واکنش همتی به اظهارات نوبخت، بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد

به گزارش مجله پیامکی، خبرنگاران : همتی در یادداشتی نوشت: اگر روزی برسد که بانک مرکزی بدهکار دولت باشد، به معنای آغاز حکمرانی درست در اقتصاد و مهار و کنترل تورم خواهد بود و معنایش آن است که دولت می تواند نزد بانک مرکزی سپرده گذاری کند.

واکنش همتی به اظهارات نوبخت، بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد

به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی در اینستاگرام نوشت: اخیرا به نقل از رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه مطلبی در رسانه ها منتشر شده است، مبنی بر این که، بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است.

پرواضح است که بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد. کافی است که نگاهی به ترازنامه بانک مرکزی گردد تا بدهکار معین گردد.

سال 1398 و 1399 عامل مسلط در رشد پایه پولی، تبدیل منابع ارزی مسدود و غیرقابل دسترس به ریال بوده است، در حالی که در سال های قبل از آن، عامل مسلط، بدهی بانک ها بود که با تلاش بانک مرکزی در شرایط بسیار سخت مهار شد.

اگر روزی برسد که بانک مرکزی بدهکار دولت باشد، به معنای آغاز حکمرانی درست در اقتصاد و مهار و خواهد بود و معنایش آن است که دولت می تواند نزد بانک مرکزی سپرده گذاری کند.

مقاومت بانک مرکزی در برابر تبدیل منابع ارزی مسدودی به ریال، برای مقابله با رشد بیشتر در پایه پولی و نقدینگی و لذا جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1563

به "واکنش همتی به اظهارات نوبخت، بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش همتی به اظهارات نوبخت، بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید