قیمت روز خودروهای سایپا و ایران خودور؛ محدودیت عرضه و افزایش قیمت ها

به گزارش مجله پیامکی، محدودیت عرضه خودروسازان و تداوم رشد قیمت کارخانه های خودروساز، قیمت خودرو را در بازار دوباره صعودی کرد. در این بازار، قیمت پراید به 83 میلیون تومان و پژو پارس به 179 میلیون تومان رسیده است.

قیمت روز خودروهای سایپا و ایران خودور؛ محدودیت عرضه و افزایش قیمت ها

به گزارش فارس، پس از آنکه وعده های وزارت صنعت برای مدیریت بازار خودرو به نتیجه نرسید و شیوه هایی مانند فروش خودرو با روش قرعه کشی و برخورد با بعضی پارکینگ های احتکار خودرو نیز نتوانست قیمت های بازار را به تعادل برساند، حالا رشد 3 ماه یک بار قیمت کارخانه ای خودرو ها عاملی برای ادامه فرایند صعودی قیمت ها در بازار شده است.

به گفته مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، تغییرات قیمت نهاده های فراوری هر 3 ماه یک بار و با اثربخشی تورم بخشی بانک مرکزی آنالیز شده و اجازه معین قیمت های جدید به خودروسازان داده شده است.

به این ترتیب خودروسازان اجازه دارند هر 3 ماه یک بار قیمت محصولاتشان را افزایش دهند و همین موضوع با وجود پایین بودن تیراژ فراوری نسبت به تقاضای بازار، به طور دائم در طول سال رشد قیمت خودرو را در بازار نیز به همراه دارد. این مجوز در حالی به خودروسازان داده شده که چنین روالی برای قیمت گذاری دیگر کالا های صنعتی کشور وضع نشده است. در این شرایط معین نیست دلیل این دست و دل بازی دولت برای رشد مداوم قیمت خودروسازان چیست؟ در این زمینه بازوی کمکی رشد نرخ کارخانه ای خودرو ها نیز شورای رقابت است که با بازنگری در مولفه های معین قیمت خودرو مجوز رشد قیمت را به خودروسازان ارائه می نماید.

این شورا در حالی دستورالعمل و فرمول قیمت گذاری خودروسازان را معین می نماید که اصولاً هیچ اطلاع رسانی دقیق و به موقعی در این مورد به مردم انجام نمی دهد و معین نیست قیمت فروش خودروسازان تا چه حد منطبق بر دستورات شورای رقابت است. سازمان حمایت نیز به عنوان نهاد ناظر بر قیمت گذاری کالاها، از اعلام قیمت خودرو خودداری نموده و هیچ نرخی بر روی سامانه 124 نیز برای خودرو ها وجود ندارد.

در جدیدترین اظهار نظر مسئولان شورای رقابت، دوشنبه اعلام شد که دستورالعمل قیمت گذاری محصولات ایران خودرو شامل رانا پلاس اتوماتیک، دنا توربوشارژ اتوماتیک، دنا توربوشارژ دستی، پژو 207 پانوراما دستی و سورن پلاس معین شده است. بر این اساس، قیمت اظهاریه شرکت ایران خودرو در مورد محصولاتش پس از تایید بازرسی و حسابرسی قانونی شرکت و بدون احتساب هزینه های اقتصادی غیر مرتبط به همراه حدبیشتر 5 درصد برای هزینه های اقتصادی مرتبط با کسر ضریب بهره وری 2.5 درصدی و با لحاظ کردن ضریب صفر برای متغیر کیفیت به همراه سود حدبیشتر 7 درصدی معین خواهد شد.

در کنار افزایش قیمت هر سه ماه یکباری که خودروسازان می گیرند، عدم قیمت گذاری یک باره همه خودرو ها نیز عاملی برای وارد شدن تکانه قیمتی به بازار خودرو است، زیرا خودرو های فراوریی یکبار از محل افزایش قیمت کارخانه ای بالا می رود و یکبار نیز از محل اثر روانی رشد قیمت خودرو های دیگری که در مرحله بعد قیمت گذاری می شوند، متأثر می شوند.

محدودیت عرضه، قیمت ها را بالا برد

سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در مورد دلیل رشد دوباره قیمت خودرو در بازار گفت: پس از دو هفته آرامش دربازار خودرو های داخلی، از روز گذشته دوباره فرایند صعودی قیمت ها شروع شده است.

وی ادامه داد: طی دو هفته گذشته، بازار خودرو های داخلی آرام بود و افزایش قیمت جدیدی نداشتیم، هرچند در مورد قیمت خودرو های مونتاژی شاهد افزایش قیمت 20 تا 30 میلیون تومانی بودیم، اما طی دو روز اخیر دوباره باز بازار خودرو های داخلی فرایند صعودی گرفته و قیمت بیشتر خودرو ها یک تا 3 میلیون تومان افزایش یافته است.

موتمنی محدودیت عرضه خودروسازان را عامل اصلی افزایش قیمت خودرو مطرح نمود و گفت: در شرایطی که تقاضا برای خرید خودرو همچنان بالا است، کمبود عرضه خودروسازان باعث رشد قیمت ها در بازار شده است.

جزئیات قیمت جدید خودرو ها

آنالیز بازار خودرو نشان می دهد قیمت هر دستگاه سمند ال ایکس به 149 میلیون تومان رسیده و هر دستگاه سمند سورن با قیمت 191 میلیون تومان عرضه می گردد. همچنین قیمت پژو 405 به 148 میلیون تومان، پژو پارس TU 5 به 215 میلیون تومان، پژو پارس به 179 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 به 167 میلیون تومان و پژو 206 تیپ 5 به 203 میلیون تومان رسیده است.

در عین حال، هر دستگاه پژو 206 صندوق دار مدل V 8 با قیمت 196میلیون تومان، رانا با قیمت 168 میلیون تومان، هایما S 7 با قیمت 602 میلیون تومان، پژو 207 آی دستی با قیمت 236 میلیون تومان و پژو 207 آی اتوماتیک با قیمت 317 میلیون تومان به مشتریان عرضه می گردد.

همچنین قیمت دنا در بازار به 222 میلیون تومان رسیده و هر دستگاه دنا پلاس نیز با قیمت 265 میلیون تومان قابل معامله است.

در مورد محصولات سایپا نیز باید به قیمت 95 میلیون تومانی سایپا X 111، قیمت 83 میلیون تومانی سایپا 131 و قیمت 84 میلیون تومانی سایپا 132 در بازار اشاره نمود. در عین حال، تیبا 2 با قیمت 111 میلیون تومان، تیبا صندوق دار با قیمت 96 میلیون تومان، ساینا با قیمت 112 میلیون تومان و کوئیک با قیمت 126 میلیون تومان در بازار عرضه می گردد.

در مورد خودرو های مونتاژی نیز می توان به قیمت 640 میلیون تومانی سراتو، قیمت 728 میلیون تومانی سیتروئن C 3 و قیمت 585 میلیون تومانی جک S 5 در بازار اشاره کنیم. همچنین هر دستگاه رنو ساندرو استپ وی با قیمت 410 میلیون تومان، هایما S 7 توربو با قیمت 602 میلیون تومان و هیوندا اکسنت با قیمت 613 میلیون تومان در بازار عرضه می شوند.

دست خالی مردم و وعده هایی بی نتیجه مسئولان

متقاضیان خرید خودرو در حالی همچنان با نابسامانی بازار خودرو و رشد هر روزه قیمت کارخانه و بازار روبرو هستند که مسئولان وزارت صنعت سه ماه پیش با وعده هایی مبنی بر کاهشی شدن قیمت خودروها، از مردم خواسته بودند تا برای خرید خودرو دست نگه دارند.

امیر جعفرپور، معاون دفتر خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت اردیبهشت سال جاری گفته بود: اولین توصیه ام به مردم این است که فعلاً از بازار، خودرو خریداری ننمایند تا قیمت ها براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت نهایی گردد.

وی گفته بود: وزارت صمت با تمام قوا در حال پیگیری قیمت خودرو است تا آنچه مردم خواستار آن هستند اتفاق بیفتد، در این میان از خودروسازان هم خواسته شده به سمت افزایش فراوری و ساماندهی فروش خودرو حرکت نمایند تا مردم شاهد جهش قیمت خودرو در بازار نباشند.

جعفرپور مدعی شده بود: با سازوکار های جدید، چون فروش به وسیله قرعه کشی، نداشتن پلاک جاری و... شاهد این خواهیم بود که بازار خودرو از التهاب های پیش آمده فاصله زیادی بگیرد و قیمت ها روال طبیعی خود را طی کند.

حال که وزارت صنعت همچنان بدون وزیر و با حضور یک سرپرست معدنی اداره می گردد، سوالات زیادی در مورد خاتمه قیمت کارخانه ای و بازار خودرو در ذهن مردم شکل گرفته است. متقاضیان خرید خودرو همچنان چشم انتظار اقدامات اساسی دولت برای مدیریت بازار خودرو و همچنین قیمت گذاری کارخانه ای خودروسازان هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1145

به "قیمت روز خودروهای سایپا و ایران خودور؛ محدودیت عرضه و افزایش قیمت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت روز خودروهای سایپا و ایران خودور؛ محدودیت عرضه و افزایش قیمت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید