نزدیکی ارتش سوریه به مرز ترکیه، ضرب شست مقاومت به آنکارا

به گزارش مجله پیامکی، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: نیروهای مقاومت سوریه طی روزها و هفته های گذشته دستاوردهای مهمی را در محورهای شمالی و شمال شرقی این کشور محقق ساخته اند. از اوایل هفته گذشته تا کنون نیز نیروهای مقاومت بر بسیاری از مناطق واقع در محورهای مذکور مسلط شده اند.

نزدیکی ارتش سوریه به مرز ترکیه، ضرب شست مقاومت به آنکارا

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به عنوان نمونه، نیروهای مقاومت سوری اخیرا وارد محور جنوبی شهرک أبو راسین در حومه استان حسکه شدند. این در حالی است که نیروهای مقاومت سوری بر 4 روستای دیگر در شمال شرق حسکه نیز مسلط شدند. یگان های ارتش سوریه تا توانستند بر روستاهای ام حرمله، باب الخیر، ام عشبه و الاسدیه در این منطقه سیطره یابند. درهمین حال، گفته می گردد که نیروهای گارد مرزی سوریه وارد شهر الدرباسیه واقع در مرزهای ترکیه شده اند.

از سوی دیگر رسانه های عرب زبان نیز گزارش دادند که یگان هایی از ارتش سوریه، شامگاه یکشنبه از سمت الدرباسیه، وارد شهرک عامودا در حومه شمالی شرقی الحسکه شدند. ارتش سوریه پس از تحقق دستاوردهای فراوان میدانی، یگان های رزمی خود را راهی شهرک عامودا کرد که در 30 کیلومتری شرق الدرباسیه واقع است. درهمین حال، یگان های ارتش سوریه با ورود به دهها روستا و شهرک، از جمله روستاهای الکسری و تل ذیاب زرکان به مرزهای مشترک با ترکیه رسیده بودند.

در کنار دستاوردهایی که نیروهای مقاومت سوری در شمال و شمال شرق این کشور محقق ساختند، ضرب شستی نیز از سوی آن ها به نیروهای متجاوز ترکیه نشان داده شد. درهمین ارتباط، روز گذشته بود که خبرگزاری رسمی سوریه از وقوع درگیری شدید میان نیروهای مقاومت سوری و نظامیان متجاوز ارتش ترکیه اطلاع داد. این رسانه سوری اعلام نمود که درگیری ها میان دو طرف در محور روستاهای باب الخیر و ام عشبه در حومه شرقی رأس العین واقع در استان حسکه رخ داد. بدین ترتیب، فاصله نیروهای مقاومت از مرزهای ترکیه در این محور به 3 کیلومتر کاهش پیدا کرد.

همزمان با تحقق این دستاوردهای میدانی ارزشمند توسط نیروهای مقاومت سوری، دولتمردان سوریه نیز تأکید می نمایند که با تمام توان برای آزادسازی وجب به وجب خاک کشور خود کوشش می نمایند. درهمین ارتباط، فیصل المقداد، معاون وزیر خارجه سوریه و رئیس هیئت این کشور در نشست کشورهای جنبش عدم تعهد در باکو تاکید نمود: تجاوزات نظامی ترکیه و ائتلاف آمریکا علیه سوریه محکوم است. المقداد توضیح داد سوریه مصمم است تا در برابر تجاوزات ترکیه با تمام امکانات موجود ایستاده و به هرگونه حضور خارجی نامشروع در این کشور انتها دهد. وی گفت: این اقدامات نقض قطعنامه های شورای امنیت و منشور سازمان ملل به شمار می آید.

واقعیت آن است که ورود به موقع نیروهای مقاومت سوریه به محورهای شمالی و شمال شرقی این کشور نه تنها موجب به هم ریختن معادلات دولتمردان آنکارا در محورهای مذکور شد، بلکه پیشروی های برق آسای آن ها را نیز به دنبال داشت و باعث شد تا ده ها شهرک و روستای استراتژیک به کنترل نظامیان ارتش سوریه درآید؛ دستاوردی که دولت آنکارا هیچگاه انتظار تحقق آن از سوی دمشق را نمی کشید.

اکنون نیز علیرغم پیروزی های متعدد نیروهای سوری در شمال و شمال شرق سوریه، بار دیگر شاهد فرافکنی های دولتمردان آنکارا و در رأس آن ها رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در این خصوص هستیم. وی با اظهارات فرافکنانه خود کوشش می نماید از یک سوی عملیات تجاوزکارانه چشمه صلح را مشروع جلوه داده و از سوی دیگر آن را پیروز معرفی کند.

درهمین راستا، رئیس جمهوری ترکیه اخیرا در سخنانی بدون اشاره به نقض منشور سازمان ملل متحد در حمله ارتش این کشور به بخشی از خاک یک کشور مستقل بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق ادعا کرد: برای مقابله با حملات پ.ک.ک، ی.پ.گ و داعش از سمت سوریه در کوشش هستیم. وی گفت: در عملیات چشمه صلح در خاک سوریه تا حدود زیادی به اهدافمان دست یافتیم! اگر بعد از انتها 150 ساعت، منطقه از تروریست ها پاکسازی نگردد، خودمان این کار را خواهیم کرد.

رجب طیب اردوغان ادامه داد: اگر تروریست ها به حملات خود از داخل 30 کیلومتر(منطقه امن) و یا خارج از آن را ادامه دهند، آنان را دنبال نموده و هر آنچه ضروری است را انجام خواهیم داد. انتظار ما از جامعه جهانی، احترام به حساسیت های ما نسبت به امنیت مرزهایمان است. در صورت لزوم، یک منطقه امن نیز میان تل ابیض و راس العین ایجاد خواهیم کرد.

هدف از این اظهارات اردوغان که روز شنبه هفته جاری مطرح شد، در واقع سرپوش نهادن بر دستاوردها و پیروزیت های میدانی نیروهای مقاومت سوری در شمال و شمال شرق سوریه است. اردوغان هیچگاه پیش بینی نمی کرد که نیروهای ارتش سوریه در عملیات نظامی آن ها در شمال سوریه ورود نموده و مانع از پیشروی شان شوند. از همین روی، اکنون آنکارا سیاستِ تحت الشعاع قرار دادن دستاوردهای مقاومت و پیروزیت آمیز جلوه دادن دستاوردهای خود از عملیات چشمه صلح را در دستور کار قرار داده است.

بر اساس آنچه که گفته شد، به نظر می رسد که نیروهای ارتش ترکیه دیگر شانسی برای پیشروی در شمال و شمال شرق سوریه ندارند چراکه مناطق واقع در محورهای مذکور یکی پس از دیگری به کنترل نیروهای مقاومت سوری درمی آیند. علاوه بر این، نباید از نبردهای جبهه شمال غرب یعنی ادلب نیز غافل شد؛ چراکه نبرد در این جبهه نیز از اهمیت بسزایی برای مقاومت برخوردار است.

چند روز پیش نیز بشار اسد رئیس جمهور سوریه به صورت سرزده در خطوط مقدم نبرد در جنوب ادلب حاضر شد. درهمین راستا، دفتر ریاست جمهوری سوریه اعلام نمود که اسد به همراهی شماری از فرماندهان ارتش به خط مقدم یکی از جبهه های درگیری رفت. این حضور سرزده اسد در جبهه های نبرد در جنوب استان ادلب یک پیغام مهم دارد و آن این است که ارتش سوریه با وجود تهاجم خارجی علیه این کشور که بخشی از توان نیروهای سوری را معطوف خود کرد، از روند مبارزه با تروریسم در جبهه های مختلف غافل نشده است.

لذا ناگفته پیداست که نیروهای مقاومت سوری همزمان با ضرب شست نشان دادن به نیروهای نظامی ترکیه در رأس العین واقع در شمال سوریه، شمارش معکوس برای ورود به نبرد بزرگ جبهه ادلب را نیز شروع نموده اند؛ نبردی که بدون شک به جنگ چندین و چند ساله در سوریه انتها خواهد داد و رؤیاهای واشنگتن، آنکارا و متحدان غربی، عربی آنان را بر باد خواهد داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 504

به "نزدیکی ارتش سوریه به مرز ترکیه، ضرب شست مقاومت به آنکارا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نزدیکی ارتش سوریه به مرز ترکیه، ضرب شست مقاومت به آنکارا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید