دلیل زلزله های متعدد در هرمزگان چیست؟

به گزارش مجله پیامکی، استاد تمام پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی گفت: تغییر شکل صفحات زمین در منطقه تنگه هرمز علت زلزله های اخیر هرمزگان قلمداد می گردد و اتفاقا اندازه کمی از این تغییر شکل دائمی پوسته زمین به شکل زمین لرزه ظاهر می گردد.

دلیل زلزله های متعدد در هرمزگان چیست؟

مهدی زارع استاد تمام پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی در مصاحبه با فارس درباره زلزله های چند ماه اخیر جنوب ایران اظهار کرد: اولین زلزله این منطقه 27 اسفند سال گذشته با بزرگی 5.8 ریشتر رخ داد.

وی با اشاره به سه زلزله بالای 6 ریشتر بامداد امروز ادامه داد: تغییر شکل صفحات زمین در منطقه تنگه هرمز دلیل این زلزله ها قلمداد می گردد و اتفاقا مقدار کمی از این تغییر شکل دائمی پوسته زمین به شکل زمین لرزه ظاهر می گردد.

رئیس مرکز پیش بینی پژوهشگاه بین المللی مهندسی زلزله توضیح داد: محل وقوع این زمین لرزه ها نقطه برخورد جنوبی ترین نقاط رشته کوه های زاگرس و صفحه عربی از جنوب به شمال و بالعکس است.

زارع با اشاره به شایعات فضای مجازی درباره غیرعادی بودن زمین لرزه های متعدد جنوب ایران گفت: زلزله برای غیر طبیعی بودن باید چند ویژگی داشته باشد، ابتدا اینکه خود این رخداد غیر طببیعی باشد و مثلا زلزله بخاطر وقوع انفجاری رخ دهد، در این صورت نگاشت انفجار بلافاصله تشخیص داده می گردد.

وی با بیان اینکه در دنیا حدود 500 ایستگاه لرزه نگاری وجود دارد اظهار کرد: ظرف دقایقی پس از هر حادثه این ایستگاه ها آن را ثبت و اگر مثلا دلیل آن انفجار باشد اعلام می نمایند، پس بنابراین اینکه گفته گردد زلزله بالای 6 ریشتر امروز در استان هرمزگان به دلیل اتفاقاتی غیر از زلزله است، کاملا غیر علمی است چرا که ایستگاه لرزه نگاری در کشور های دنیا بلافاصله پس از هر لرزه ای در سطح زمین دلیل آن را بیان می نمایند.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی با بیان به اینکه آیا امکان مداخله انسانی در این لرزه ها وجود دارد یا خیر، گفت: در این باره مثالی از زلزله اوکلاهاما آمریکا مطرح می گردد که در سال 2016 به دلیل اکتشافات نفتی و تحریک حاصل آن بر پوسته زمین زلزله رخ داد، اما نکته مهم این بود که منطقه اوکلاهاما در کنار لبه ورقه های زلزله خیز نیست و اصولا از آن به عنوان منطقه زلزله خیز نام نمی برند.

زارع با اشاره به اینکه در استان هرمزگان منطقه ها نفت یا گازخیز قابل توجهی وجود ندارد ادامه داد: زلزله هایی که در چند ماه اخیر در این استان ها اتفاق افتاده در عمق 10 تا 18 کیلومتر گزارش شده اند و نکته جالب اینکه عمق اکتشافات و کار های نفتی در این استان ها بین 2 یا 5 کیلومتر و اصطلاحا نمی گردد این زلزله های اخیر را به دخالت عوامل انسانی و از این دست دلایل ربط داد.

وی بیان داشت: در نتیجه با توجه با داده های متقن و دقیق علمی زلزله های اتفاق افتاده کاملا در یک فرآیند طبیعی اتفاق افتاده است و شاید در آینده هم دوباره رخ بدهد.

رئیس مرکز پیش بینی پژوهشگاه بین المللی مهندسی زلزله اعلام کرد: وقتی در منطقه ای 3 زمین لرزه بالای 6 ریشتر رخ می دهد باید انتظار داشت در یک تا دو ماه آینده شاهد وقوع زمین لرزه هایی در همین مقیاس و یا کمتر باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان وقوع مجدد زلزله بالای 6 ریشتری در این منطقه وجود دارد، پاسخ داد: با توجه به رخداد 7 زلزله بالای 5 ریشتر، در ماه آینده احتمال زلزله مشابه وجود دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1401 بروزرسانی: 1 مرداد 1401 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2065

به "دلیل زلزله های متعدد در هرمزگان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل زلزله های متعدد در هرمزگان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید