا(Ishihara test) کافی است. آزمون ایشیهارا، برای افرادی که آزمایش بینایی رنگ را پشت سر گذاشته اند، آشنا است.

انسان ها در این آزمایش، یک شماره را که در پس شمار زیادی از نقاط رنگی پنهان شده است، می خوانند اما از آنجا که حیوانات نمی توانند شماره ها را مانند انسان ها بخوانند، آموزش می بینند که نقطه عجیبی را در میان زمینه ای از نقاطی با رنگ های متفاوت پیدا نمایند.

دکتر کارن چنی(Karen Cheney)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این فناوری به پژوهشگران امکان خواهد داد تا درک خود را در خصوص زیست شناسی حیوانات گسترش دهند. الگوهای رنگ بسیاری در طبیعت وجود دارند که برای ما قابل دیدن نیستند زیرا ما نمی توانیم پرتو ماوراءبنفش را تشخیص دهیم. زنبورهای عسل از الگوهای ماوراءبنفش استفاده می نمایند تا جای شهد گل را بیابند و ماهی می تواند افراد را با استفاده از الگوهای ماوراءبنفش تشخیص دهد. ما اخیرا آنالیز بینایی دلقک ماهی را که برخلاف انسان، بینایی حساس به پرتو ماوراءبنفش دارد، مورد آنالیز قرار داده ایم.

وی اضافه کرد: پژوهش ما نشان می دهد که راه راه های سفید روی بدن دلقک ماهی نیز پرتو ماوراءبنفش را منعکس می نمایند؛ بنابراین ما باور داریم که ممکن است ماهی ها از سیگنال های رنگ ماوراءبنفش برای تشخیص یکدیگر و تسلط بر گروه اجتماعی استفاده نمایند. این فناوری به ما امکان می دهد تا بفهمیم که حیوانات چگونه دنیا را می بینند و به سوالات قابل توجه در خصوص رفتار حیوانات پاسخ دهیم.

این پژوهش، در مجله Methods in Ecology and Evolution به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1478

به "ابداع تلویزیونی خاص حیوانات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع تلویزیونی خاص حیوانات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید