رییس جمهوری عراق: تیراندازی به معترضان تصمیم دولت نبود

به گزارش مجله پیامکی، برنا نوشت: برهم صالح گفت که تیراندازی به معترضان یک تصمیم دولتی یا از سوی هیچکدام از نهادهای امنیتی نبوده، و کسانی که این کار را انجام داده اند، مرتکب جنایت شده اند و باید مجازات شوند.

رییس جمهوری عراق: تیراندازی به معترضان تصمیم دولت نبود

رییس جمهوری عراق در پیامی تلویزیونی به مردم عراق که هم اکنون در حال پخش از رسانه های این کشور است، تاکید نمود که وضعیت نباید به جایی می رسید که خون مردم روی زمین ریخته گردد، خون عراقی ها چه معترضان چه نیروهای امنیتی، حرمت دارد و باید از آن پاسداری کنیم.

صالح گفت که تیراندازی به معترضان یک تصمیم دولتی یا از سوی هیچکدام از نهادهای امنیتی نبوده، و کسانی که این کار را انجام داده اند، مرتکب جنایت شده اند و باید مجازات شوند.

وی گفت: باید کمیته ویژه تحقیقات برای آنالیز علل و عوامل خشونت های اخیر و نحوه مهار اعتراضات و کاربرد خشونت علیه معترضان آنالیز و با متخالفان برخورد لازم صورت گیرد.

برهم صالح با حمایت از ملاحظات مرجعیت برای حل بحران جاری گفت که از تشکیل کمیته متخصصان متخصص و باز کردن مجاز گفت و گوی جامع در عراق حمایت می نماید.

وی در بخش دیگری با اشاره به اظهاراتی که از وجود دست های خارجی در انحراف اعتراضات اخیر سخن می گویند، گفت نمی توان انکار کرد که بعضی طرف های خارجی خیرخواه عراق نیستند اما آنچه مهم است اراده و همکاری عراقی ها با یکدیگر برای حل مسائل است.

رییس جمهوری عراق همچنین خواهان اصلاح قانون انتخابات از سوی کمیته های متخصص زیر نظر سازمان ملل و بصورت کاملا شفاف شد تا با خواسته ها و انتظارات مردم عراق مطابقت بیشتری داشته باشد.

وی گفت: نفرت پراکنی، درگیری، خونریزی، جنگ، ویرانی، گورهای جمعی، خشونت در عراق کافی است، عراق به اندازه کافی این تجربیات تلخ و دردناک داشته است، امروز باید با گفت و گو و همکاری ملی بدور از مداخلات خارجی به سمت حل مسائل برویم.

برهم صالح در این نطق همچنین مجموعه از پیشنهادات در مورد برطرف مسائل اجتماعی و تامین خواسته های معترضان را تشریح کرد.

رییس جمهوری عراق با تاکید بر آزادی تجمعات برای مردم و آزادی بیان برای رسانه ها بعنوان حقوقی که در قانون اساسی تضمین شده است در عین حال نسبت به رفتارهای غیر قانونی بعضی افراد و نیز رسانه ها در تحریک رفتارهای خشونت آمیز اخیر انتقاد کرد.

23231

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 435

به "رییس جمهوری عراق: تیراندازی به معترضان تصمیم دولت نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس جمهوری عراق: تیراندازی به معترضان تصمیم دولت نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید