چرا کردستان جزء سه استان نخست در بیماری کرونا قرار گرفت؟

به گزارش مجله پیامکی، معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به دلیل برگزاری مراسم ترحیم و عروسی و حضور افراد در تجمع ها، کردستان جزء سه استان نخست کشور در بیماری کرونا محسوب می شود.

چرا کردستان جزء سه استان نخست در بیماری کرونا قرار گرفت؟

به گزارش گروه استان های خبرگزاری مجله پیامکی از استانداری کردستان، ایرج حریرچی ظهر امروز در جلسه استانی مقابله با بیماری کرونا در سنندج با اشاره به اینکه دلیل اصلی شیوع کرونا در کردستان و به ویژه سنندج برگزاری مراسم ترحیم و عروسی و حضور افراد در تجمع ها است، اظهار کرد: طبق برآوردها تا یک ماه آینده فرایند ابتلا و مرگ ومیرها را در استان خواهیم داشت و اکنون کردستان جزء سه استان نخست کشور در بیماری کرونا محسوب می شود.

وی با بیان اینکه کردستان در اوایل شیوع و همه گیری کرونا جزء استان های افتخارآفرین در تعداد مبتلا و بستری به دلیل رعایت بهداشت و فاصله گذاری اجتماعی بود، اضافه نمود: از اوایل خرداد با کمتر شدن رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی تعداد مبتلاها رو به برتری نهاده و به ما خبر دادند که در سنندج مردم مراسم عروسی را در کارواش برگزار می کنند که چنین موضوعی شاید برای نخستین بار است که در تاریخ بشریت اتفاق می افتد.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه بیماری منحوس کرونا تا اطلاع ثانوی با ما خواهد بود و مقدار زیادی عوارض و مرگ ومیر ایجاد خواهد کرد، گفت: در بازدیدی که از بیمارستان های شهر سنندج داشتم متأسفانه با همشهریان زیادی اعم از پیر و جوان روبرو شدیم که بر اثر ابتلا به کرونا بستری شده اند که نمونه آن دختر 22 ساله ای بود که به مدت بیش از 20 روز به دستگاه اکسیژن وصل است.

حریرچی اضافه نمود: تنها راه مقابله با این بیماری پیشگیری و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز جدی از حضور در اجتماعات است و تا اطلاع ثانوی تجمع بیش از دو نفر احتمال شیوع را بیشتر می کند.

برگزاری مراسم ترحیم و عروسی در شرایط بیماری کرونا بی معناست

وی برگزاری مراسم ترحیم و عروسی را در شرایط بیماری کرونا بی معنا توصیف کرد و ادامه داد: اکنون زمان ارتباطات خانوادگی و تجمع نیست و از مردم خواهش می کنم به خاطر حفظ سلامت خود، جامعه و کادر پزشکی و درمانی به توصیه ها توجه جدی داشته باشند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به وجود برخی کمبودها و نواقص در تجهیزات نیز بیان کرد: تلاش می کنیم کمبود تجهیزات و نیازهای پزشکی را به سرعت جبران کنیم، کما اینکه در چند روز گذشته بیش از 50 تخت جدید آی سی یو در استان ایجادشده و دستور حمل دستگاه سی تی اسکن به بیمارستان مریوان نیز داده شده است.

حریرچی با تأکید بر افزایش تعداد کیت های آزمایشگاهی برای انجام تست های بیشتر مطرح نمود: اکنون روزانه 500 تست در استان انجام می شود و دستگاه های اکسیژن ساز نیز از استان های اصفهان و قم به استان منتقل خواهد شد.

وی شرح داد: باید اختیارات بیشتری به استان درباره چگونگی مدیریت بیماری کرونا داده شود تا مدیران استان بتوانند تصمیمات مناسب با شرایط اتخاذ کنند.

4121/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1029

به "چرا کردستان جزء سه استان نخست در بیماری کرونا قرار گرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کردستان جزء سه استان نخست در بیماری کرونا قرار گرفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید