نگاهی به مواضع اوپکی ها پس از آخرین شکست

به گزارش مجله پیامکی، می توان نشست گذشته اوپک را نیز به عنوان شکستی در رسیدن به توافقی برای تعیین سهم هر یک از کشورهای عوض در بازار نفت دانست، با همه این ها به نظر می رسد اگرچه تنش ها مخالفت ها در دنیای مذاکره بین کشورهای عضو پیان نیافته، اما در دنیای آمار و ارقام موضع کشورهای بزرگ نفتی تا حدی روشن و البته قابل پیش بینی است.

نگاهی به مواضع اوپکی ها پس از آخرین شکست

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، اگرچه اوپکی ها نتوانستند برای مدیریت بازار در آخرین نشست وزارتی شان به توافق برسند به نظر می رسد بازار نفت چندان از این شکست چندباره متاثر نشده و عوامل بازار قیمت را به سمت صعود پیش می برند.

تازه ترین آمارهای اوپک نشان می دهد در ماه گذشته میلاد مجموع تولید نفت از سوی 13 عضو این سازمان مجموعا فرایندی کاهشی داشته و البته بر خلاف ادامه فرایند صعودی تولید در ایران، افزایش تولید چشم گیری را نیز تجربه نکرده است.

اوپک در ماه گذشته کمتر از 100 هزار بشکه از مجموع تولید خود را از دست داد که این میزان کاهش تولید بیش از همه تحت تاثیر کاهش 251 هزار بشکه تولید نفت در نیجریه بوده است، عاملی که البته بازار نفت به طور کلی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده و باعث افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی طی هفته های اخیر شده است.

در عین حال آمارها نشان می دهد که عراق از قافله افزایش تولیدی که از سال گذشته تا کنون کمابیش دنبال کرده در ماه گذشته باز مانده و از تولید خود در ماه می 60 هزار بشکه کاسته است.

ایران نیز البته بر خلاف ماه های گذشته نتوانست با اختلاف تقریبا بالا طلایه دار افزایش تولید در بین کشورهای اوپکی باشد، به طوری که کویت با افزایش تنها بیش از 93 هزار بشکه توانست ماه گذشته در راس افزایش تولید اوپک قرار گیرد.

ایران در این ماه تولید خود را از مرز 3.5 میلیون بشکه عبور داد و به سه میلیون و 562 هزار بشکه رساند که این رقم کمتر از 90 هزار بشکه نسبت به تولید در ماه پیش از آن رشد داشته است.

عربستان صعودی نیز البته ر ماه گذشته سعی کرد کمی به تهدیدی که در مورد بازار نفت کرده و گفته بود که تولید نفت خود را طبق سیاست های گذشته افزایش می دهد عمل کند و با 84 هزار بشکه افزایش تولید نفت خام به رقم 10 میلیون و 241 هزار بشکه در تولید نفت رسید.

در این بین به ترتیب ونزوئلا، لیبی، آنگولا و الجزایر دیگر کشورهایی بودند که کاهش تولید و اکوادور، اندونزی، قطر و امارات افزایش تولید را در ماه پیش تجربه کردند.

اما ترتیب کشورها بر اساس میزان تولید طبق ماه گذشته است، عربستان همچنان با تولید 10 میلیون بشکه ای خود در راس تولیدکنندگان عضو اوپک قراردارد و پس از آن عراق با تولید 4.2 میلیون بشکه و سپس ایران با 3.5 میلیون بشکه تولید روزانه نفت در جایگاه دوم و سوم اند.

امارات متحده عربی نیز با تولید روزانه 2.8 میلیون بشکه نفت خام در جایگاه چهارم ایستاده است.

به این ترتیب در نهایت مجموع تولید نفت خام از سوی اوپکی ها در ماه گذشته چیزی در حدود روزانه 32 میلیون و 300 هزار بشکه بوده است رقمی که کمتر از 100 هزار بشکه نسبت به ماه پیش از آن کاهش را نشان می دهد.

13 کشور عضو اوپک نتوانستند در صد و شصت و نهمین نشست رسمی خود رایزنی ها خود برای تعیین سقف تولید کلی برای این سازمان یا طبق پیشنهاد برخی تعیین سهم جداگانه هر یک از کشورهای عضو یا بازه جداگانه تولید به نتیجه برسانند.

طرح فریز نفتی که ماه های گذشته در پیش شرایط نگران کننده بازار نفت مطرح شده بود حالا به نظر می رسد حداقل در کوتاه مدت به طور کامل به فراموشی سپرده شده است.

اما آمارهای یادشده از اوپک آنچه را که این سازمان از منابع دست دوم خود دریافت کرده، نشان می دهد.

آنچه اوپک از مذاکرات مستقیم با کشورهای عضو به دست آورده به این ترتیب است که ایران برای میزان تولید خود در ماه می عدد تولید روزانه سه میلیون و 600 هزار بشکه را اعلام کرده که کمی بیشتر از رقم سه میلیون و 562 هزار بشکه به دست آمده از سوی اوپک است.

البته مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت، قبل تر گفته بود که تولید روزانه نفت خام ایران به سه میلیون 700 هزار بشکه در روز رسیده و به زودی به سه میلیون 800 هزار بشکه خواهد رسید.

بر اساس آماری که ایران مستقیما در اختیار اوپک قرارداده ایران در ماه گذشته میلادی نست به ماه پیش از آن تولید نفت خود را 100 هزار بشکه افزایش داده است.

از سوی دیگر اگرچه آمارهای اوپک از منابع دست دوم افزایشی 84 هزار بشکه را در تولدی نفت خام عربستان نشان می دهد این کشور در اطلاعاتی که در اختیار این سازمان قرارداده ادعا کرده است که میزان افزایش تولید نفت خام در ماه گذشته اش تنها 8.4 هزار بشکه بوده است.

حال باید دید که آیا عربستان قرار است از خواب زمستانی افزایش تولید نفت بیدار شده و در پی محافظت از سهم فروش نفت خام خود در بازار یا کاهش مجدد قیمت ها برای بیرون بردن رقبا از میدان دست به افزایش تولید بزند؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 16 دی 1398 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 550

به "نگاهی به مواضع اوپکی ها پس از آخرین شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به مواضع اوپکی ها پس از آخرین شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید