درخواست برای نجات شیوشگان تاریخی از دادستانی

به گزارش مجله پیامکی، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، درخواست برای نجات شیوشگان تاریخی از دادستانی صورت گرفت.

درخواست برای نجات شیوشگان تاریخی از دادستانی

داستان چیست؟

در طول چهار سال اخیر و بعد از هشدارهای بی وقفه فعالان میراث فرهنگی کرمان برای جلوگیری از تخریب کوه های صاحب الزمان (عج) شیوشگان تاریخی، بالاخره قلعه تاریخی شیوشگان را ملی کردند، یعنی اولین قدم برای رهایی نخستین سکونتگاه انسان از تعرض و آسیبها برداشته شد.

هر چند بعد از حدود 13 سال از برنامه ریزی ها، تصویب و اجرایی کردن طرحهایی که شیون شیوشگان را درآورد، بالاخره شیوشگان تاریخی در کرمان را در فهرست آثار ملی ثبت کردند، اما با ترسی که از احتمال ادامه دار بودن تخریبها وجود دارد و براساس نشانه هایی که هنوز از فعالیت لودرها و تلاشها برای ایجاد هتل و تله کابین حکایت دارد، فعالان میراث فرهنگی و محیط زیست را به مطرح کردن درخواستهای بیشتر برای نجات آن محوطه تاریخی واداشته است.

اکنون دستور دادستان کل کشور به دادستانهای عمومی کشور برای لزوم رعایتِ ضوابط ارتفاعی حریم بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی در محدوده املاک مجاور عرصه آثار (ضوابط عمومی) بهترین دلیل برای مطرح کردن درخواست جدیدی بود تا شاید بتوان از تکمیل پروژه هتل جلوگیری کرد.

بنابراین فعالان میراث فرهنگی کرمان با ایجاد کمپینی که نام آن را مطالبه عمومی مردم کرمان برای نجات شیوشگان گذاشته اند، از مردم کرمان و فعالان محیط زیست درخواست پیوستن به این کمپین را نموده اند که تا به امروز نیز تعداد زیادی از این فعالان از جمله محمد درویش به آن پیوسته اند و با انتشار متن درخواست در فضای مجازی درخواست جلوگیری از تخریب ادامه دار کوه های صاحب الزمان (عج) به عنوان نخستین سکونتگاه انسان در کرمان را دارند.

در متن این کمپین آمد: کوه های صاحب الزمان کرمان (منطقه شیوشگان) با قدمت چندهزارساله که جز اراضی عمومی محسوب می گردد در قراردادی یکطرفه، غیرشفاف و با موارد متعدد تخلف به یک موسسه خصوصی واگذار شده و در حال تخریب است. از شما تقاضا دارم با توجه به قانون رعایت حریم آثار تاریخی، ضمن ورود به نحوه واگذاری پروژه بام کرمان، از تخریب میراث فرهنگی و محیط زیست منطقه جلوگیری و از بیت المال و حق مردم کرمان دفاع کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1124

به "درخواست برای نجات شیوشگان تاریخی از دادستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست برای نجات شیوشگان تاریخی از دادستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید