رقم سبد معیشت کارگران چقدر است؟

به گزارش مجله پیامکی، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران محاسبه تورم اقلام حیاتی و اساسی سبد معیشت کارگران را در معین دستمزد سال آینده خواهان شد و گفت: تا وقتی که دستمزد به کارگران قدرت خرید ندهد نمی تواند هزینه های زندگی آن ها را جبران کند.

رقم سبد معیشت کارگران چقدر است؟

هادی ابوی در مصاحبه با ایسنا، اظهار کرد: مذاکرات و چانه زنی های مزد همه ساله در شورای عالی کار صورت می گیرد و نمایندگان کارگری براین اساس از شورای عالی کار می خواهند هر سه ماه یکبار دستمزد را رصد کند تا بر مبنای سبد معیشت و هزینه های زندگی نسبت به موضوع دستمزد تصمیم گیری گردد.

وی درباره موکول شدن جلسات دستمزد شورای عالی کار به پایان سال به دلیل واقعی شدن شاخص بهای کالا و خدمات، گفت: بعضی دیدگاه ها بهترین زمان برای تصمیم گیری درباره دستمزد را از جهت واقعی تر شدن قیمت کالا و خدمات، آخر سال می دانند که ایرادی به آن وارد نیست، ولی نسبت به این مساله بحث داریم و معتقدیم که باید بهای کالا و خدمات در ماه های گذشته را هم که کارگر با حقوق خود سپری نموده درنظر بگیریم تا ارزیابی بهتر و منطقی تری از دستمزد برای سال های آینده داشته باشیم.

شورای عالی کار باید سه جانبه تصمیم بگیرد

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران توضیح داد: اینکه جلسات دستمزد را در انتهای سال برگزار کنیم، چون قیمت کالا ها و خدمات، آن موقع واقعی تر است یعنی قبول داریم دستمزدی که در حال حاضر برای کارگران بسته شده واقعی نیست و با قیمت های موجود همخوانی ندارد پس ضروری است برای هزینه های معیشت خانوار های کارگری چاره اساسی بیاندیشیم.

به گفته ابوی، تعیین دستمزد وظیفه کارفرما یا دولت به تنهایی نیست بلکه شورای عالی کار به طور سه جانبه و با حضور موثر نمایندگان کارگری باید در این زمینه تصمیم گیری کند.

وی بیان نمود: دولت ها همواره در تلاشند در پایان سال نرخ تورم را کاهش دهند از این رو می بینیم که تورم در اسفند ماه به نوعی کاهش می یابد و تا نیمه فروردین ماه سال بعد اوضاع خوب است، ولی از ماه دوم به بعد و به تدریج برج چهار و پنج اوج می گیرد و در نیمه دوم سال تحت تاثیر قیمت خدمات عمومی و دولتی، تغییر در بهای کالا ها و خدمات اتفاق می افتد.

محاسبه تورم کالا های حیاتی و اساسی کارگران

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران درباره تاکید نمایندگان مجلس بر افزایش 40 درصدی حقوق کارگران در سال آینده نیز، گفت:حقوق کارگران دو برابر گردد و 100 درصد هم افزایش پیدا کند باز هم جوابگوی هزینه های معیشت کارگران نیست. دستمزد تا وقتی به کارگران قدرت خرید ندهد نمی تواند عقب افتادگی مزدی آن ها را جبران کند.

وی در پایان گفت: اگر در تعیین دستمزد تاکید داریم که تورم سبد معیشت کارگران محاسبه گردد یعنی به طور تعیین به کالا هایی که نقش حیاتی و اساسی در زندگی کارگران دارند پرداخته گردد نه کالا ها و اقلامی که کارگران استفاده ای از آن ندارند و انتظار داریم رقم سبد معیشت و هرچه کارگران در بحث هزینه های زندگی اعم از خوراک، درمان و اجاره بها می پردازند به شکل واقعی آنالیز و آنالیز و تعیین گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1372

به "رقم سبد معیشت کارگران چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقم سبد معیشت کارگران چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید