خودکفایی در جبهه مقابله با کرونا؛ هدیه دانش بنیان ها به ملت ایران

به گزارش مجله پیامکی، این روزها ملت ایران هم مانند بسیاری از مردم کشورهای دیگر با بحران کرونا دست و پنجه نرم می نمایند، اما تحمل این بحران زمانی ساده تر می گردد که مردم بدانند علاوه بر کوشش شبانه روزی مسوولان و کادر درمان، جهاد علمی برای مبارزه با کووید 19 نیز از سوی محققان کشورمان شروع شده است.

خودکفایی در جبهه مقابله با کرونا؛ هدیه دانش بنیان ها به ملت ایران

گروه علمی و دانشگاهی مجله پیامکی؛ همین چند ماه پیش بود که آمار جعلی از فرار مغزهای ایرانی از سوی رسانه های معاند منتشر شد تا به زعم خودشان ناامیدی را به ملت ایران تزریق نمایند که تصور مردم بر خالی شدن کشور از نخبگان و استعدادهای برتر باشد، البته انتشار آمار اصلی سایت های معتبر جهانی این آمار جعلی را با روسیاهی روبرو کرد، اما نکته اینجاست که در آن موقع شاید منتشرنمایندگان همان آمار جعلی هم تصور نمی کردند که با گذشت فقط چند ماه از فعالیتشان برای خالی نشان دادن کشور از نخبگان، استعدادهای برتر ایرانی در بحرانی ترین شرایط به یاری هموطنانشان بیایند و در خط مقدم جبهه مقابله با ویروس همه گیر دستاوردها و تحقیقات مفیدی برای مردم ارائه دهند.

این روزها که مردم کشورمان در بیشتر استان ها در جبهه مقابله با ویروس کرونا درگیر هستند و حتی بسیاری از مردم با استرس و نگرانی اخبار مربوط به این ویروس را دنبال می نمایند، استعدادها و مغزهای کشورمان به صورت شبانه روز برای برطرف نگرانی های هم میهنانشان و مقابله با ویروس کرونا می جنگند.

شرکت های دانش بنیان که چند سالی است با حمایت های مسوولان هر روز بیشتر و فعال تر از گذشته می شوند در این روزهای بحرانی ثابت کردند که هر چقدر مورد حمایت اقتصادی و قانونی قرار بگیرند حقشان است، دانش بنیان ها این روزها هر لحظه با ارائه دستاوردهایی برای مقابله با کرونا بدون ادعا شادی و امید را به دل هموطنانشان هدیه می دهند.

اما دانش بنیان ها چه کردند که سبب ایجاد شادی و امید در مردم شد؟

این روزها هر بار که سایت های خبری را مشاهده کنیم بعید است خبری از دستاوردها، تحقیقات و فعالیت های محققان کشورمان در شرکت های دانش بنیان نبینیم و نشنویم.

محققان کشورمان از همان لحظه ورود ویروس کرونا به کشور به صورت شبانه روزی و بی ادعا در حال فعالیت برای مقابله با ویروس کرونا در جبهه دفاع از سلامتی مردم هستند

برای اطلاع از فعالیت های دانش بنیان در زمینه مقابله با کرونا بهتر است پای صحبت های محققان و مسوولان این شرکت ها نشسته و به صورت مصداقی به این فعالیت ها بپردازیم.

همراهی دانش بنیان ها با مردم در جبهه دفاع از سلامت مردم؛ از ماسک نانو تا محصولات ضد عفونی

مدیر یکی از شرکت های دانش بنیان ایرانی که محصولات ضدعفونی نماینده را به بازار ارائه دادند، می گوید: این محلول می تواند به عنوان ژل برای دست استفاده گردد و در ضدعفونی سطوح هم کاربرد دارد.

این محقق ایرانی خاطرنشان کرد: شرکت دانش بنیانشان می تواند 30 تن محلول ضدعفونی نماینده محوطه، پنج تن محلول الکی در حجم های مختلف و پنج تن ژل الکلی در حجم های 250 میلی لیتری، یک لیتری و چهار لیتری فراوری کند.

محققان دیگری نیز در یک شرکت دانش بنیان برای کاهش گازهای آلی در بیمارستان ها، بهبود کیفیت هوا، ضدعفونی بالش و ملحفه ها، اکسیژن فعال فراوری کردند تا در جبهه مقابله با ویروس کرونا در کنار مردم باشند.

محلول ضدعفونی کنونی میوه ها و سبزی جات نیز از دیگر دستاوردهای محققان کشورمان است،این محلول از ورود قارچ و باکتری به میوه ها و سبزیجات جلوگیری می نماید.

شرکت دانش بنیان دیگری از کشورمان، پهباد محلول پاش برای مقابله با گسترش کرونا ویروس فراوری کرد، ارتفاع پروازی این پهباد 120 متر با برد دو تا 5 کیلومتر بوده و دارای حالت محلول پاشی از پهلو و بالا به پایین است که به وسیله این پهباد می توان هر هکتار را در 10 دقیقه محلول پاشی کرد.

در شرایطی که سودجویان، اقلام مورداحتیاج بهداشت و سلامت مردم را احتکار می نمایند، دانش بنیان ها در کنار مردم برای مقابله با ویروس از کوشش شبانه روزی خود دریغ ننموده اند

شرکت های دانش بنیان دیگر نیز در این روزها فراوریات خود در زمینه ضدعفونی سطوح و معابر را افزایش داده اند تا در این شرایط کمبود مواد ضدعفونی مورد احتیاج، مردم بتوانند به راحتی از این محصولات استفاده نمایند.

مدیر یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان آمادگی این شرکت برای تأمین مواد ضدعفونی مورد احتیاج سازمان ها و فرودگاه ها را اعلام نموده است.

تقاضای خارجی برای ماسک نانوی ایرانی

چند شرکت دانش بنیان دیگر هم در زمینه ساخت کیت تست کرونا و ماسک نانویی فعال شده اند، این خبر را از سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور شنیدیم.

محققان می گویند: ماسک های نانویی (N94) و (N99) با قدرت فیلتراسیون و نقش پذیری بالا داریم که این محصول قابلیت این را دارد که 99 درصد فیلتراسیون داشته باشد و تنفس پذیری را راحت کند.

سعید سرکار دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز از تقاضای بسیار بالای خرید ماسک نانو ایرانی برای مقابله با ویروس کرونا خبر دارد، گویا فراوری این ماسک ها با کوشش شبانه روزی شرکت های دانش بنیان 3 برابر شده است یعنی دانش بنیان های ایرانی نه تنها ماسک های مورد احتیاج مردم کشور خودمان را فراوری می نمایند بلکه از کشورهای دیگر نیز تقاضا برای خرید این ماسک ها وجود دارد.

شرکت های دانش بنیان ایرانی همچنین بلافاصله پس از ورود کرونا به کشورمان تحقیقات خود را در زمینه فراوری دارو برای این ویروس شروع کردند، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این موضوع را خبر داده و گفته: متخصصان خبره ای را برای فراوری داروی مقابله با ویروس کرونا گرد هم آورده و فراخوان حمایت از شرکت های دانش بنیان مبنی بر توان ساخت کیت های تشخیصی سریع و کیت های تشخیصی قطعی را به آن ها اعلام نموده ایم.

شنیده ایم، همکاری و تعامل بسیار نزدیکی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت انجام شده تا کیت هایی که طرح های اولیه آن از سوی محققان پیشنهاد شده به سرعت در ستاد زیست فناوری مورد آنالیز قرار گرفته و مراحل فراوری انبوه کیت ها شروع گردد؛ این خبر را اسماعیل قادری فر رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نموده است.

اما شرکت های دانش بنیان حوزه فرهنگی نیز بیکار ننشسته اند و با فراوری محتوا برای آگاهی بخشی و آموزش مناسب به مردم کوشش می نمایند.

به گزارش فارس، در شرایطی که عده ای سودجو اقلام بهداشتی و مایحتاج عمومی مورداحتیاج سلامت مردم را احتکار نموده و به قیمت های گزاف میفروشند، محققان کشورمان که در شرایط تحریم، پرچم خودکفایی ملت ایران را در حوزه های مختلف به دست گرفته اند حالا در بحران کرونا نیز سربلندی را به ایرانیان هدیه می نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 799

به "خودکفایی در جبهه مقابله با کرونا؛ هدیه دانش بنیان ها به ملت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودکفایی در جبهه مقابله با کرونا؛ هدیه دانش بنیان ها به ملت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید