نامه نگاری کلانتری با وزیرکشور درباره یک طرح بلاتکلیف

به گزارش مجله پیامکی، در پی ارسال نامه پلیس به وزارت کشور برای تعویق دو ماهه در اجرای مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ)، رئیس مرکز ملی هوا از واکنش رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به این درخواست اطلاع داد و گفت: طرح کاهش علاوه بر تهران باید در سایر کلانشهرها نیز اجرایی گردد.

نامه نگاری کلانتری با وزیرکشور درباره یک طرح بلاتکلیف

به گزارش مجله پیامکی، طرح کاهش یا همان LEZ مخفف اصطلاح (Low Emission Zone) به معنای مناطق کم انتشار یا محدوده کم آلاینده است که مرحله اول آن از آبان ماه سال 1395 در برخی نقاط تهران به شکل محدود به اجرا رسید اما بر اساس مصوبه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا قرار شد از ابتدای آبان ماه امسال مرحله دوم این طرح در قالبی فراگیر اجرایی گردد. بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده در فاز دوم طرح کاهش، همه خودروهای سبک و سنگین در حال تردد در تهران باید نسبت به اخذ برگه معاینه فنی اقدام نمایند در غیر این صورت 50 هزار تومان جریمه خواهند شد. نقطه تمایز فاز دوم طرح کاهش با فاز قبلی آن است که این طرح در همه نقاط شهر تهران، به صورت 24 ساعته و 365 روز سال باید اجرایی گردد.

اول آبان ماه امسال، همزمان با شروع اجرای مرحله دوم طرح کاهش، پلیس مسئله ضرورت تعویق دو ماهه در اجرای طرح کاهش را گفت که با مخالفت جدی سازمان حفاظت محیط زیست روبه رو شد و در نهایت معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اجرای ارشادی طرح کاهش در دو هفته اول ماه جاری موافقت کرد اما با گذشت سه هفته از شروع قانونی طرح کاهش هنوز اختلاف نظرهایی بر سر اجرا شدن یا نشدن این قانون وجود دارد. به طوری که پلیس با ارسال نامه ای به وزیر کشور دوباره درخواست نموده که اجرای طرح کاهش تا دو ماه عقب بیفتد.

احتمال تعویق در اجرای طرح کاهش موجب اعتراض سازمان حفاظت محیط زیست و مسئولان حمل و نقل شهر تهران شده است به طوری که مسعود زندی رئیس مرکز ملی هوا در سازمان حفاظت محیط زیست به مجله پیامکی گفت: معاینه فنی یک اصل الزام آور است و بر اساس قانون همه خودروها باید معاینه فنی را انجام دهند البته تا پیش از این، ابزارهای نظارتی برای اجرای معاینه فنی در شهر تهران ضعیف بود اما در شرایط حاضر در قالب طرح کاهش و به وسیله تکمیل تجهیزات دوربینی امکان کنترل معاینه فنی کلیه خودروها فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه قبلا در سطح شهر تهران 300 دوربین برای کنترل خودروها وجود داشت، اظهار کرد: به منظور اجرای فاز دوم طرح کاهش، تعداد دوربین های کنترل در تهران به بیش از 1200 دستگاه رسید و از این طریق به طور قطع ورود و خروج خودروها به شهر تهران و معاینه فنی کلیه خودروها کنترل می گردد.

رئیس مرکز ملی هوا در سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه به طور قطع طرح کاهش باعث مراجعه تمامی مالکان خودرو به مراکز معاینه فنی به منظور دریافت برگه معاینه فنی می گردد، در مورد اثرات محیط زیستی طرح کاهش معتقد است که با توجه به افزایش مراجعه خودروها به مراکز معاینه فنی، اگر اشکالی در زمینه احتراق داشته باشند برطرف و خوروها را تنظیم خواهند کرد و همین موضوع بر کاهش انتشار آلودگی هوای تهران اثر مثبت دارد بنابراین طرح کاهش صد درصد مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست است و دنبال آن هستیم که نه تنها در تهران بلکه در بقیه کلانشهرها الزامی گردد.

زندی در پاسخ به چرایی تعویق در اجرای مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا توضیح داد: بهانه اجرا نکردن طرح کاهش، طولانی شدن صفوف معاینه فنی است، در حالی که اگر در همین این روزها به مراکز معاینه فنی مراجعه گردد، می بینیم که به هیچ وجه این مراکز شلوغ نیستند بنابراین پیگیر آن هستیم که طرح کاهش اجرا گردد. انجام معاینه فنی، یک قانون است اما برخی از آن تخطی می نمایند. اجرای چنین طرحی باعث می گردد اهرم های نظارتی ما برای مقابله با آلودگی هوا توسعه یابد و علاوه بر سازمان محیط زیست، باید همه دستگاه ها و کلیه شهروندان پشتیبان این طرح باشند.

رئیس مرکز ملی هوا در سازمان حفاظت محیط زیست در انتها با تاکید بر اینکه تعویق در اجرای مرحله دوم طرح کاهش مورد تایید سازمان محیط زیست نیست، از ارسال نامه عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - برای عبدالرضا رحمانی فضلی - وزیر کشور - اطلاع داد و گفت: روز گذشته نامه ای از طرف رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نوشته شد که در آن بر اجرای هرچه سریع تر مرحله دوم طرح کاهش تاکید شده است.

به گزارش مجله پیامکی، علی پیرحسینلو - مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران - روز یکشنبه (20 آبان) در گفت وگو با مجله پیامکی ضمن ابراز نارضایتی از درخواست پلیس برای تعویق دو ماهه در اجرای مرحله دوم طرح کاهش گفت که متاسفانه مجددا شاهد درخواست تأخیر در اجرای طرح کاهش هستیم که واقعا هیچ توجیهی برای تکرار تعویق وجود ندارد چون برخلاف ادعاهای مطرح شده هیچ مسئله ای در بحث زیرساخت ها وجود ندارد و تعویق دو ماهه در شروع اجرای مرحله دوم طرح کاهش به معنای ادامه روند ناگوار آلودگی هوای تهران در ایام سرد سال است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 فروردین 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 75

به "نامه نگاری کلانتری با وزیرکشور درباره یک طرح بلاتکلیف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه نگاری کلانتری با وزیرکشور درباره یک طرح بلاتکلیف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید