یک تجربه متفاوت در خانه عروسک، تئاتری که آنلاین اجرا می گردد!

به گزارش مجله پیامکی، پگاه طبسی نژاد که این روزها نمایش زمستان/ داخلی/ خانه عروسک را روی صحنه دارد درباره انتخاب شیوه اجرایی متفاوت برای این اثر نمایشی به خبرنگاران گفت: نمایش زمستان/ داخلی/ خانه عروسک اجرایی زنده از نمایشنامه خانه عروسک هنریک ایبسن است که به صورت یک شوی زنده اینترنتی به مخاطبان ارائه می گردد. در این نمایش، داستان خانه عروسک توسط 5 نفر که هر کدام در لوکیشنی جداگانه قرار دارند و به صورتی اینترنتی با یکدیگر در ارتباط هستند، اجرا می گردد.

یک تجربه متفاوت در خانه عروسک، تئاتری که آنلاین اجرا می گردد!

جهت دریافت خدمات هزینه نوسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

وی ادامه داد: در این نمایش 5 نفر شامل یک سوپراستار، معشوقه قدیمی اش، یکی بی خانمان، یک بلاگر اینترنتی و فردی که شغلش تعیین نیست در یک شوی اینترنتی که هر ساله برگزار می گردد، شرکت می نمایند. در این برنامه اشخاصی به انتخاب مردم رای آورده اند و سال جاری این 5 نفر انتخاب شده اند تا خانه عروسک ایبسن را اجرا می نمایند و هر کس از داخلی خانه خودش نمایش هنریک ایبسن را بازی می نماید و به صورتی اینترنتی نیز با بقیه در ارتباط است. در اجرا نیز دقیقاً همین اتفاق رخ می دهد و بازیگران با فاصله و در لوکیشن های مختلف با یکدیگر در ارتباط هستند. این کار بسیار سخت است و بازیگران هرکدام در تنهایی مطلق و جلو دوربین در حال بازی هستند و تنها راه ارتباطی شان برای وصل شدن به بقیه بازیگران صدا است.

دنبال شیوه های اجرایی متفاوت هستم

این کارگردان یادآور شد: من در کارهایم به دنبال شیوه اجرایی متفاوتی نیستم بلکه سال هاست که دارم روی فضا و جنسی از تئاتر کار می کنم که در نمایش هایی که به صحنه می برم، نمود می یابند. به طور خاص روی شیوه فاصله گذاری، فضای خصوصی و فضای عمومی و تئاتر رسانه محور کار می کنم و تحصیلاتم را در کانادا در رشته هنرهای بینارشته ای ادامه دادم و همزمان نیز آغاز کردم به اجرای نمایش های چندرسانه ای و این فرم اجرایی هم که در این نمایش شاهدش هستیم در راستای سال ها فعالیت من در زمینه تئاتر چندرسانه ای است و در واقع در امتداد اجراهایی است که پیش از این در کانادا یا ایران به صحنه برده ام.

طبسی نژاد درباره دلایل انتخاب نمایشنامه خانه عروسک برای این فرم از اجرا شرح داد: من ایبسن و خانه عروسک او را بسیار دوست دارم و برای این نمایش هم به دنبال متنی بودم که باید در فضای داخلی خانه اتفاق می افتاد که این نمایشنامه مناسب این اجرا بود. در عین حال به نظرم این نمایشنامه همچنان یکی از جذاب ترین متن هایی است که نوشته شده است و با وجودی که 2 شخصیت زن بسیار جذاب دارد کاراکترهای مردش هم دقیق و درست نوشته شده اند و خیلی هوشمندانه روی روابط انسانی کار نموده است. این متن همچنان اثر به روزی است و مصداق شخصیت ها و روابط و رفتارهایشان را دور و بر خودمان و در زندگی های امروز نیز می بینیم.

روی انسانی بودن خانه عروسک تمرکز داشتم

این بازیگر و کارگردان تئاتر یادآور شد: به هرحال نمی توان منکرش شد که این نمایشنامه یک متن فمنیستی جذاب است. من 3 سال روی این نمایشنامه کار کردم و بارها آن را بازنویسی کردم همچنین کوشش کردم روی معاصرسازی این نمایش خیلی کار کنم و در این معاصرسازی بود که در مواجهه با ایبسن، متن دیگری را خلق کردم. البته خیلی وفادار به نمایشنامه بوده ام اما در بخش هایی مواجهه من با متن مطرح می گردد که به طور خاص در صحنه انتهای نمایش نمود می یابد چون دوست نداشتم نورا را زنی ببینم که شعار می دهد یا هلمر یک بدمن باشد بنابراین نگاه خودم را وارد متن نموده و کوشش کردم رابطه انسانی این زن و شوهر به درستی مطرح گردد. روی فمنیست بودن این متن تاکید نکردم بلکه روی انسانی بودن آن تمرکز داشتم.

وی در انتها صحبت هایش درباره انتخاب مریم پالیزبان در نقش نورا و بقیه بازیگران نمایش بیان نمود: برای اجرای خانه عروسک به دنبال یک نورای متفاوت بودم چون نمی خواستم او را زنی لوس و ضعیف به تصویر بکشم و زمانی که یکی از دوستانم مریم پالیزبان را پیشنهاد داد مطمئن شدم که او نورای نمایش من است. همکاری تک تک بازیگران در این نمایش درخشان بوده است چون همه آنها بسیار همراه هستند و کار نیز صبوری بسیار و همکاری گروهی زیادی را می طلبد و هر بازیگری حاضر نیست در چنین نقشی بازی کند چون من از بازیگران خواسته ام که روی صحنه نباشند و در واقع خودشان را حذف نمایند و در تنهایی مطلق همبازی تکنولوژی شوند. این کار جسارت، هوش و قدرت بالایی را می طلبد و بازیگرن به زیبایی از عهده این نقش ها برآمده اند.

در زمستان/ داخلی/ خانه عروسک مریم پالیزبان در نقش نورا هلمر، مجید آقاکریمی در نقش توروالد هلمر همسر نورا، سهیلا گلستانی در نقش کریستین لیند، وحید راد در نقش نیلز کروگشتاد، داریوش پیروز در نقش دکتر رنک بازی دارند.

این نمایش تا روز 26 اسفند ماه ساعت 20:30 و به مدت 120 دقیقه در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر اجرا دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 763

به "یک تجربه متفاوت در خانه عروسک، تئاتری که آنلاین اجرا می گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک تجربه متفاوت در خانه عروسک، تئاتری که آنلاین اجرا می گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید