معرفی انواع دوربین مداربسته وایرلس

به گزارش مجله پیامکی، دوربین مدار بسته وایرلس به دوربین هایی گفته می گردد که بدون سیم به سرور مرکزی خود متصل هستند و به دو نوع دیجیتال و آنالوگ تقسیم می شوند.

معرفی انواع دوربین مداربسته وایرلس

دوربین مداربسته وایرلس چیست؟

دوربین مداربسته وایرلس (Wireless security camera) نوعی از دوربین های مداربسته هستند که اطلاعات تصویر و صدا را به وسیله یک ارسال نماینده بی سیم برای نقطه ای دیگر ارسال می نمایند. بسیاری از دوربین های بی سیم از یک یا دو کابل برای تامین برق استفاده می نمایند و اصطلاح بی سیم بیشتر به طریقه ارسال اطلاعات آنها اشاره می نماید.

دوربین های مداربسته بی سیم به واسطه هزینه ها و زمان نصب پایین تر، در بین کاربران امروزی بسیار محبوب هستند. استفاده از دوربین های بی سیم امکان نصب دوربین در مکان هایی که امکان سیم کشی ندارند را فراهم می نمایند.

انواع دوربین مداربسته وایرلس از نظر انتقال اطلاعات

1. دوربین بی سیم دیجیتال

دوربین های بی سیم دیجیتال معمولاً از تکنولوژی Wifi برای ارسال اطلاعات استفاده می نمایند. دوربین های مداربسته تحت شبکه که به یک فرستنده wifi داخلی متصل شده است که عملکردی کاملاً مشابه به دوربین های مداربسته IP موجود در بازار دارد.

در دوربین های معمولی IP بعد از اتصال کابلها، تصاویر بر روی دستگاه ذخیره نماینده که می تواند NVR و یا سرور مرکزی باشد ضبط می شوند. در دوربین های بی سیم دیجیتال هم، تصاویر بر روی دستگاه ذخیره نماینده آغاز به ضبط می نماید.

این دوربین ها در مقایسه با دوربین های بی سیم نوع آنالوگ دارای محاسنی هستند که می توان به پهنای باند بیشتر برای انتقال اطلاعات، تأثیر پذیری کمتر از نویز الکترومغناطیسی اشاره نمود.

2. دوربین بی سیم آنالوگ

در صورتی که برای خرید دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ به خیابان جمهوری تهران بروید، با انواع و اقسام دوربین های بی سیم آنالوگ روبرو می شوید. نکته قابل توجه این است که تقریباً هیچ کدام از این دوربین ها برند معتبری نیستند و اکثراً به صورت NO NAME به فروش می رسند و گارانتی خاصی هم ندارند. می توان گفت که عمر این دوربین ها، عموماً عمر بالایی نیست.

اساس کار این دوربین ها برای انتقال اطلاعات، به وسیله تبدیل سیگنالهای تصاویر به سیگنالهای رادیویی است. در همین جا می توان فهمید که با توجه به این سازوکار، این دوربین ها دارای نقاط ضعفی در هنگامی که آب و هوا ابری می باشد (به خصوص در مناطقی که مرطوب می باشد) است. از دیگر نقاط ضعف آن ها می توان به برخورد کاهش قدرت این سیگنالها در برخورد با مکان هایی که دیوار در آن محیط زیاد است (به خصوص دیوارهای بتونی) اشاره نمود. بهترین عملکرد را هنگامی دارند که برای ارسال داده ها مانعی سر راهشان نباشد و در واقع محیط باز باشد. با این توضیحات در خصوص برد ارسالی این دوربین ها نمی توان متراژ دقیقی ارائه کرد.

نباید از تأثیرات نویزهای الکترومغناطیسی در هنگام ارسال اطلاعات هم چشم پوشی کرد، که موجب می شوند تصاویر روی مانیتور کیفیت مطلوبی نداشته باشند.

حالا که این قدر از معایب این دوربین ها گفتیم، این نکته را هم باید گفت که سادگی نصب و قیمت مناسب این دوربین ها، از حسن های آن ها هستند.

برد ارسال اطلاعات دوربین مداربسته وایرلس

دوربین های مداربسته بی سیم زمانی بهترین عملکرد را خواهند داشت که مانعی در راستا ارسال اطلاعات آنها وجود نداشته باشد. در محیط بیرونی و بدون وجود موانع دوربین های بیسیم معمولا بردی بین 70 تا 140 متر خواهند داشت. وجود هر گونه مانع مانند دیوار، شیشه درخت و ... بر روی این برد تاثیر خواهند گذاشت.

آیا امکان افزایش برد دوربین مداربسته وایرلس وجود دارد؟

در جواب به این سوال میتوان گفت: بله این امکان وجود دارد. دستگاه های تحت عنوان ریپیتر (repeater) وجود دارد که افزایش برد دوربین های مداربسته بی سیم را ممکن می نمایند. ریپیترها سیگنال دوربین مداربسته wireless را دریافت نموده و مجددا ارسال می نمایند. این قابلیت بطور موثری برد دوربین مداربسته وای فای را تا دو برابر افزایش می دهد. اما استفاده از چند ریپیتر پیشنهاد نمی گردد، زیرا هر ریپیتر کیفیت تصویر را تا اندازه ای کاهش می دهد.

جمع بندی: دوربین مداربسته وایرلس جز دسته ای از دوربین های مداربسته بی سیم می باشند، که به وسیله شبکه تصاویر دوربین های مداربسته را ارسال می نمایند. تقریبا همه شبکه های بی سیم یا وایرلس به وسیله امواج رادیویی اطلاعات را دریافت و یا ارسال می نمایند.

این ارسال در یک رده فرکانسی خاص بین 2.4 تا5.8 مگا هرتز صورت می گیرد. در شبکه های وایرلس اطلاعات تحت یک پروتکل خاص صورت می گیرد که تا بتوان با امنیت زیادی تصاویر را ارسال کرد. دوربین های مداربسته وایرلس به صورت عمومی دوربین های تحت شبکه می باشند. به این شکل که دوربین شبکه به شکل عادی عمل نموده و به یک فرستنده داخلی اتصال دارند.

مجله خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1373

به "معرفی انواع دوربین مداربسته وایرلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی انواع دوربین مداربسته وایرلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید